Oduševljeni smo njegovim izgledom, jer i ne izgleda kao računar, a o hardverskim sposobnostima čitajte dalje.
Kada je Mac Pro najavljen prethodne godine, nagađalo se o tome kako će on izgledati i šta će novo doneti u odnosu na prethodne verzije. Poslednji Mac Pro je kupcima dostupan od kraja prošle godine i mišljenje većine njegovih korisnika jeste da je to nesvakiašnje dizajniran, potpuno drugačiji i moćan računar. Ekipa MobIT portala je imala priliku da se tokom ove nedelje bolje upozna sa njim i evo kakve je ustiske ostavio na nas.
Kao i svi Applovi Mac i MacBook računari i Mac Pro ima kućište napravljeno od jednog komada aluminijuma, s tim što je ono u obliku valjka koju prekriva drugi sloj napravljen, takođe od aluminijuma. Ovog puta umesto sivom spoljašnjost je prelakirana crnom bojom - čisto zarad vizuelne atraktivnosti. Centralna tuba krije kompletan računar, koji je postavljen na tri štampane ploče u formi trougla, što za cilj ima bolji protok vazduha oko vitalnih komponenti i daleko brže izbacivanje toplote s ploča. U ponudi su dve verzije novog Mac Pro računara fizički potpuno identične, ali hardverski drugačije koncipirane.
Intelovi procesori i rešenja povećavaju performanse uz istovremeno drastično smanjenje potrošnje energije, što odmah vodi ka manjem zagrevanju računara, zatim potrebi za manjim brojem ventilatora i samim tim i tišem i udobnijem radu. Ilustracije radi, novi Mac Pro koristi samo jedan ventilator umesto osam, koliko je imao prethodni model! Nivo buke je 12 decibela, a potrošnja struje 43 vata, što je 70 odsto manje od prethodnika.
Startni model raspolaže sa Intelovim Xeon E5 četvorojezgarnim procesorom (3.7 gigaherca), 12 giga DDR3 ECC memorije i 256 giga fleš memorijom, dok snažniji Mac Pro koristi snagu šestojezgarnog Intel Xeon E5 procesora (3.5 gigaherca), raspolaže sa 16 giga DDR3 ECC memorije, a ima i pomenutih 256 gigabajta fleš skladišnog prostora.
Međutim, to nije sve, jer je svaka od pomenutih komponenti podložna promenama tj. opcionim nadogradnjama, pa je tako, na primer, moguće Mac Pro mašine naručiti sa 12 jezgara u Xeon procesorima, maksimalno 64 gigabajta DDR3 ECC memorije i fleš medijima do jednog terabajta memorije! Klasične hard diskove nije moguće ubaciti, što je i logično uzimajući u obzir brži transfer podataka koji se postiže fleš uređajima.
To se najbolje vidi u radu sa izuzetno zahtevnim aplikacijama i složenim video i grafičkim materijalima gde zastoja nema uopšte i sve - leti, bukvalno!
Najjača strana oba Mac Pro računara se krije u njihovim grafičkim podsistemima za koje je ovoga puta zadužena kompanija AMD, koja je za nove mašine kreirala posebne FirePro grafike. Osnovni Mac Pro konkretno dolazi sa Dual AMD FirePro D300 grafikom zahvaljujući kojoj je Mac Pro pravi računar za ozbiljnu video montažu, dok napredniji model ima implementiran AMD FirePro D500 GPU sa kojim je moguće kreirati napredne specijalne efekte i 3D objekte. Međutim, to nije sve, jer jači Mac Pro ima i mogućnost opcione nadogradnje sa FirePro D700 grafičkim akceleratorom koji trenutno važi za jedan od najsnažnijih i najboljih u visokoj profesionalnoj klasi. Isti dolazi sa 6 giga GDDR5 memorije i bio je “glavni krivac” za razvoj velikog broja specijalnih efekata koje smo videli u nekoliko ovogodišnjih filmskih hitova.
I jedan i drugi Mac Pro dele iste klasične i bežične veze, a kao noseću platformu imaju OS X Mavericks opremljenu sa skupom uobičajenih Apple aplikacija tako da su odmah po povezivanju spremni za rad. Omogućen je rad sa do tri 4K monitora/uređaja (HDMI 1.4 je prisutan), tu je i šest Thunderbolt 2 utičnica (20 GB/s), 4x USB 3.0, dva gigabitna Ethernet porta i, naravno Wi-Fi veza.
Nije za “obične” korisnike
Sada sledi glavno pitanje - kome su namenjeni novi Mac Pro računari? Apple je njih prvenstveno dizajnirao za ozbiljna video i grafička radna okruženja, arhitekte, montažere i profesionalne dizajnerske studije, ali ih može korisiti svako kome je potreban vrhunski desktop računar spreman da odgovori na najveće izazove. Realno gledano ovo su profi desktop računari kojima se ima malo toga zameriti osim astronomskih cena po kojima se nude, jer sve što stavite pred njih, bilo da je zahtevan program ili igra, sažvakaće, ispeglati i učiniti da “prede” pod vašim mišem ili tastaturom.
Što se mana tiče, sadržaj na 4K monitorima često je presitan, budućnost budućih nadogradnji je nepoznata, a softverska podrška drugih proizvođača treba još da se dokaže. Mac Pro inicijalno nije namenjen za gejmere, mada Crysis 3 sa "High" parametrima može da tera u preko 40 frejmova, a nije ni klasični kućni računar iz najvišeg segmenta.
Cene u Srbiji su 381.390 dinara za slabiji i 504.490 dinara za jači model, koje se podižu u skladu sa naknadno dodatim hardverom. Opako, a?!
Više o novim Mac Pro uređajima saznajte na linku, a nas pratite na Facebooku!
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.