Ako preuzimate muziku sa interneta - pazite se ovoga! (FOTO) | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ako preuzimate muziku sa interneta - pazite se ovoga! (FOTO)

Maliciozni napadi kriju se iza imena popularnih izvođača nominovanih za muzičke nagrade.

  Izvor: MONDO / Kaspersky

Sajber kriminalci aktivno zloupotrebljavaju imena izvođača i pesama nominovanih za Grammy nagrade oduvek, ne samo ove godine, u cilju širenja malvera.

Ariana Grande, Taylor Swift i Post Malone su bili favoriti napadača i njihova imena su se najčešće koristila tokom 2019. godine za prikrivanje malvera.

Možda će vas zanimati:

Tehnologije zaštite kompanije Kaspersky otkrile su porast broja napada za 39% (pokušaji preuzimanja ili pokretanja zlonamernih datoteka) u odnosu na 2018, koji su bili prikriveni kao dela izvođača nominovanih za ove nagrade.

Muzika ima univerzalnu privlačnost - ne služi samo za zabavu, već i za terapiju i obrazovanje, kao i sredstvo za popravljanje atmosfere i platforma za širenje poruka. Njena popularnost i široka dostupnost su razlog zašto, čak i u doba striming usluga, muzika nije pošteđena zlonamernih aktivnosti: kriminalci koriste imena popularnih izvođača za širenje malvera skrivenog u muzičkim numerama ili video klipovima.

U svetlu najvećih muzičkih nagrada godine, kako bi pokazali opseg problema, istraživači ruske kompanije analizirali su imena izvođača i nazive pesama nominovanih za Grammy 2020. Kao rezultat toga, kompanija je pronašla 30.982 zlonamerne datoteke, koje su koristile imena izvođača ili njihovih numera u svrhu širenja malvera, a 41.096 korisnika proizvoda kompanije Kaspersky se susrelo sa njima.

Broj pokušaja preuzimanja ili pokretanja datoteka sa imenima ovih pop zvezda takođe je značajno porastao za gotovo sve umetnike koji su bili uključeni u analizu.

Veza između porasta popularnosti i zlonamerne aktivnosti vrlo je očigledna u slučaju novijih umetnika poput Billie Eilish. Ova tinejdž zvezda postala je izuzetno popularna tokom 2019. godine, a broj korisnika koji su preuzimali zlonamerne datoteke sa njenim imenom je gotovo deset puta veći u odnosu na 2018. godinu - sa 254 na 2.171, broj jedinstvenih distribuiranih zlonamernih datoteka - sa 221 na 1.556. Međutim, iako nominacija za prestižnu nagradu i priznanja, koji su povezana sa njom utiču na interesovanje korisnika za specifične umetnike i, kao rezultat, porast zlonamernih aktivnosti, to ne mora biti slučaj za priznate umetnike kao što je Lady Gaga, čije ime je takođe doživelo porast napada tokom prošle godine.

Kako se zaštititi od zlonamernih muzičkih datoteka

Iz ruske kompanije Kaspersky preporučuju da preduzmete sledeće korake:

  • Ukoliko želite da slušate ili preuzimate pesme poznatih izvođača, koristite pouzdane usluge poput Apple Music, Spotify Premium, Deezer, Google Play Music, YouTube Music ili Amazon Music ili pokušajte da pronađete pouzdan besplatan sajt, koji vam omogućava legalno preuzimanje pesama
  • Izbegavajte sumnjive linkove, koji obećavaju ekskluzivni muzički sadržaj. Proverite zvanične naloge muzičara na društvenim mrežama ili pročitajte ugledne muzičke blogove poput Pitchfork da biste bili sigurni da takav sadržaj postoji
  • Proverite ekstenziju preuzete datoteke. Čak i ako želite da preuzmete audio ili video datoteku iz izvora, koji smatrate pouzdanim i legitimnim, datoteka bi trebala imati mp3, .avi, .mkv ili .mp4 ekstenziju između ostalih muzičkih i video formata, definitivno ne .exe ili. lnk.
  • Koristite pouzdano bezbednosno rešenje, poput Kaspersky Security Cloud, za sveobuhvatnu zaštitu od širokog spektra pretnji.

Čekamo vaše komentare ispod vesti i na Facebook, Twitter i Instagram mreži.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Pročitajte i ovo:

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA