Važno je da se pridržavate ovih saveta, kako letovanje vašem telefonu ne bi bilo poslednje.
Ove sezone ići ćete na bazen, jezero, na more, na planinu ili u obilazak neke evropske ili svetske prestonice i naravno, poećete i svoj telefon sa sobom. Pročitajte kojih sve saveta bi trebalo da se pridržavate kako vas telefon ne bi izdao tokom putovanja.
Najažniji savet: Ne izlažite telefon direktnom suncu!
Unutrašnje komponente telefona, ali i displej i drugi delovi uređaja ne vole sunce. Držite telefon u džepu, u torbi, na nekom mestu gde ih sunčevi zraci neće direktno pogoditi. Baterije su posebno osetljive i zbog njih bi trebalo da budete najoprezniji. Nikada ne okrećite zadnji deo telefona direktno ka suncu. Ako baterija "naraste", počne preterano da se greje ili čak da ispšta neke zvukove - odmah je zamenite!
Tokom dužeg rada telefona na direktnom suncu dolazi i do spontanog gašenja, zbog pregrevanja uređaja ili na novijim modelima, do pojave upozorenja na displeju da je radna temperatura izuzetno visoka i da je potrebno isključiti neke od aplikacija ili komponenti. Ovo ne treba da vas uplaši, ni jedna ni druga sitacija, ali je odličan znak da je krajnje vreme da se telefon na pola sata skloni sa sunca.
Kvašenje telefona
Osim ukoliko nije naznačeno da je telefon vodootporan, a ovi modeli se prodaju kod nas, ne potapajte telefon ni u kakvu tečnost i ne prskajte ga, posebno ne hlorsanom i morskom vodom, koja će nagristi delove telefona ili oštetiti displej i kućište. Ako vam telefon upadne u vodu odmah ga isključite i ne radite ovo nikako:
- ne protresajte telefon
- ne sušite ga fenom i
- ne uključujte ga.
Savete šta da radite ako pokvasite telefon dali smo vam na linku.
Displej
Vodite računa o tome da ekran ne bude okrenut na gore, jer sunce može da ošteti displej. Ako nakon izlaganja suncu ekran potpuno potamni isključite telefon, sačekajte da se ohladi i uključite ga ponovo. Ukolio pesam ili kamenčići naprave ogrebotine na displeju telefona, evo kako da ih se otarasite ili da ih ublažite.
Pesak, prašina i prljavština
Iako su kućišta telefona čvrsto spojena, pesak, prašina i sitne čestice mogu ozbiljno da pokvare elektroniku. Najviše su ugroženi konektori i dugmići, pa je bolje da ne spuštate telefon direktno u pesak. Nije loše da nabavite silikonsku fitrolu ili foliju za ekran. Ako vam telefon ipak upadne u pesak očistite ga krpom ili usisivačem, savetuje.
Zaštitne maske, futrole i vodootporni dodaci
Najlakši način da zaštitite svoj telefon od mehaničkih oštećenja i prljavštine tokom letovanja jeste da kupite neu zaštitnu futrolu ili masku, koje su dostupne i kod nas u svim bolje opremljenim prodavnicama. Na raspolaganju su i različita rešenja koja bičan telefon mogu da pretvore u vodootporan. Evo kako to da uradite.
Vaše savete u vezi sa ovom temom možete ostaviti u komentarima ili na Facebooku!
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.