Ako se brinete za planetu, možda je najbolje da ne budete previše ljubazni prema veštačkoj inteligenciji.

Pitate se koliko novca ChatGPT potroši na struju zbog vašeg upornog korišćenja reči kao što su "hvala" i "molim"? Isto pitanje postavio je i jedan korisnik društvene mreže X, i zapravo dobio odgovor od prvog čoveka kompanije OpenAI, Sema Altmana.
"Dobro utrošenih desetine miliona dolara - nikad se zna", odgovorio je Altman u šaljivom tonu, aludirajući da bi veštačka inteligencija, ukoliko se ikada okrene protiv čovečanstva, mogla da pamti ko je prema njoj bio ljubazan.

Naravno, i komentari korisnika su bili u istom tonu. "Samo hoću da se Skynet seti da smo bili fini kada bude odlučivao da li da nas koristi kao baterije", napisao je jedan korisnik, a drugi dodao: "Svaki put kažem 'hvala', za slučaj da se jednog dana probudi".
Istraživanje koje je 2024. godine sproveo Future pokazalo je da oko 70% Amerikanaca pristojno komunicira sa veštačka inteligencijom. Od toga, 12% je priznalo da ih zapravo pomalo plaši potencijalni AI ustanak.
A zašto OpenAI troši "na desetine miliona dolara" zbog ljubaznosti korisnika? Jednostavno je - svaki ChatGPT upit troši između 3,6 i 36 kilodžula energije (prema podacima iz 2023. godine), a za pokretanje ove veštačke inteligencije potrebno je čak 17.000 puta više struje na sat nego za prosečno domaćinstvo.
Ukoliko na to dodamo i dnevnu potrošnju vode od 148,28 miliona litara, postavlja se pitanje - da li je naša ljubaznost prema AI sistemima vredna ekoloških posledica po planetu?
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.