Američki predsednik se nada da će dogovor sa TikTok-om o prodaji američkom vlasniku biti postignut kako bi aplikacija, koja je u međuvremenu ponovo postala dostupna u App Store i Google Play prodavnicama u SAD, ostala aktivna za 170 miliona američkih korisnika
Mobilna aplikacija društvene mreže TikTok ponovo je dostupna u Apple-ovoj i Google-ovoj prodavnici aplikacija u Sjedinjenim Državama, nakon što je američki predsednik Donald Tramp odložio zabranu popularne platforme u cilju pronalaženja kupca za nju i uverio američke tehnološke gigante da neće biti kažnjeni zbog njene distribucije ili održavanja.
Tramp je, u obraćanju novinarima, rekao da se nada da će dogovor sa TikTok-om o prodaji američkom vlasniku biti postignut kako bi aplikacija ostala aktivna u SAD. On je istakao da je "siguran da (rok za prodaju TikTok-a) može još da se produži, ali da misli da to neće biti potrebno", prenosi Reuters.
Američki predsednik kaže da ima mnogo zainteresovanih za kupovinu te društvene mreže, kao i da je njena aplikacija korisna u privlačenju mladih glasača, pošto se njen imidž promenio od izbora 2024. godine. Veruje da će kineski predsednik Si Đinping pristati da odobri prodaju TikToka američkom kupcu, "jer bi to bilo u interesu Kine".
"Učiniću da se Kini isplati da to uradi!", istakao je Tramp, ne iznoseći nikakve detalje o evenutalnim planovima za prodaju ili dogovorima sa kineskom stranom.
![Donald Tramp _ Foto Shutterstock.jpg Donald Tramp _ Foto Shutterstock.jpg](https://staticsmartlife.mondo.rs/Picture/109878/jpeg/Donald-Tramp-_-Foto-Shutterstock.jpg?ts=2024-11-20T16:54:33)
Aplikacija ponovo dostupna
TikTok aplikacija nakratko je prošlog meseca nestala sa mreže, nakon što je 19. januara na snagu stupio zakon prema kome njen kineski vlasnik ByteDance mora da proda svoje poslovanje u SAD ili da se suoči sa zabranom rada platforme za deljenje kratkih video snimaka koju u SAD koristi 170 miliona ljudi.
TikTok je, sa više od 52 miliona preuzimanja, bila druga najviše preuzimana aplikacija u SAD tokom prošle 2024. godine. Oko 52 odsto preuzimanja bilo je iz Apple-ove App Store prodavnice, a ostalih 48 procenata putem Google Play Store-a.
Nova Trampova direktiva nalaže da se američke kompanije koje vode najveće prodavnice mobilnih aplikacija, kao i nezavisne prodavnice putem kojih korisnici mogu da preuzimaju i ažuriraju aplikacije, nakon što je TikTok aplikacija u njema postala ponovo dostupna, neće suočiti sa kaznama zbog nastavka njene distribucije i održavanje.
BONUS VIDEO:
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.