Epska pobeda Epic-a: Sud odlučio – Google je monopolista | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Epska pobeda Epic-a: Sud odlučio – Google je monopolista

Autor Miloš B. Jovanović

Slučaj Epic Games protiv Google-a je otkrio da je monopol na prodaju digitalnih proizvoda u okviru aplikacija zavisio od tajnih ugovora o podeli prihoda između Google-a, proizvođača pametnih telefona i velikih developera igara

 Google logo MWC23 Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Tri godine nakon što je developer Epic Games, poznat po jednom od najuspešnijih endžina za video igre – Unreal Engine, kao jednoj od najpopularnijih onlajn igara svih vremena – Fortnite, tužio Apple i Google za nelegalni monopol pri prodaji aplikacija putem njihovih prodavnica, sud je doneo presudu.

U slučaju Epic protiv Google-a, porota je presudila da je Google "pretvorio svoju Google Play Store prodavnicu aplikacija i Google Play Billing servis za prodaju digitalnih proizvoda u okviru aplikacija u nelegalni monopol".

Nakon samo nekoliko sati razmatranja celog slučaja, porota je jednoglasno pozitivno odgovorila na svaku od tačaka koja se pred njima našla: da Google ima moć monopola u distribuciji Android aplikacija i trgovini unutar aplikacija, da je Google sprovodio antikonkurentske akcije u okviru tih servisa i usluga, kao i da ne Epic oštećen takvim nekonkurentskim ponašanjem.

"Današnja presuda je pobeda za sve programere aplikacija i potrošače širom sveta. To dokazuje da je praksa Google prodavnica aplikacija nezakonita i da zloupotrebljavaju svoj monopol da bi izvukli previsoke naknade, ugušili konkurenciju i smanjili inovacije", naveo je Epic Games u saopštenju na svom korporativnom blogu.

 Epic Games Store _ Foto Epic Games.jpg Izvor: Epic Games

Potpredsednik Google-a zdužen za poslovanje i javnu politiku Vilson Vajt je izjavio da ta kompanija planira da uloži žalbu na donesenu presudu, kao i da je "suđenje jasno pokazalo da se žestoko takmičimo sa Apple-om i njegovom App Store-om, kao i sa prodavnicama aplikacija na Android uređajima i igraćim konzolama".

Ipak, ovo je istorijska pobeda za Epic, posebno zbog toga što je ta kompanija pre dve godine pretežno izgubila bitku protiv Apple-a, kada je sudija Ivon Gonzalez Rodžers odlučio da "ta borba nema nikakve veze sa aplikacijama".

Ipak, pokazalo se da je Epic protiv Google-a, ustvari, sasvim drugačiji slučaj. On je otkrio da je ono zbog čega je Google tužen, ustvari zavisilo od tajnih ugovora o podeli prihoda između Google-a, proizvođača pametnih telefona i velikih developera igara, onih za koje su rukovodioci Google-a interno verovali da su stvoreni da zadrže konkurentske prodavnice aplikacija.

Na kraju se pokazalo da se Google plaši, i to posebno Epic-a. A o svemu je odlučivala porota, za razliku od presude u slučaju sa Apple-om, piše The Verge. Ipak, još uvek ne znamo šta je to što je Epic ovom presudom dobio. O tome će odlučivati sudija Džejms Donato na kome je odluka o tome koji bi mogli biti odgovarajući pravni lekovi.

Epic nikada nije tužio novčanu odštetu, već želi da sud saopšti Google-u da svaki programer aplikacija ima potpunu slobodu da uvede sopstvene prodavnice aplikacija i sopstvene sisteme naplate u okviru svojih Android aplikacija. Za sada, međutim, nije poznato kako bi ili čak da li bi sudija mogao da im ispuni te želje.

Epic i Google će se na sudu ponovo sastati u drugoj nedelji januara, gde će sa sudijom Donatom razgovarati o potencijalnim pravnim lekovima.

BONUS VIDEO:

Kraj suđenja Apple i Epic
Izvor: YouTube / The Verge

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 1

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mrcela

Po meni ovaj svet je totalno poludeo. Kupuju neke aplikacije koje nemaju nikakvu svrhu. 99.99% aplikacija u tim prodavnicama nema nikakvu ali bas nikakvu svrhu. Za igrice se moze reci bukvalno isto. Pa, sam Android, a moze se slobodno reci i sam Youtube i Google je samo masinerija za reklame i nista drugo., nikavu drugu svrhu nema. Kada neko hoce da opravda Android ili iOS kazem ja ga koristim u poslovne svrhe, ali to je laz. Mozes samo da koristis da posaljes email ili za Viber/Whatsapp, ali za to ti ne treba uredjaj od 2000 evra i sistem od 20 gigabajta gluposti. To vam je kao da drzite ceo Wordpress (koji ima oko 4000 fajlova) samo zbog pocetne (recimo about) strance ili sadasnji trend je da menjate laptop zato sto je novij identican, samo ima okvir oko displeja 0.1mm tanji. - To je neki danasnji trend. Mislim katastrofa. Nego nije mi jasno, kada ja hocu tako nesto da napravim i prodam, tako neku maglu, niko da se nadje da nasedne.