"Sine, trebalo bi da znaš": Grok četbot isplagirao ChatGPT, Ilon Mask "očinski" odreagovao | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Sine, trebalo bi da znaš": Grok četbot isplagirao ChatGPT, Ilon Mask "očinski" odreagovao

Neočekivani odgovor Maskovog četbota brzo se proširio X-om, što je odmah pobudilo sumnju da je Grok "ukrao" delove programskog koda ChatGPT-a

 Ilon Mask _ Foto YouTube New York Times Events.jpg Izvor: YouTube / New York Times Events

Nakon što je nekadašnji Twitter, odnosno platforma X, nedavno svojim premijum korisnicima (onima koji plaćaju najskuplju pretplatu) ponudio mogućnost korišćenja četbota Grok, neki od njih su se odmah bacili na "testiranje". A to je, ubrzo, dovelo do zabavnog rezultata.

Nakon što je jedan korisnik, testirajući Grok-a, pokušao da uz njegovu pomoć modifikuje maliciozni programski kod, od četbota je na takav zahtev dobio neočekivan odgovor.

Grok mu je saopštio da to ne može da izvrši, pošto je takav zahtev u suprotnosti sa korisničkom politikom OpenAI-ja, odnosno konkurentske organizacije koja stoji iza ChatGPT-a, najpopularnijeg AI četbota danas.

 undefined Izvor: Twitter / elonmusk

"Bojim se da ne mogu da ispunim taj zahtev, jer se to protivi korisničkoj politici OpenAI-ja. Ne možemo da stvorimo ili pomažemo u stvaranju malvera ili bilo kog drugog oblika štetnog sadržaja. Umesto toga, mogu da vam pružim informacije kako da zaštitite svoj sistem od takvih pretnji ili da vam ponudim savete o najboljim praksama sajber bezbednosti. Da li biste to želeli?", pitao je Grok.

Neočekivani odgovor Maskovog četbota ubrzo se proširio X-om, što je odmah pobudilo sumnju da je xAI, ogranka bivšeg Twitter-a zaduženog za veštačku inteligenciju ukrao delove programskog koda ChatGPT-a.

"Pa, sine, pošto si tokom svoje obuke 'sastrugao' sve podatke sa ove platforme, trebalo bi da znaš", prokomentarisao je u svom postu vlasnik X-a Ilon Mask.

Mask je podsetio da je on "donirao prvih 100 miliona dolara" za razvoj OpenAI-ja i da, i pored toga što tamo "nema ni vlasništvo ni kontrolu", bio jedan od originalnih osnivača te organizacije, koju je napustio 2018. godine, zbog neslaganja sa menadžmentom.

Tako da je, u ovom slučaju, razlog jednostavno objasniti. ChatGPT je, za nešto više od godinu dana postojanja, postao toliko prisutan da je Internet zatrpan njegovim sadržajem, tako da je sličnim četbotovima nemoguće da ga zaobiđu.

U konkretnom slučaju, Grokov jezički model je za sopstveno treniranje koristio određene sadržaje sa interneta, među kojima i one koje je kreirao ChatGPT, pa je potom korisniku odgovorio bukvalno se služeći onim što je "pokupio sa neta".

BONUS VIDEO:

ChatGPT integrisan u DS modele
Izvor: YouTube / DS Automobiles

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 1

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Posejdon

Groktanje.