Svi piratski sajtovi blokirani su u Velikoj Britaniji, ali se neće zadržati na tome upozorili su stručnjaci.
Kompanija Google po nalogu državnih organa uklonila je sve piratske sajtove iz rezultata pretrage u Velikoj Britaniji, nakon što je to učinio u Francuskoj, Norveškoj, Brazilu i još nekoliko zemalja širom sveta.
Google se prvo protivio ovoj odluci, ali je na kraju pristao da ukloni piratske sadržaje, makar one dokazane i deklarisane kao pirateriju, iz rezultata pretrage, a posle pomenutih isto će se desiti i u SAD, Australiji, Kanadi, Indiji, Japanu, Švedskoj i mnogim EU zemljama.
Nakon primene ove odluke korisniku koji traži popularne pojmove piraterije pojavljuje se obaveštenje da je po nalogu viših instanci sadržaj koji se traži uklonjen i/ili blokiran.
Google je tako postao drugi stub odbrane od piraterije u pomenutim zemljama, jer su tamošnji internet provajder već primenili filtere, koji korisnicima onemogućavaju da pristupe piratskom sadržaju - ne svim sadržajima, ali onim najpopularnijim je pristup svakako uskraćen.
U Velikoj Britaniji filteri pretrage obuhvataju YTS.mx, YourBitTorrent, Yesmovies, TorrentDay, EZTV, 123Movies, RARBG.to i sve ostale popularne piratske sajtove i/ili forume, a previd je napravljen sa The Pirate Bay sajtom, koji je ostao nekako imun na zabranu, ali će i on biti obuhvaćen filterima vrlo brzo, objašnjava TorrentFreak.
Totalno pomračenje pirata u Velikoj Britaniji na Google Search sistemu desio se nakon što je kompanija Wiggin LLP, zastupnik najvećih holivudskih studija i izdavača u Velikoj Britaniji, sudskim putem uspeo da izdejstvuje takvu zabranu. U komentaru Google kompanije za britanske medije navedeno je vrlo kratko da je odluka o uklanjanju određenog sadržaja doneta nakon prijema sudskih naloga, a da zbog prirode tih naloga i slučaja Google nije u mogućnosti da ih javno objavi.
Holivud i njegovi studiji tj. zastupnici istih širom Evrope najavili su još ovakvih akcija u svakoj zemlji u kojoj se piraterijom krše autorska i svaka druga prava vlasnika filmske, muzičke i ostale umetničke i zakonom zaštićene svojine.
I kompanija Microsoft je na svom pretraživaču interneta Bing blokirala određene piratske sajtove, ali za sada nema detaljnijih informacija zašto je do toga došlo, da li je to usklađeno sa sudskim nalozima i koji su sve sajtovi blokirani.
Blokiranje piratskih izvora putem internet provajdera i onda i putem Google i pretrage drugih internet kompanija postaće praksa mnogih država Evrope vrlo brzo, ali ne znamo da li će među njima biti i Srbija i zemlje regiona.
Neke zabrane mogu se prevazići korišćenjem VPN usluge, ali verujemo da će najveći broj korisnika, koji nije vičan korišćenju dodatnih servisa jednostavno odustati od piraterije preko interneta kad nekoliko puta pokušaju i ne uspeju. Ili će se snaći na neki Stremio ili oflajn način, ko zna…
Šta vi mislite o ovim praksama zaštite?
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.