Kineska kompanija neće više da toleriše izrabljivanje svojine.
Prema procenama kompanije Ericsson, do 2026. godine 3,5 milijardi ljudi će se služiti 5G telefonom.
Ovakva prognoza verovatno je kudikamo preterana, ali nema sumnje da industrija sve više prihvata novi standard i da svi hrle u “5G zagrljaj“.
Poslovanje kompanije Huawei, koji prednjači u razvoju nove tehnologije, pretrpelo je ozbiljan udarac 2019. godine, kad je na snagu stupio ekonomski embargo, nametnut od strane SAD-a. Uz snažnu pomoć kineske Vlade, kompanija sad uveliko ulaže u izgradnju nove fabrike za proizvodnju čipova u Šangaju.
U međuvremenu, pošto se na profit od telefona sa određenih tržišta ne može računati, iz kompanije su se (očekivano) dosetili da u svom posedu imaju preko 3.000 zaštićenih patenata vezanih za 5G mrežu.
Džejson Ding, koji je na čelu sektora za intelektualnu svojinu kompanije Huawei, objavio je tokom konferencije u Šenženu da će se od ostalih proizvođača, koji koriste njihovu tehnologiju ubuduće potraživati nadoknada za licencu.
Ona će se naplaćivati po primerku telefona i iznosiće oko 2,5 dolara, što je, kako ističe Ding, manje nego što je to slučaj kod Qualcomm, Nokia ili Ericsson kompanija, objašnjava Svet Kompjutera.
Dva zvučnija klijenta na spisku isporuke su Apple i Samsung, pa treba očekivati da će njihovi 5G modeli ubuduće dodatno da poskupe (kao da sad nisu dovoljno skupi). Za period od 2019. do 2021. godine, kineski proizvođač predviđa zaradu od oko 1,2 milijarde dolara samo od potraživanja naknade za licenciranje svojih 5G patenata, a ako to ne bude išlo glatko - pravdu će tražiti na sudu, kao što je obično slučaj među velikim kompanijama.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.