Aplikacija za praćenje izbora i prijave zamerki | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Aplikacija za praćenje izbora i prijave zamerki

Građani Srbije moći će putem aplikacije za mobilne telefone da prate ceo izborni proces i prijave sve eventualne nepravilnosti koje primete aplikacijom "Praćenje izbora".

  Izvor: Mondo
 izbori, parlamentarni izbori, srbija 2016, srbija, zastava Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Aleksandar Đekić iz Bečejskog udruženja mladih rekao je da je zadatak aplikacije da se građani što lakše i u što većoj meri uključe u praćenje izbornog procesa i aktivnosti političara, "kako bi kampanja bila što transparentnija". "Softver je najbolji način da se što veći broj građana uključi u praćenje izbora", poručio je Đekić, ocenjujući da će političari zbog toga više voditi računa prilikom prijavljivanja troškova kampanje u finanijskim izveštajima.

Kako je objasnio, cilj aplikacije je da se "mapira" aktivnost političara tokom izborne kampanje i da se uporedi sa finansijskim izveštajima koje posle stranke predaju.

On je podsetio da su tokom kampanje 2014. godine stranke na reklamiranje na TV stanicama potrošile 9,7 miliona evra, a na bilborde u Beogradu 2,2 miliona evra, te konstatujući da je to ogroman novac, istakao da je to još jedan od razloga što su odlučili da naprave aplikaciju "Praćenje izbora".

Dragan Dobrašinović iz Koalicije za nadzor javnih finansija rekao je da je aplikacija važan iskorak u praćenju izbora, jer se putem nje građani uključuju u predizbornu kampanju na drugačiji način, te da će svako ko ima mobilni telefon moći da bude posmatrač izbora.

"Na ovaj način građani dobijaju drugačiju ulogu u praćenju izbora i od samog početka građani se pitaju i mogu nešto da pokažu", rekao je on.

Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija, sumirajući utiske monitoringa izbornih kampanja 2012. i 2014. godine, rekao je da je dobro da ima što više posmatrača izbora, jer se pokazalo i da državni organi čiji je to zadatak ne mogu sve da isprate. Kaže da u društvu postoji uvreženo mišljenje da je finansiranje političkih aktivnosti povezano sa nekom zloupotrebom, pa je važno da se prati šta stranke rade u kampanji.

"Ma koliko bilo organizovano civilno društvo, ono ne može da pohvata sve konce, na primer kakav je novac ušao u stranku, ali ima toga šta možemo da uradimo", rekao Nenadić. Kaže i da stranke u finansijskim izveštajima često "zaboravljaju" da prijave neke sitne stvari poput neprijavljivanja reklame na nekoj TV stanici, ali da sigurno u izveštaju neće izostaviti one "krupne". "Na nama je da podsećamo državne organe da rade svoj posao kada stranka nešto ne prijavi u finansijskom izveštaju", kazao je Nenadić koji je dodao da će Transparentnost takođe pratiti izbore i da će pažnju posvetiti fukcionerskoj kampanji.

U projekat "Praćenje izbora" je uključeno 30 organizacija širom Srbije, a softver se može preuzeti na Google Play Store adresi besplatno.

Čekamo vaše komentare ispod vesti i na Facebooku,Twitteru i Instagramu.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA