HAOS na internetu zbog omiljene igre: “GEJ SMEĆE“ (FOTO, VIDEO) | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

HAOS na internetu zbog omiljene igre: “GEJ SMEĆE“ (FOTO, VIDEO)

Nismo dugo čekali - homofobi i trolovi krenuli su u "rat" protiv hit igre, koju mnogi domaći i inostrani autori nazivaju remek-delom gejming industrije.

  Izvor: MONDO / Naughty Dog
The Last of Us video (MobIT)
Izvor: PlayStation

Nastavak priče verovatno najbolje igre ikad The Last of Us, ako je suditi po kritici na osnovu ocena i testova od pre sedam godina, napokon je krenuo u prodaju svuda, a kritičari su gotovo jednoglasni u tome da se radi o jednoj od najboljih igara za PlayStation 4.

MONDO MobIT krenuo je drugačijim redosledom - igramo opet prvi deo i drugi odmah nakon toga, zato ćete na naš sud čekati nešto duže, ali OBEĆAVAMO da će biti vredan čekanja!

Možda će vas zanimati:

Bez obzira na to što je The Last of Us serijal neupitno neverovatan u svakom aspektu (priča, naracija, tehnički gledano, grafički, muzički, kako god…) mnogi su već čak i nedeljama pre izlaska dugoočekivane igre bili sigurni da će homofobi i trolovi drastično spuštati njenu ocenu god im se za to pruži prilika.

I nismo dugo čekali, objašnjavaju strani mediji. Samo nekoliko sati nakon izlaska igre, ocena korisnika na stranici Metacritic (stranica, koja skuplja i sabira ocene svih relevantnih medija, ali i korisnika u odvojenim tabelama) pala je na 3,6, dok je ocena kritičara naslov katapultirala u vrh liste najbolje ocenjenih igara svih vremena. The Last of Us II trenutno ima ocenu 95 od 100 sa oznakom MORATE OVO IGRATI, kad je kritika u pitanju.

I dok bi neki na temelju ovih brojki mogli zaključiti kako je reč o još jednom dokazu da su kritičari izgubili dodir s realnošću i zanemarili mišljenje ili ukus igrača, ovde se apsolutno ne radi o tome.

Za početak, igrači u tako kratkom vremenu nisu mogli da završe ni sam uvod igre, a kamoli da odigraju celu kampanju za koju je potrebno nešto više od 25 sati. Zapravo, to je čak i manje bitno, jer negativne ocene su počele da stižu i pre, nego što se igra pojavila u prodaji i to na temelju informacija, koje su procurele na internetu i na osnovu objavljenih fotografija i videa putem zvaničnih kanala razvojnog studija i izdavača The Last of Us II.

The Last of Us Part II Official Story Trailer video (MobIT)
Izvor: PlayStation

Štaviše, iz komentara, koje su “recenzenti-igrači“ ostavili ispod svojih priča o igri prilično jasno govore u prilog tome da igru ne samo da nisu završili, već je gotovo sigurni nisu ni kupili niti igrali, a svoje komentare temelje na uverenju kako se radi o još jednom pokušaju da "mračne sile" nametnu LGBTIQ+ propagandu.

Onima, koji možda ne znaju o čemu je reč treba objasniti kako su problemi počeli nakon što je na internet procureo deo scenarija i nekoliko videa igre The Last of Us II, iz kojih se može izvući “presek“ da u igri postoje scene lezbijskog odnosa, što je razljutilo homofobni deo igrača, koji u tome vide problem, iako je još u prvom delu otkriveno da je glavna junakinja lezbijka.

No to je samo jedan od problema.

Nekima smetaju i scenarističke odluke, iako su svoje zaključke utemeljili na delovima radnje igre, koji su u potpunosti lišeni konteksta. U moru negativnih komentara možete naići i na velik broj detalja, koji otkrivaju neke činjenice o igri onima, koji je nisu igrali, ali i osvrta na "nespretne kontrole", iako bismo to teško mogli nazvati problemom zbog kojeg biste igri dali ocenu 0 od 10, a u obzir valja uzeti i to da se kontrole gotovo i ne razlikuju od onoga što smo koristili u kecu…

The Last of Us Part II - PlayStation Experience 2016: Reveal Trailer | PS4
Izvor: PlayStation

Teško je oceniti ko je tačno započeo ovu kampanju blaćenja igre, da mislimo da je to baš prava reč, ali nedeljama pre izlaska, koji je nekoliko puta odlagan, na igru su se negativno osvrnuli mnogi nadrndani (mogli bismo da upotrebimo i neku jaču reč, realno, ali nećemo) YouTube-ri s velikim brojem pratilaca. Iako nisu ili su izuzetno površno argumentovali svoje loše ocene, mnogim pratiocima istih je to bilo i više nego dovoljno da osakate igru svojim lošim komentarima, na osnovu influenserskih.

Istina je da mesta za kritiku svakako ima, ali one se ne tiču same igre već politike ocenjivanja na Metacritic sajtu, koji su brojčanu ocenu utemeljili na kritikama, koji igru nisu ni igrali. Naime, pozitivna ocena je bilo šta od 7 do 10, a Polygon, Kotaku ili SkillUp gejming portali nisu se izjasnili oko toga. Ipak, besmisleno je i raspravljati o ovim nijansama, jer ovo nije tipična borba između kritike i fanova. Ovo je više nego očito nastojanje da se ocena igre, koju formiraju igrači ili neigrači umanji na sve moguće načine i to bez argumenata.

Jedino je pitanje šta će to Metacritic da uradi, jer su se i sami izjasnili da ovakve poteze neće tolerisati. Ipak, jasno je da to zahteva OGROMAN posao, jer algoritam još uvek nije u stanju da razazna ko bi mogao da bude osoba, koja je igrala igru i da je na osnovu toga formirala ocenu, a ko je osoba, koja nije igrala igru i jednostavno troluje i nameno srozava konačnu ocenu. Da, verovatno će Metacritic još neko vreme morati da se oslanja na ljudski faktor, ali igru The Last of Us II je trenutno ocenilo preko 20.000 korisnika, od čega gotovo 15.000 negativno (uglavnom NULOM?!), pa je jasno da će biti izuzetno dugotrajno i teško sve to pročitati i izvagati o čemu se radi.

Pogledajte The Last of Us II galerija slika, pogledajte:

Neki smatraju da bi trebalo uvesti sistem verifikacije, koji bi od korisnika tražio barem nekoliko činjeničnih potvrda i to “random“ redom (da nemaju svi iste upite, jer bi se to lako pronelo netom) da igru imaju pre, nego što im se dopusti da ostavljaju ocene. Nešto slično učinio je Rotten Tomatoes, koji se takođe susreće s ovim tipom problema prilikom ocenjivanja serija i filmova.

Koliko god suludo bilo, ovakve stvari štete igri i nadilaze klasična lupetanja u stilu "plaćeni ste da pozitivno pišete o igri", a na platformama je da odrede način na koji će to korigovati bez da istovremeno oduzmu pravo igračima da se otvoreno ne slože s kritikom.

Nažalost, mišljenje je k’o d*pe, svi ga imaju, čak i oni, koji ga ne formiraju na pravičan i činjenični način, ali platforme i sloboda govora omogućavaju svima da svoje mišljenje izlože svuda, bez provere, što jeste problem, zar ne?!

Što se nas tiče - kupite The Last of Us II i igrajte igru, nećete zažaliti!

I recite nam, šta vi mislite o svemu ovome?

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA