Investicije u rudarstvu i energetici Srbije vredne su 16 milijardi evra i naglasak stavljaju na obnovljive izvore energije.
Potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović 26. maja je sa zamenikom pomoćnika sekretara SAD za trgovinu Dejvidom de Falkom, razgovarala o saradnji dve države u energetskom i rudarskom sektoru, sa posebnim osvrtom na zelenu ekonomiju i obnovljive izvore energije (OIE).
Ministarka Mihajlović je istakla da je za razvoj Srbije energetski sektor izuzetno značajan, uključujući i plan da u ovoj godini započnemo nove projekte u OIE, saopštilo je ministarstvo rudarstva i energetike.
"Mnogo je prostora da radimo zajedno, kako u obnovljivim izvorima, tako i u energetskoj efikasnosti. Mi smo sada u energetskoj tranziciji, 75% energije dolazi iz lignita i termoelektrana i to je veliki izazov za sve nas. Sada pravimo plan kako da zadržimo termoelektrane, da na održiviji način proizvode električnu energiju, ali i razvijamo nove kapacitete u drugim izvorima energije. Želimo zelenu Srbiju i da 40 odsto energije proizvodimo iz OIE do 2040. godine“, poručila je ministarka.
Navela je da su investicije u rudarstvu i energetici vredne 16 milijardi evra.
Prema njenim rečima, Srbija je donela nove zakone i sada ima bazu za dalji razvoj i investicije, sa ciljem da privuče nove kompanije radi izgradnje hidro, vetro i solarnih elektrana.
Zamenik pomoćnika sekretara SAD za trgovinu je istakao da je sektor energetike veoma važan za SAD, ne samo u pogledu ekonomije, već i klimatskih promena i očuvanja životne sredine kao zalog za buduće generacije, navodi se u saopštenju.
"Pitanje klime i zelena ekonomija su važne teme za nas, tiču su održive ekonomije i zelene tranzicije. Mnogo je interesa naših kompanija da rade zajedno, puno je mogućnosti za zajedničke projekte. Sjajne promene ste sproveli u zakonima, posebno u OIE. Srbiju vidimo kao lidera u regionu u oblasti energetike", rekao je Dejvid de Falko.
"Želimo da čujemo vaše prioritete i gde možemo da se uključimo, da identifikujemo konkretne projekte na kojima možemo brzo početi da radimo. Važno je i da osiguramo da projekti koje realizujemo imaju dugoročnu vrednost i da infrastruktura koju gradimo bude za narednih 100 godina“, istakao je Dejvid de Falko.
Sastanku je prisustvovao i ambasador SAD u Srbiji Entoni Godfri.