Napominje se da količina novca investirana u domaće startapove i broj investicija nisu definitivni niti jedini pokazatelji vitalnosti ekosistema, ali šalju vrlo jasan signal svima.
U srpske startapove je tokom 2020. godine investirano barem 21,3 miliona evra, prema preliminarnim pokazateljima o ovim investicijama, koje prikupio specijalizovani portal Startit iz svih javno dostupnih i privatno podeljenih podataka.
U analizi se navodi da je u hrvatske startapove investirano 273,1 miliona, a u rumunske 217,4 miliona evra tokom prošle godine.
Napominje se da količina novca investirana u domaće startapove i broj investicija nisu definitivni niti jedini pokazatelji vitalnosti ekosistema, ali jesu važan signal koji dobija na značaju kad se poredi sa zemljama regiona u odnosu na koje bi Srbija trebalo da bude konkurentna.
"Podaci o samim investicijama nisu i ne mogu biti savršeni, posebno za Srbiju i Hrvatsku, gde je teže doći do informacija", navodi Startit.
Dodaju da su koristili informacije od domaćih fondova, Crunchbase platforme, kao i medijske izveštaje i istraživanja organizacija i fondova iz Srbije i drugih zemalja.
Kao srpski startap su tretirali firme čiji je barem jedan osnivač iz Srbije, koji živi i radi ovde.
Prema analizi portala, od srpskih startapova prošlu godinu je obeležio beogradski Orgnostic koji je uzeo 900.000 dolara. Navode da je Investicioni fond South Central Ventures u 2020. imao samo tu novu investiciju u Srbiji, dok su druge investicije tog fonda bile dodatne runde finansiranja u startapove koji su već dobili novac od njih.
Fond za inovacionu delatnost je u 2020. godini uložio u 42 startapa ukupno 3,1 miliona evra. "Inovacioni fond je skoro duplirao broj grantova i ukupnu sumu, sa 1,7 miliona evra u 2019. na 3,1 miliona evra u 2020. godini", navodi Startit.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
(Tanjug)