Apple je, u vreme podnošenja tužbe 2019. godine, priznao da prisluškivanje postoji navodeći da ima pristup "samo malom delu snimaka", ali se potom izvinio korisnicima i najavio da više neće čuvati njihove audio snimke
Kompanija Apple pristala je da plati 95 miliona dolara odštete kako bi namirila tužbu kojom je optužena da njen pametni asistent Siri snima privatne i poverljive razgovore korisnika.
U tužbi podnetoj 2019. godine tvrdi se da Apple-ovi podugovorni izvođači "redovno slušaju poverljive medicinske informacije, razgovore u vezi sa lekovima ili zvukove nekih parova dok imaju seks" dok rade na kontroli kvaliteta Siri.
Iako bi pametni virtuelni asistent trebalo da se aktivira specifičnom frazom "Hej, Siri" i nakon toga da počne da radi, postoje i drugi "okidači" koji mogu da ga aktiviraju, kao što su grmljavine ili neki drugih glasni zvukovi. Vlasnici mobilnih uređaja su se žalili da je Apple rutinski snimao njihove privatne razgovore nakon što bi Siri bio nenamerno aktiviran, i otkrivali ih trećim stranama, kao što su oglašivači.
Izvor: ShutterstockU komentaru za britanski Guardian u vreme podnošenja tužbe, Apple je priznao da prisluškivanje postoji navodeći da izvođači imaju pristup "samo malom delu snimaka", ali se kasnije izvinio i najavio da više neće skladištiti audio snimke.
Ukoliko sud odobri predloženo poravnanje, kompenzacija bi mogla da bude isplaćena onim Amerikancima koji su posedovali ili kupili iPhone, iPad, Apple Watch, MacBook, iMac, HomePod, iPod touch ili Apple TV sa podrškom za Siri od 17. septembra 2014. do 31. decembra 2024. godine.
Korisnik koji bude zahtevao isplatu moraće da se zakune da je Siri bio slučajno aktiviran tokom razgovora koji je trebalo da bude poverljiv. Pojedinačna isplata odštete će zavisiti od toga koliko ljudi bude tražilo novac, ali je se pretpostavlja da je malo verovatno da će premašiti vrednost do oko – 20 dolara po osobi!
Izvor: ShutterstockApple nije jedina na listi velikih tehnoloških kompanija koje su optužene za snimanje poverljivih razgovora svojih korisnika. Slična tužba pokrenuta je i protiv Google-a, i trenutno je na čekanju.
Ishod ovog slučaja mogao bi da se odrazi na sve one koji su kupili "Google-ove pametne kućne zvučnike Google Home, Home Mini i Home Max; zatim pametne ekrane Google Nest Hub i Nest Hub Max; kao i Pixel pametne telefone" u periodu od 18. maja do kraja decembra 2016. godine.
BONUS VIDEO:
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.