Japan je napravio veliki iskorak u reciklaži baterija za električna vozila. Nova tehnologija iz postrojenja u prefekturi Fukui uspešno reciklira čak 90% litijuma iz starih baterija, što je duplo bolji rezultat od dosadašnjih metoda.
Iza napretka stoji kompanija JX Metals Circular Solutions, koja je promenila način prerade istrošenih baterijskih ćelija. Tadaši Nakagava, potpredsednik postrojenja, rekao je za NHK da su rezultati postignuti potpunim redizajnom hemijskih metoda.
Proces počinje spaljivanjem starih baterija, kako bi se uklonili svi delovi koji nisu metalni. Ono što ostane zatim se drobi u prah poznat kao "crna masa", u kojem se nalazi mešavina vrednih metala. Posle toga sledi hidrometalurški tretman na bazi vode, kojim se litijum izdvaja iz smese.
Nova metoda ne donosi samo bolji povrat litijuma. Emisija ugljen-dioksida smanjena je za oko 40% u odnosu na starije tehnike, što ceo proces čini znatno čistijim. Drugim rečima, Japan je uspeo da istovremeno podigne efikasnost i smanji uticaj na životnu sredinu.
To je za Japan posebno važno, jer država skoro u potpunosti zavisi od uvoza minerala potrebnih za proizvodnju baterija. Dugo se oslanjala i na preradu u Kini, što je dodatno povećavalo nesigurnost u lancu snabdevanja.
Japan je ranije postavio cilj da do 2030. dostigne stopu reciklaže litijuma od 70%. Rezultat od 90%, koji je postigla kompanija JX Metals Circular Solutions, već sada nadmašuje ta očekivanja. Ipak, trka nije završena, jer i američki Redwood Materials, kompanija koju je osnovao Džej Bi Štraubel, beleži slične rezultate.
Najveći problem sada više nije sama tehnologija, već prikupljanje istrošenih baterija. U Japanu se kroz zvanične kanale trenutno prikupi samo 14% starih litijum-jonskih baterija. Veliki deo polovnih vozila završava u izvozu, što znači da sa njima iz zemlje odlaze i dragoceni metali.
Zbog toga država sada pokušava da ojača sistem prikupljanja, kako bi što više starih EV baterija završilo u domaćim pogonima za preradu.
Izvor: Telegraf