Pokretu se pridružila i kanadska muzičarka Džoni Mičel, budući da je odlučila da ni njenoj muzici više nije mesto na platformi koja podržava Rogana.
Sve je više onih koji tvrde da je Nil Jang započeo „Spotify revoluciju“, a nakon što je odlučio da svoju muziku skloni s ove platforme zbog lažnih informacija o vakcinama i korona virusu.
Problem je nastao nakon što je Spotify odbio da obriše podcast Džoa Rogana koji, kako tvrdi Jang, „širi dezinformacije o vakcinama protiv aktuelnog korona virusa“.
Rogan je bivši televizijski voditelj, komičar, glumac i sportski komentator, a New York Times njegov podcast The Joe Rogan Experience svrstava među najpopularnije medijske sadržaje na planeti.
Ubraja se i među najslušanije Spotify sadržaje – Rogan je s kompanijom 2020. godine potpisao ugovor na 100 miliona dolara, nakon čega je platforma dobila ekskluzivno pravo da emituje njegov podcast.
Nil Jang je pre nekoliko dana poslao otvoreno pismo svom menadžeru, u kojem je između ostalog spomenuo da Rogan širi dezinformacije o pandemiji, što bi moglo da bude pogubno zbog uticaja koji ima. Svaku The Joe Rogan Experience epizodu posluša oko 11 miliona korisnika, a Jang je u svom pismu istakao da Spotify mora da ograniči širenje neproverenih informacija. Pored toga je zatražio da se sva njegova muzika ukloni s platforme ukoliko podcast ostane – „Mogu da imaju Rogana, ne obojicu“, rekao je na kraju.
Pokretu se pridružila i kanadska muzičarka Džoni Mičel, budući da je odlučila da ni njenoj muzici više nije mesto na platformi koja podržava Rogana. Istakla je da „neodgovorni ljudi šire laži koje ugrožavaju živote“, te dodala da „stoji uz Nila Janga i naučnu zajednicu koja se takođe buni protiv problematičnog Rogana“.
Stručnjaci upozoravaju da je Rogan od početka pandemije u svojim emisijama više puta podelio netačne informacije koje su u vezi s COVID-19 situacijom, a Nil Jang nije jedini koji se pobunio protiv toga – od početak januara 2022. godine na adresu Spotify platforme su stigla otvorena pisma 270 lekara, naučnika, profesora i drugih medicinskih radnika, koji su izrazili zabrinutost zbog pogrešnih informacija koje mogu da se čuju u Roganovim emisijama.
I drugi umetnici imaju šta da kažu na ovu temu, a pored pomenutih svoju muziku je povukao i Nils Lofgren, koji je u otvorenom pismu pozvao i druge muzičare da učine isto. I oni koji još uvek nisu napustili Spotify stoje uz Janga, pa je i Džejms Blant napisao da bi platforma trebalo da ukloni Roganov podcast.
Pritisak se povećava, a sve se više korisnika interesuje za to kako da svoje muzičke liste sa platforme Spotify preseli na Apple Music. Istina je da Spotify ima 172 miliona korisnika, pa su oni koji odustaju od platforme verovatno tek kap u okeanu, ali je nemoguće predvideti kako će se ta „kap“ ubuduće ponašati i do kojih će dimenzija narasti.