neočekivani obrt

Kina priznaje – pretrpava tržište jeftinijim automobilima na struju, EU najavljuje "odmazdu" ako se nešto ne promeni

Autor Miloš B. Jovanović

Kineske vlasti su izgleda odlučile da odgovore na sve češće tvrdnje o vođenju nepoštene politike kada je o konkurentnosti na tržištu električnih vozila reč i najavile da planiraju da zaustave taj trend

Električni terenac BYD Yangwang U8
Izvor: BYD / CarNewsChina

Kina je priznala: automobilska industrija najmnogoljudnije zemlje na svetu je izvan kontrole i gotovo svakoga dana neobuzdano raste.

To, sa jedne strane, dovodi do preplavljenosti globalnog tržišta jeftinijim električnim vozilima, sa čijom ponudom ostali konkurenti ne mogu da se nadmeću. A sa druge, postavlja pitanje ekonomske održivost jedne velike industrijske grane koja mnogo proizvodi, a ne ostvaruje veliki profit.

Izgleda sa su kineske vlasti zbog toga konačno odlučile da odgovore na sve češće tvrdnje o vođenju nepoštene trgovinske politike, kada je o konkurentnosti reč, budući da su najavile da planiraju, bar delimično, da zaustave taj trend, piše Financial Times.

Na sve češće kritike na račun kineske konkurencije, koje zbog "napoštenih uslova poslovanja" dolaze iz sedišta velikih evropskih proizvođača automobila, iz Pekinga poručuju da će vlada ubuduće sprovoditi sveobuhvatniju kontrolu nad novim projekatima proizvođača električnih vozila, kako automobilskih marki tako i pojedninačnih modela.

"Većina kompanija na svetu će biti uništena"

Ova informacija iz Kine dolazi samo nekoliko dana nakon što je osnivač i izvršni direktor kompanije Tesla, u razgovoru sa investitorima kompanije, izjavio da će, bez uspostavljanja trgovinskih prepreka kineska automobilska industrija "uništiti većinu drugih kompanija u svetu".

"Primećujemo da su kineske kompanije najkonkurentniji proizvođači automobila u svetu. Zbog toga mislim da će imati značajan uspeh na tržištima van Kine, u zavisnosti od carinskih ili trgovinskih prepreka koje su ili budu uvedene. Verujem da će, ukoliko ne trgovinske prepreke ne budu uspostavljene, većinu kompanija na svetu biti uništena. Dakle, kineski proizvođači su izuzetno dobri!", istakao je Ilon Mask.

On je pohvalio radnu etiku kineskih radnika, a takođe nije isključio ni mogućnost eventualne saradnje Tesla sa kineskim markama, u nekom obimu. Tesla već ima fabriku u Šangaju, čiji veliki deo proizvodnje stiže na evropska tržišta.

Izvor: YouTube / New York Times Events

Veće EU carine – Kina "zatrpana" automobilima

Evropska unija je u septembru 2023. godine pokrenula istragu o postojanju nelojalne konkurencije između evropske i kineske automobilske industrije, koja je usledila na zahtev, odnosno lobiranje, predstavnika evropskih proizvođača.

Osnovna pretpostavka svega toga je da Kina iz različitih budžetskih i drugih državnih izvora finansira automobilsku industriju, kao i da se iz tih izvora vlasti značajna sredstva usmeravaju za izvoz električnih vozila u Evropu po cenama koje su niže nego što bi to tržišni uslovi diktirali. Zato bi kineska automobilska industrija na tržištu Evropske unije uskoro mogla da se suoči sa uvođenjem većih carinskih nameta na uvoz automobila od sadašnjih 10 odsto.

Kina je, zbog toga, očigledno odlučila da se suoči sa zahtevima zapadne konkurencije i da na njih odgovori, u strahu da evenualne izvozne prepreke ne dovedu do toga da njena glomazna automobilska industrija ne ostane "zatrpana" automobilima koje ne može da proda, budući da prozvodnja premašuje domaću potražnju.

Devet "Kineza" i jedan Tesla

Danas je, inače, u ponudi na kineskom tržištu više od 300 različitih električnih automobila, koji dolaze kao proizvodi 95 različitih marki. A među svima njima, na tržištu se najbolje kotiraju BYD i Geely, koji sve više "bacaju oko" i na međunarodno tržište.

Situacija na tržištu električnih vozila, veoma je slična onome što se industriji mobilnih telefona dogodilo pre 15 – 20 godina. A to bi, ukoliko se nešto sa kineske ili sa strane EU ne praduzme, moglo da dovede do situacije o kojoj je nedavno govorio i šef Tesle.

A prema rečima Ilona Maska, u bliskoj budućnosti bi moglo da se dogodi da od 10 najprodavanijih marki automobila na svetu devet budu kineske, dok bi ona jedina koja nije iz Kine bila, naravno – Tesla!

BONUS VIDEO: