Ransomware napadi su u porastu.
Ministarstvo pravde Sjedinjenih Američkih Država podiže nivo prioriteta istrage ransomware napada, te će se prema takvim budućim incidentima ophoditi kao da su u pitanju teroristički napadi.
Razlog za ovakvu odluku može da se pronađe u poslednjem ransomware napadu na kompaniju Colonial Pipeline.
Ta kompanija je morala da plati 4,4 miliona dolara nakon što je ruska sajber organizacija pristupila njihovoj mreži, koristeći kompromitovanu šifru. Privremeno zatvaranje naftovoda zbog ovog hakerskog napada, je dovelo i do veće cene goriva usled nestašice istog u Sjedinjenim Američkim Državama. Ministarstvo pravde te zemlje ističe da su ovakve pretnje u porastu.
I kompanija Apple je pre svega nekoliko meseci bila žrtva ransomeware napada u kom im je traženo 50 miliona dolara za otkup ukradenih dokumenata novih i neobjavljenih uređaja. Brojni slučajevi su zabeleženi u svetu u poslednjih godinu dana, tako je i IT kompanija Garmin morala da isplati u Bitcoin kriptovaluti ucenu ruske hakerske organizacije Evil Corp, a pojedini izvori navode da je u pitanju bila suma od 10 miliona dolara.
Ni industrija video igara nije ostala imuna na ovakve ucene hakera, poznati poljski studio CD Projekt Red je odbio da isplati hakere, zbog čega su ovi objavili izvorne kodove njihovih video igara, ali i informacije o budućim projektima. Krajem marta, tajvanski Acer je pretrpeo ozbiljan hakerski napad iza kog stoji poznata grupa REvil. Oni su tražili toj kompaniji 50 miliona dolara.
Sve ovo znači da će istražitelji morati da sarađuju, odnosno da dele sve informacije i novine koje su vezane za ransomware slučaj, sa Vašingtonom. Istrage koje zahtevaju saradnju sa Vašingtonom uključuju usluge protiv antivirusa, nedozvoljene online forume i tržišta, menjačnice kriptovaluta, botnetove, hosting usluge i servise koje nude usluge pranja novca.