Budućnost

LJUDI SE BOLJE OSEĆAJU PORED ŽENSKIH ROBOTA: Ni mašine nisu bezbedne od predrasuda

Eksperimentom su obuhvaćeni gosti hotela s robotskom poslugom, a zaključeno je i da se radije traži pomoć od onih robota koji više liče na ljude.

Prema istraživanju Univerziteta u Vašingtonu građani radije komuniciraju sa ženskim nego sa muškim robotima, pa su se stereotipi izgleda preselili i u tehnološki svet.

Eksperimentom su obuhvaćeni gosti hotela s robotskom poslugom, a zaključeno je i da se radije traži pomoć od onih robota koji više liče na ljude.

Tako je verovatno zbog toga što je ljudskim bićima potrebno društvo drugih ljudi, ili robota koji na njih liče, da bi ispunili sve svoje potrebe, a mnogima je draže da se te mašine doživljavaju kao „ženske“, jer se valjda tako veruje da su toplije i uvek na usluzi.

U pitanju je naravno stereotip koji ljudsko društvo muči već stolećima, a izgleda da će se preseliti i u mašine - setimo se da su skoro svi humanoidni roboti "ženski".

Želja da se stvori idealno biće za druženje proganja čovečanstvo još od najranijih vremena, pa bi tako prvi robot uslovno rečeno mogla da bude i Galatea koju je prema grčkoj mitologiji napravio Pigmalion, a predstavljala je žensku figuru, toliko savršenu i stvarnu, da se ovaj na kraju u nju zaljubio.

Danas se više razmišlja o dobroj usluzi nego o ljubavi, pa su ženski roboti poželjni kao hotelsko osoblje, a građani bi ih verovatno pustili i u druge uslužne delatnosti. Problema sa stereotipima u robotici je bilo i ranije, pa je jedna od glavnih vesti tokom 2018. godine bila i ta da se na tržištu našlo nekoliko novih seks-robota. Nakon toga moglo je da se čita i o robotskim bordelima u Torontu i Parizu, koji su žestoko kritikovani zbog načina na koje roboti predstavljaju žene, jer ih prikazuju kao lutke stereotipnog izgleda koje nisu ništa drugo do pasivni objekti žudnje.

Pepper and NAO robots solutions for travel industry
Izvor: Smart Life/ @SoftBank

Istraživači iz Vašingtona se nisu bavili ovom temom, ali su zaključili da se građani bolje osećaju pored ženskih robota, naravno zbog rodnih stereotipa o uslužnim delatnostima. Primeri su brojni – ženski robot Pepper u hotelu Mandarin Oriental u Las Vegasu, te oni u potpuno automatizovanim FlyZoo hotelima u Kini, gde gosti komuniciraju samo s robotima i veštačkom inteligencijom. Budućnost nije daleko, ali bi dok ne stigne trebalo popraviti neke stvari.