Ilegalno krijumčarenje veoma traženih čipova i GPU-ova sve veći problem u Kini, Hong Kongu i drugim zemljama zbog kriptovaluta.
Već neko vreme traje nestašica čipova različitih vrsta.
Prekinut je lanac isporuka i nabavke, a došlo je i do poremećaja tržišta usled povećanja potražnje za kriptovalutama.
Novo doba i novi trendovi doveli su do toga da švercovanje čipova lako zameni krijumčarenje druge i druge popularne robe, kakva je tehnika, recimo.
Hong Kong i Kina beleže nagli porast krijumčarenja čipova različitih vrsta, a samo tokom juna carinici su presekli dva lanca ilegalnog prenosa Intel čipova. Najčešće ukradeni ili ilegalno pribavljeni čipovi iznose se iz zemlje nedozvoljenim putem i prodaju na crnom tržištu po višestruko višim cenama od realnih zbog velike nestašice.
U prvom su dve osobe pokušale da ilegalno prenesu 256 Intel čipsetova i7-10700 i i9-10900K tako što su se oblepili njima, dok su u drugom oduzeta još 52 čipseta, skrivena oko menjača, između vozačevog i suvozačevog sedišta. Samo prvi pokušaj švercovanja bio je vredniji od 123.000 dolara!
Kineska carina u poslednje vreme sve češće se susreće i sa pokušajima krijumčarenja i GPU-ova tj. grafičkih čipova i samih grafičkih karti, koje se koriste za rudarenje kriptovaluta. S tim u vezi Kina je donela niz zakona kojima ograničava stvaranje kriptovaluta što zbog ogromne potrošnje struje, što zbog izuzetno lošeg uticaja na životnu sredinu.
Nedavno je tokom racije u Ukrajini tamošnja policija prekinula rudarenje kriptovaluta na velikoj kripto farmi na kojoj je zaplenjeno preko 3.800 PlayStation 4 konzola. Do sada te konzole nisu dovođene u vezu sa rudarenjem Ethereum kriptovalute, ali izgleda da su virtuelni rudari vrlo dovitljivi.