Eco štampa

TESTIRALI SMO EPSON ECOTANK L8160: Zaboravite na kertridže i skupu štampu, ovo menja sve!

Jedna od stigmi koja je uvek proganjala štampače u boji je cena kertridža sa bojama. Koliko god da je prednosti imala štampa kod kuće, cena te štampe je bila najveća prepreka. Epson je rešio da stane na put skupoj štampi - predstavljamo vam EcoTank seriju.

Epson EcoTank L8160
Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Ideja iza EcoTank štampača je krajnje jednostavna – umesto kertridža sa bojom, štampači imaju svoje rezervoare sa mastilom koji se jednostavno dopunjavaju, značajno smanjujući cenu potrošnog materijala. Pored niže cene, ovaj sistem je "zeleniji" od kertridža i tonera, jer ne zahteva bacanje istrošenih elemenata sa bojom, već prosto dopunjavanje iz bočice.

Možda će vas zanimati

Epson EcoTank L1860 je model koji se još po nekoliko stvari razlikuje od klasičnih inkdžet štampača. Umesto tri boje i crnog kertridža koji koriste klasični štampači ovog tipa (CMYK), Epson je L1860 namenio fotografima i onima koji žele nešto više od proste štampe, pa ovaj model dolazi sa dodatnim pigmentnim sivim i crnim mastilom za nijansirane prelaze i štampu teksta.

Kuća-pos'o

Nažalost, iako se situacija stabilizuje, pandemija je ostavila traga na sve nas, posebno u sferi rada od kuće. Ovo znači da su resursi na koje smo navikli preseljeni iz kancelarije u naše domove. Umesto da dokumenta štampate na poslu, to je potrebno raditi kod kuće, jer niko nema vremena da malo-malo trčkara do kopirnice.

Nažalost, stari dobri, besmrtni crno-beli laserski štampači više nisu dovoljni, kako zbog rezolucije, tako i zbog ograničenja po pitanju kvaliteta štampe, boje i fleksibilnosti.

Štampa, skeniranje i kopiranje

Tu moderni multifunkcijski uređaji kao L8160 dolaze do izražaja: štampa, skeniranje i kopiranje su glavne funkcije ovog uređaja, a rezolucija od 5760x1440 dpi je više nego dovoljna i za zahtevne korisnike. Duplex štampa (sa dve strane) je dodatni bonus, i nije nešto čime se može pohvaliti veliki broj štampača, posebno korisna opcija kada štampate veliki broj dokumenata.

I skener se može pohvaliti sa 4800x1200 dpi rezolucijom, što znači da ćete biti zadovoljni i kada digitalizujete fotografije.

Pored klasičnog i foto-papira dimenzija do A4, Epson L8160 ima interesantnu opciju štampanja CD i DVD medija (ako se iko seća njih), kao i štampanje od ivice do ivice, što je posebno bitno za fotografije.

Elegantni dizajn

Dizajn neće osvojiti nagradu za najlepši štampač, ali će se lepo uklopiti u poslovno i kućno okruženje. Model koji smo mi imali na testu kombinuje belu boju tela, sa crnim elementima - ekranom osetljivim na dodir i rezervoarima za mastilo.

U paketu, uz Epson L8160 dolazi i šest bočica sa mastilom, USB kabl, kabl za napajanje i dokumentacija. Svaka bočica sadrži 70 ml mastila, što je, prema Epson specifikaciji dovoljno za 6200 strana teksta, odnosno 2300 fotografija.

Svestrano povezivanje

Epson EcoTank L8160, kao i svi moderni uređaji podržava bežično i žično mrežno povezivanje i štampanje, direktno povezivanje USB kablom, štampu iz aplikacije na pametnom telefonu ili računaru, kao i štampu sa SD kartice.

Kada je dizajn u pitanju, osim ne mnogo upadljivog tela, najviše pažnje ćete posvećivati ekranu osetljivom na dodir i tacni za papir sa donje strane koja se automatski izvlači i uvlači. Ekran ima dijagonalu 4,3 inča, što je više nego dovoljno za operacije sa štampačem, a može se podići do skoro 90 stepeni, tako da ta fleksibilnost omogućava da vam štampač stoji bilo gde: od poda, do visine očiju, bez bojazni da nešto nećete moći da uradite.

Vizuelna provera

Jedna od stvari koje su nam se posebno svidele je prozirni deo rezervoara sa mastilom tik ispod ekrana, tako da jednim pogledom možete da ocenite kako stojite sa mastilom i pre nego što vas štampač upozori na to.

Delu sa mastilom se pristupa jednostavno – podizanjem gornjeg poklopca i dopuna je takođe krajnje jednostavna, bez mnogo šanse da nešto uradite pogrešno ili prospete mastilo u procesu.

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

170 listova papira

Kada su u pitanju mesta za papir, možete smestiti do 50 listova sa zadnje i do 120 listova sa prednje strane (20 gore i 100 dole). Epson se potrudio da sve bude intuitivno – od punjenja tonera, do ubacivanja listova napred i nazad, sa slikama, oznakama i piktogramima na potrebnim mestima, čime se eliminiše šansa za greškom. Prijatno iznenađenje je i video uputstvo na ekrančiću koje vas uči prvim koracima nakon instalacije, što je vrlo korisno i praktično kada niste koristili ovaj ili neki drugi tip štampača pre toga.

Možda će vas zanimati

Iako je ekrančić odlična pomoć, naša topla preporuka je da instalirate Epson Smart Panel aplikaciju za Android ili iOS, u zavisnosti od toga kojem carstvu se klanjate, jer je zgodnija za manipulaciju, ima mnogo više opcija i omogućava vam da podešavate šta god želite, a da ne stojite ili čučite ispred štampača.

Lagana navigacija

Aplikacija je napravljena za ritrivere i malu decu, sa velikim slikama, ikonicama i logičnim rasporedom svih opcija, tako da će se bukvalno svako, od komšinice Sandre, sa sprata ispod do vaše bake iz Vrnjačke banje, bez problema snaći, bez mnogo upoznavanja sa opcijama.

Potrebno je da odaberete tip dokumenata koji štampate, odaberete sliku ili neki drugi fajl, dimenzije, tip papira i još neke opcije poput okvira, kvaliteta štampe i slično, i kliknete na print. Topla preporuka je da isključite opcije koje su automatski aktivne, a koje doteruju slike: Auto Correct i Sharpness. U pitanju su filteri koji često prave više štete neko koristi, pa slike često deluju neprirodno.

Epson se potrudio da pokrije sve situacije korišćenja, pa aplikacija sa donje strane ima opcije za štampanje fotografija, dokumenata, skeniranje, kopiranje (bez okvira, knjige, ID kartice...) i još mnogo toga. Sve je intuitivno, a podešavanja omogućavaju napredne stvari poput odabira rezolucije, formata, tipa dokumenta i svega ostalog što je potrebno da bi krajnji rezultat bio onakav kakav ste planirali.

Pristupačna cena

Cena jedne bočice mastila se kreće oko 2.600 dinara i u pitanju su kvalitetniji foto pigmenti, namenjeni za kvalitetnu štampu, posebno na foto-papiru. Sa cenom od oko 65.000 dinara, Epson EcoTank L8160 deluje kao jako interesantan izbor za napredne kućne korisnike/amaterske fotografe.

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Brzina štampanja je u skladu sa deklarisanim vrednostima, i kada krene, L8160 može da izbaci 16 A4 crno-belih i 12 A4 strana u boji u jednom minutu. Ukoliko koristite dvostranu štampu, te vrednosti padaju na 6 crno-belih, odnosno 5 stranica u boji za jedan minut.

Pazite koji papir koristite

Kada je papir za štampu u pitanju, Epson se lepo snalazi sa klasičnim A4 listovima za štampu, dok je za fotografije, sjajni papir obavezan, jer tada kvalitetnija mastila imaju priliku da dođu do izražaja. Interesantno je da ukoliko želite da ovaj štampač koristite za potrebe kopiranja, to je moguće brzinom od oko 30 stranica po minutu, sa maksimalno 99 stranica odjednom.

Kada je kvalitet štampe u pitanju, ukoliko koristite klasičan beli papir, nemojte mnogo da očekujete od slika i elemenata u boji. Međutim, kada ga pohranite kvalitetnim, sjajnim foto papirom (koji nije baš jeftin), L8160 pokazuje svoje pravo lice. Kapljice veličine 1,9 pl i tehnologija varijabilne veličine istih daju jako dobre rezultate, čak i u kritičnim delovima – nijansiranim prelazima.

Micro piezo tehnologija bez grejanja se pokazala jako dobro, bez ikakvih brljotina ili grešaka u štampi. Možda ne spada u najbrže tehnologije štampe, ali je uniformnost boja, jedan od najvećih problema ovih štampača, kod L8160, na najvišem nivou, od vrha do dna strane.

Dešavalo nam se da neke slike ispadnu malo tamnije, kao da je korišćen neki filter preko originalne fotografije. Naravno, ovo su to sve stvari koje se daju ispraviti u podešavanjima, a topla preporuka je da pre štampanja velike količine slika isprobate prvo jednom kako izgleda neka kontrasna slika na papiru na kojem štampate. Na ovaj način ćete znati da li je potrebno dodatno podešavanje pre nego što krenete u štampu velike količine fotografija.

Svemirska vratanca

Jedan od "kul" faktora je što se, pri štampi, donji deo štampača automatski otvara i izbacuje tacnu na koju se ređaju slike, što je potez koji se ne viđa često, posebno kod štampača ove klase.

Sviđa nam se što je Epson zamislio EcoTank L8160 kao jedno rešenje za sve vaše kućne/poslovne potrebe. Kao i računari, tokom pandemije su i štampači doživeli svoju drugu ili treću mladost, pa ćete ih sada sve više sretati u domovima, nego što je to pre bio slučaj.

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Za 65.000 dinara, prosečan korisnik želi dosta od svog štampača, i sa L8160 to i dobija. Pored štampe i skeniranja dokumenata i fotografija, ovaj više-funkcijski štampač je odličan i za neke nestandardne stvari poput štampe na kovertima, CD/DVD-ima, ali i debelim podlogama. Kada tome dodate i EcoTank tehnologiju, koja dodatno snižava cenu štampe po strani, jasno vam je da je Epson na dobrom puta, koji ne uključuje kertridže, štedi okolinu i smanjuje udarac na vaš džep.