Šta rekoste?

DUCKDUCKGO NA UDARU KORISNIKA: Em prikazuju reklame, em beleže IP adrese, iako obećavaju privatnost

Pretraživač i browser koji bi trebalo da štite privatnost korisnika čine to, izgleda, selektivno.

DuckDuckGo
Izvor: Smart Life/ DuckDuckGo

Kompanija koja se redovno hvali zaštitom privatnosti korisnika krajem maja je ozbiljno stavila na test njihovo poverenje.

Osnova poslovanja DuckDuckGo je pretraživač koji na osnovu pretraga ne pravi profile kako bi ih naknadno prodao oglašivačima.

Osim toga, u ponudi je i browser za mobilne platforme (na desktop verziji se radi) sa enkripcijom, blokiranjem kolačića, tracker-a itd.

Istina je da se u sklopu sporazuma sa Microsoft kompanijom prikazuju reklame (ads by Microsoft), te da će, ukoliko korisnik na njih klikne, njegova IP adresa ostati zapisana, ali to navodno samo u svrhu zbrajanja poseta, ne i sastavljanja dosijea.

I zaista, kako je izvesni bezbednosni analitičar Zek Edvards otkrio, browser uistinu blokira tracker-e od Google i Meta (Facebook) kompanija, jedino što istovremeno propušta one sa bing.com i linkedin.com adresa.

Osnivač i direktor kompanije DuckDuckGo, Gejbrijel Vajnberg, ovo je potvrdio uz obrazloženje da su aminovani prateći algoritmi tu usled ugovora sa kompanijom iz Redmonda, s tim što je njihovo delovanje ograničeno isključivo na browser, te da je pretraživački engine i dalje postojan.

Pošto su bili transparentni oko reklamiranja, a ne i u vezi tracker-a, ovo pravdanje nije baš naišlo na odobravanje korisnika. Nadležni je stoga dodao da se radi na ispravljanju ove brljotine i da će ubuduće nastojati da u specifikaciji softvera budu znatno detaljniji.

Zanimljivo je i to što su uhvaćeni u ovome svega desetak dana nakon objave da su uspešno blokirali nove Google tracker metode Fledge i Topics.

Šta vi kažete na ove odluke i promene?