Najčešće blokiran društvene mreže su Facebook i Twitter, a od messengera WhatsApp.
Od 2015. najmanje 71 država sveta blokirala je ili ograničila pristup društvenim mrežama. Ovo je rezultat istraživanja kompanije Surfshark za privatnost i sigurnost na internetu o 193 zemalja Ujedinjenih nacija. Ovo čini oko 2 odsto ukupnog broja zemalja na svetu koji aktivno blokiraju pristup društvenim mrežama i aplikacijama za komunikaciju.
Neke od zemalja u Aziji koje blokiraju društvene mreže i aplikacije za komunikaciju su Kina, Severna Koreja, Turkmenistan i Iran. Blokirane su uglavnom strane društvene mreže: Twitter i Facebook, a treba napomenuti da Kina ima svoj nacionalni ekosistem društvenih mreža i aplikacija za dopisivanje.
Sa druge strane zemlje kao što su Katar i Ujedinjeni Arapski Emirati ograničavaju korišćenje poziva preko interneta, odnosno aplikacije za IP glasovne pozive.
Prema analitičarima, takva ograničenja često su povezana s nedemokratskim vladama. Tako su afričke i azijske zemlje najčešće ograničavale pristup u poslednjih pet godina, ali su u većini slučajeva ograničenja privremena. Najnoviji primer koji navodi Statista je onaj iz Burkina Faso:
"Zabeleženi su značajni poremećaji interneta usred hapšenja povezanih s navodnom zaverom za državni udar. Incident je posmatran od popodneva 10. januara 2022., a od utorka 11. januara izveštaj upućuje na ograničenje društvene mreže Facebook i aplikacije za dopisivanje WhatsApp."
Nažalost, s obzirom na optužbe zbog kojih se kompanija Facebook našla pred sudom, a koje ih povezuju sa ignorisanjem govora mržnje, posebno u državama sa nestabilnom političkom situacijom, jasno je da se ovakve situacije dešavaju, i da će se dešavati. Nedavno je sud u Rusiji izrekao ozbiljne kazne za Facebook (Meta) i Google zbog nepoštovanja zakona ove zemlje u vezi sa zabranjenim sadržajem.