Ako želimo da pametne kuće i pametno okruženje zaista budu pametni - MATTER je ključna stvar!
Već smo objasnili da je Matter zajednički jezik, kojim bi do kraja 2021. i posebno tokom naredne godine, mogli da “govore“ svi pametni uređaji.
Matter je zamišljen kao standard koji okuplja sve proizvođače pametnih uređaja pod jedan sistem, koji svi razumeju i koji ih sve povezuje u istu celinu.
Matter je i neophodan standard, jer snižava troškove ulaganja u pametni kućni ekosistem, olakšava korišćenje i održavanje, ali i povećava bezbednost i sigurnost.
Trenutno, planiranje i realizacija pametnih kuća znači da svaku utičnicu, pametnu sijalicu, zvono za vrata, senzor i svaki drugi smart home gedžet morate da uklopite u već postojeći sistem, kako bi ga on video i kako ne biste završili sa gomilom različitih aplikacija za kontrolu i vođenje pametnog doma.
Zašto je sve Matter važan
Matter bi trebalo da pod jednom aplikacijom, pomoću saradnje svih poznatijih proizvođača smart home ekosistema ponudi kompletan sistem povezivanja, kontrole i zaštite kućnih aparata, senzora i pametnih ili IoT (Internet of Things) uređaja. Matter je open-source, svakom proizvođaču je omogućeno da se priključi i omogućava kompletnu kontrolu svakog uređaja tj. serije kompanije koja je obuhvaćena tim standardom. Matter nije potpuno nov i nastao je iz Connectivity Standards Alliance (ranije poznata kao Zigbee Alliance). Prethodni pokušaj zvao se Project CHIP (Connected Home over IP), ali je Matter prvi koji u svom sistemu okuplja tri najveća igrača smart i IoT okruženja - Google, Amazon i Apple.
Matter je jako važan za svakog od nas, kao korisnika, jer omogućava lakšu instalaciju, uklapanje sa drugim proizvodima iz našeg smart home ekosistema i činjenicu da više ne moramo da kupujemo rešenja smart kuće od samo jednog proizvođača, nego onaj koji nam se najviše sviđa ili uklapa u naš pametni ekosistem. Ovo će dovesti do liberalizacije tržišta, smanjenja cena i lakšeg korišćenja uređaja, ako sve bude teklo po planu.
Biće povećana kompatibilnost uređaja, olakšano održavanje i ažuriranje novog softvera svakog od uređaja, a sve bi trebalo da se kontroliše iz jedne aplikacije.
Ko je sve stao uz Matter, a ko još nije
Matter je otvoren sistem i mogu da mu se priključe koji god proizvođači pametnih i IoT uređaja to požele. Za sada su u Matter sistemu kompanije: Amazon, Apple, Assa Abloy, Comcast, Google Nest, Huawei, IKEA, Kroger, Leedarson, Legrand, NXP, Resideo (vlasnik Honeywell Home), Schneider Electric, Signify (proizvođač Philips Hue smart sijalica), Samsung SmartThings, Silicon Labs, Somfy (motorizovana rešenja za prozore), STMicroelectronics (poznat i kao ST ili ST life augmented), Texas Instruments, Tuya i Wulian.
Na prvu, na listi nam fale LG i ThinQ ekosistem, Garmin sa svojim pametnim rešenjima za fitnes i sport, Sonos sa svojim brojnim audio pametnim rešenjima i mnoge druge kompanije, koje bi do kraja 2021. mogle da se nađu na spisku uz sva ove velika imena od gore.
Matter će omogućiti proizvođačima da lako podrže i starije uređaje, kako bi najveći broj smart home proizvoda svakog od njih radio pod Matter sistemom, pa će tako Amazon ažurirati jednim softverskim dodatkom gotovo sve svoje Amazon Echo dodatke. Slična situacija će biti i sa drugim proizvođačima uređaja.
Matter bi mogao da izazove pravu revoluciju među pametnim uređajima i ubrza uvođenje smart home sistema u naše domove, što bi dodatno olakšalo život svima i da pojednostavi svakodnevne zadatke kakvi su komunikacija, kupovina, planiranje obaveza, održavanje kuće ili stana i njihovu zaštitu.
Šta bi moglo da krene naopako?
Matter će svakako dati univerzalnu osobinu sistemu da umreži međusobno sistemski različite pametne i IoT uređaje, ali su budući koraci izuzetno važni. To podrazumeva dalji razvoj standarda, koji mora da bude kontinuiran, ali i rad na bezbednosnim i sigurnosnim stavkama, koje su možda i najvažnije.
Sistem mora da ima stalnu i momentalnu podršku, ako se problem sa bezbednošću javi, kao i da se sigurnosnim kompanijama daju jasne smernice i alati za izradu zaštitnih standarda, kako bi se kompletna mreža zaštitila od hakerskih i svih drugih napada.