Verovatno najpoznatije obeležje mobilnih telefona pomoći će nekome kome je pomoć najpotrebnija - ostaje nam da vidimo sa koliko nula!
Prva SMS poruka na svetu trebalo bi da bude prodata na aukciji kao NFT i očekuje se da će postići ogromnu cenu, baš kao što su to pre nje doživele brojne stvari iz naše prošlosti, svaka legendarna na svoj način.
NFT, skraćenica za non-fungible token, definiše se kao "jedinstveni digitalni sertifikat, registrovan i zapisan u blockchain tehnologiji, koji se koristi za beleženje vlasništva nad imovinom kao što je umetničko delo ili kolekcionarski predmet" - više o NFT revoluciji, koja je već neko vreme u toku pročitajte u našem detaljnom tekstu o NFT-u.
Tekstualna poruka, koja je jednostavno glasila "Srećan Božić", poslata je s Orbitel 901 telefonskog uređaja u decembru 1992. godine.
Tadašnji direktor Vodafone mreže Ričard Džavris primio je poruku sastavljenu od svega 15 karaktera od inženjera Nila Papvorta, koji je tada imao 22 godine i radio je na razvijanju usluge kratkih tekstualnih poruka (SMS) za mobilne telefone. Papvort, koji sada živi u Kanadi, ispričao je tokom intervjua 2017. godine za rusku agenciju TAS S da mu je u vreme kad je radio za kompaniju Sema Group u Velikoj Britaniji dodeljen SMS projekat, tada rađen u partnerstvu sa jednim od njihovih klijenata, kompanijom Vodafone.
Vodafone sad prodaje virtuelnu repliku teksta kao ekskluzivni NFT, koji će biti dostupan za kupovinu kroz kriptovalutu Ether (ne brinite, pokrili smo vas sa svim detaljima i tu, klik na link za sve što bi trebalo da znate). Očekuje se da će prvi SMS biti prodat za najmanje 170.000 funti, odnosno za oko 200.000 evra.
I sve je to isplanirano da ode u humanitarne svrhe, jer će kompletna postignuta cena biti donirana Agenciji Ujedinjenih nacija za izbeglice.
Iz Vodafone kompanije su ovom prilikom za medije rekli: "Spajamo pionirski duh dva veka tako što prvi SMS na svetu prodajemo na aukciji u humanitarne svrhe. Oduvek smo verovali da tehnologija može da promeni svet kad služi za povezivanje ljudi i bili smo u pravu".
Poslednje istraživanje RATEL-a u Srbiji pokazuje da i dalje na dnevnom nivou pošaljemo solidan broj SMS poruka i pored svih aplikacija za dopisivanje koje koristimo, a u Srbiji nam je već neko vreme dostupan i takozvani SMS 2.0 standard kod svih operatora.
Da li vi i dalje šaljete SMS poruke?