Novi pad

TRŽIŠTE SMARTFONA POTONULO VIŠE OD 11%: Nedostatak čipova i korona najmanje uticali na iPhone

Treći kvartal na tržištu smartfona doneo je pogoršanje situacije sa čipovima i to se odrazilo i na najveći broj proizvođača.

Izvor: SmartLife / Marko Čavić

Analitička kompanija Omdia iz Londona objavila je konačnu statistiku stanja tržišta pametnih telefona na kraju trećeg tromesečja - od jula do kraja septembra - zasnovanog na isporukama uređaja.

Kumulativni rezultat je pad od 11,1% u odnosu na isti period 2020. godine, koja se smatrala najtežom od kada smartfoni postoje.

Nedostatak čipova, ali i drugih komponenti, isprekidani lanci isporuke i proizvodnje doveli su do novog značajnog pada tržišta, koje su osetili gotovo svi proizvođači - neki padom, a neki i zauzdanim rastom, koji je mogao da bude veći da nije bilo navedenih problema.

Posmatrajući godišnji rezultat, isporučeno je gotovo 40 miliona telefona manje, jer je isporuka sa 357,4 pala na 317,7 miliona komada ukupno.

U toj situaciji najviše je, posmatrajući godišnju statistiku, porastao iPhone tj. Apple za 22,7% (kvartalno je Apple porastao 17,6%). Apple je drugi sa 12% udela na tržištu. Prvi je i dalje Samsung, koji je godišnje pao 14,8% (kvartalno je porastao za 20,9%). Samsung trenutno drži 23% svetskog smartfon tržišta i prilično je siguran na vrhu. Na poslovanje Samsung kompanije najviše je uticalo širenje Covid-19 virusa u Indiji i Vijetnamu, gde južnokorejska kompanija ima važne proizvodne linije. Treći je Xiaomi, koji je godišnji rast usporio na 2,5% (poredeći drugi i treći kvartal 2021. Xiaomi je čak imao pad od 8,6%). Xiaomi ima, takođe 12% svetskog tržišta i trenutno je broj tri, što se poklapa i sa Canalys proračunima objavljenim ranije tokom oktobra.

OPPO je svetski broj četiri sa godišnjim rastom od 18,6%, a vivo je broj pet uz godišnji rast od osam procenata. Oba proizvođača drže oko osam posto svetskog smartfon tržišta.

Najveći kvartalni rast (Q3 u odnosu na Q2) imao je HONOR, čak 116%, dok je godišnji rast ove kompanije 7,2% i to je dovoljno da bude broj šest, sa 4% udela na svetskom tržištu. HONOR je po podacima Omdia-e imao i najveći skok na Top 10 listi i sa poslednje pozicije skočio je četiri mesta unapred za godinu dana.

Motorola je sedma, a slede Realme, Tecno i na 10. poziciji je Huawei, koji je imao pad i na kvartalnom i na godišnjem nivou.

Izvor: SmartLife / Omdia

Predviđanja za naredni period

Predikcije za sledeći period su dalji rast kompanije Apple, jer je iPhone 13 serija izuzetno tražena, ali i rast kompanije HONOR u Android segmentu, koja posle više od godinu dana na globalno tržište donosi nove telefone HONOR 50 seriju i druge, povoljnije modele.