Otkriveni mejlovi kompanije Apple sugerišu da nisu hteli da obaveste svoje korisnike posle većanja.
Spor između kompanije Epic Games i Apple je otkrio "prljav veš" te dve kompanije, a nas poprilično zanima šta su te dve kompanije krile od očiju javnosti.
Skoro pa svaki dan se pojavi neka nova informacija, to uglavnom bude direktno sa mejlova tih kompanija, ovog puta Epic može da bude zadovoljniji.
Sada je otkriveno da je 128 miliona korisnika preuzelo više od 2.500 inficiranih aplikacija sa App Store prodavnice i da Apple nije obavestio svoje korisnike povodom ovog propusta. Čak 208 miliona puta su te aplikacije preuzete, od toga samo 18 miliona korisnika iz Amerike je preuzelo te sporne aplikacije.
"Joze, Tomo i Kristina, povodom velikog broja potencijalnih inficiranih klijenata, da li želimo da pošaljemo mejl svima njima?" - upitao je potpredsednik App Store prodavnice, Metju Fišer, svoje kolege iz marketinga i PR odeljenja. "Ukoliko da, Dejl Bagvel iz naše korisničke podrške će biti na mestu da problem reši na našoj strani. Uzmite u obzir da će ovako nešto predstavljati izazov u smislu lokalizacije jezika mejlova, pošto se preuzimanje ovih aplikacija dogodilo širom sveta (Primer: Ne želimo da pošaljemo mejl korisniku koji je preuzeo jednu ili više ovih aplikacija sa brazilskog App Store-a, gde bi portugalski jezik bio više odgovarajuć)" - stoji u nastavku ovog mejla kojeg je otkrio Vice.
Ovaj propust je bio možda i najveći u istoriji iPhone telefona, godinama se nije znalo (sve do sada) koliko korisnika je zahvaćeno malverom koji se naziva XCodeGhost, ali čije ime nije nikada otkriveno. "Želim da postavim očekivanja ovde. Mi posedujemo alatku koja nam dozvoljava da pošaljemo mejlove, ali još uvek je testiramo kako bi bili sigurni da smo uključili sva imena korisnika. U prošlosti je bilo problema sa ovom alatkom i isto tako želim da napomenem da ona može da podnese limitiran broj mejlova. Morali bi da šaljemo celu nedelju ove poruke zbog velikog broja korisnika (128 miliona), i to posle lokalizacije/prevođenja mejlova (za to je potrebno nekoliko dana)" - odgovorio je na mejl Bagvel.
Sve sugeriše da Apple nikada nije obavestio svoje korisnike o ovom incidentu, oni su napravili top 25 listu spornih i najviše preuzetih aplikacija sa tim malverom, da bi ta objava potom bila izbrisana. "Moć" interneta je da tragovi uvek ostaju, te možete posetiti tu stranicu.
Iako je broj "zaraženih" korisnika veoma visok, sam malver nije bio toliko opasan, ni sofisticiran u to vreme, ističe Apple Insider, ali ArsTechnica dodaje da je on mogao da podeli informacije uređaja kao što su ime inficirane aplikacije, informacije o mreži, ime uređaja, jedinstveni identifikator, detalje uređaja kao što su “identifierForVendor”, itd...
Ovaj malver je nastao tako što su legitimni programeri napravili aplikacije u kopiji Xcode-a, alatke za razvijanje aplikacija za iOS i OS X kompanije Apple. Taj incident je doveo do toga da je Apple 2016. godine kupio startap SourceDNA koja se specijalizovala u detekciji malvera. Među spornim aplikacijama su se našle WeChat i kineska verzija Angry Birds.
Suđenje između Epic i Apple kompanija nam otkriva šta se dešava iza zavese tih korporacija, a mi jedva čekamo da vidimo sledeći čin!
Šta vi mislite o tom suđenju?
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.