Gotovo svi pametni uređaji su na ovaj ili onaj način podložni hakerskim napadima. Posledice takvog delovanja, između ostalog, mogu biti instalacija zlonamernog koda ili krađa ličnih podataka, a u slučaju elektronskih brava - otključana vrata. Zastrašujuće, hakeri su sada otkrili ranjivost koja pogađa preko 13.000 objekata, odnosno koja zlonamernim akterima može da omogući ulaz u 3 miliona hotelskih soba širom sveta.

Tim sigurnosnih istraživača predstavio je svoje nalaze o ranjivosti koju nazivaju "Unsaflok", koja pogađa popularne elektronske brave Saflok - popularna RFID rešenja kompanije Dormakaba, namenjena hotelima.

Elektronska RFID brava u hotelu
Foto: Shutterstock

Hakerski tim je za Wired objasnio kako se ovaj sigurnosni propust može iskoristiti za ulazak u bilo koju hotelsku sobu koja je zaštićena ovom bravom.

Pre svega, neophodno je da napadači dođu u posed hotelske RFID kartice - čak i one koja je prethodno iskorišćena. Pomoću RFID čitača, ta kartica se očitava, a zatim se na dve prazne kartice zapisuje određeni kod. Nakon toga, hakerima je preostalo samo da dodirnu elektronsku bravu novim karticama kako bi otvorili vrata.

Hotelska kartica
Foto: Shutterstock

Da stvar bude gora, za izvršenje napada nisu neophodne čak ni fizičke RFID kartice. Dovoljan je samo pametni telefon koji u sebi ima NFC čip.

Jedina olakšavajuća okolnost je to što je ovaj napad trenutno u rukama savesnih stručnjaka koji žele da pomognu kompaniji Dormakaba da zakrpi ranjivost u svojim elektronskim bravama, istovremeno ne otkrivajući javnosti tačne detalje koji bi pomogli kriminalcima da sami razviju način za njihovo otključavanje.

03:33
OVO JE JEDINI NAČIN DA SE DRŽAVA ZAŠTITI OD HAKERA! Petrovski: Moramo ozbiljno da shvatimo pretnju Anonimusa upućenu Vučiću Izvor: Kurir televizija