Globalne isporuke korišćenih pametnih telefona porasle su 15 posto.
Podatke o porastu tržišta polovnih telefona objavio je Counterpoint Research, a oni se odnose na celu 2021. godinu, čime je preokrenuto usporavanje uzrokovano Covid-19 (koronavirusom) 2020. godine.
Potrošači su više tražili jeftinije i održivije opcije.
Rast u 2021. delimično je bio podstaknut visokim cenama vodećih pametnih telefona, što je kupce okrenulo drugoj strani - nabavci polovnih, ali zvanično prepakovanih modela popularnih marki uključujući Apple i Samsung, objavio je Mobile World Live.
Iz Counterpoint Research kompanije ističu da je došlo do porasta svesti kupaca o takozvanim obnovljenim (refurbished) uređajima tj. zvanično sertifikovanim korišćenim alternativama, njihovoj dodatnoj proveri kvaliteta i opcijama garancije na ovakve uređaje, što je veliki pokretač tog dela tržišta.
Apple je zadržao svoju vodeću poziciju na sekundarnom tržištu pametnih telefona, ali je Samsung skrenuo pažnju na sebe značajnije u odnosu na prethodne godine. Prosečna cena telefona je neznatno porasla, jer su 4G uređaji zadržali svoju vrednost, a 5G uređaja je još uvek daleko manje u opticaju. Takođe, iPhone je svakako ostao telefon koji najbolje drži cenu, kako se to popularno kaže, među polovnim telefonima.
Viši analitičar Counterpoint Research kompanije Glen Kardoza istakao je da su zamene najbrže rastući izvor za korišćene pametne telefone, s rastom od više od 10 posto. On je primetio i povećanje isporuka polovnih uređaja posebno u Kini, Indiji, Latinskoj Americi, Aziji i Africi.
"Ova tržišta će rasti više, jer imaju mnogo neorganizovanih kompanija i veliku ruralnu demografsku populaciju, koja tek treba zadobiti". Takođe, Counterpoint Research ističe da su isporuke novih pametnih telefona tokom 2021. godine na globalnom tržištu porasle za 4,5 posto.