Kako radi i šta sve nudi najnoviji Samsung Galaxy Watch 4 sat.
Kompanija Samsung je sa Galaxy Z Fold3 i Galaxy Z Flip3 telefonima sa savitljivim ekranima predstavila i novu generaciju Galaxy Watch4 satova.
Situacija je prilično komplikovana zbog različitih veličina sata, samih satova, kao i mogućnosti koje oni imaju, pa je nekim korisnicima teško da naprave izbor zbog čega je upravo to jedna od prvih stavki od koje ćemo mi i da krenemo.
Ipak, pre toga - jedna važna napomena!
Samsung Galaxy Watch4 je pre svega sportski sat, koji je namenjen praćenju sportskih aktivnosti, a onda i sat za praćenje zdravlja, koji nudi praćenje rada srca, pa i EKG i merenje krvnog pritiska.
U vezi s tim moramo odmah da kažemo svima da u Srbiji poslednje dve funkcije ne rade zbog zakonskih i medicinskih regulativa i one su na ovim satovima jednostavno isključene i nisu dostupna u našoj zemlji. Samsung kompanija je morala da isprati zakonske i druge obaveze prema našoj teritoriji, a da li će one biti dostupne na satovima Galaxy Watch4 i Galaxy Watch4 Classic ostaje nam da saznamo narednih nedelja (postoji određen način da se ove barijere zaobiđu, ali se ovog puta ne bismo bavili time svakako).
1. Galaxy Watch4 razlike
Pre svega sat je dostupan u dve varijante - Galaxy Watch4, koji je sportski model i Galaxy Watch4 Classic formi, koja je elegantnija i podseća na klasičan sat. Oba sata dostupna su sa podrškom za LTE mrežu ili samo sa Bluetooth vezom i Wi-Fi konekcijom od čega najviše i zavisi cena - LTE verzija je skuplja uvek. Na kraju, postoje i razlike u veličini samog sata - dostupna je verzija od 40 milimetara i verzija od 44 milimetra za Watch4, za manju i veću ruku, odnosno 42 milimetra i 46 milimetara za Galaxy Watch4 Classic seriju.
Tako su i oznake satova Galaxy Watch4 40mm LTE i Galaxy Watch4 44mm LTE, Galaxy Watch4 44mm BT, Galaxy Watch4 40mm BT, kao i Galaxy Watch4 Classic 46mm BT i Galaxy Watch4 Classic 42mm BT tj. Galaxy Watch4 Classic 42mm LTE i Galaxy Watch4 Classic 46mm LTE.
Satovi su u suštini isti, sve detalje oko softvera i mogućnosti smo već nekoliko puta objasnili, pa pogledajte Galaxy Watch4 vest, ali se razlikuju po veličini, konstrukciji i drugačijem stilu i mogućnosti kombinovanja sa modnim stilovima.
2. Vrhunska izrada, drugačiji materijali
Kvalitet izrade svakog sata je vrhunski, besprekorne završne obrade i tu nemamo nikakvih zamerki, kao i uvek.
Ipak, Classic varijanta izrađena je od nerđajućeg čelika, dok je Watch4 od aluminijuma, a razlikuju se i boje samih satova - Classic je klasičan, sivi, dok je Watch4 crne i bele boje. Satom se upravlja svajpovanjem gore-dole i levo-desno, kružnim pokretom oko ekrana i pomoću dva programabilna tastera sa desne strane sata.
U ponudi su različite vrste kaiševa, koji se lako menjaju, ali - Classic varijanta nam deluje prijemčivije, jer ima i klasičan način izmene kaiševa - putem iglice. Za Galaxy Watch4 morate da kupujete posebne kaiševe sa kopčom na klik za izmenu, pa je izbor sužen nakon prve kupovine sata. Ipak, dobro je znati da postoje gumeni tj. hipoalergijski silikonski kaiševi, klasični kožni, platneni, končani i kaiševi različitih drugih materijala, boja i dezena.
Takođe, sportske varijante kaiševa sa posebnim načinom kačenja oko ruke mogu da budu pravi davež u situacijama kad na brzinu treba staviti sat na ruku. Istina, jednom kad se stavi sat stoji na ruci kao saliven, ali bi klasičan način kačenja bio lakši za najveći broj korisnika - sigurni smo u to, a ne da se gumeni kaši gura ispod drugog dela gumenog kaiša, što ide sporo i iritira kožu.
3. Odličan softver i fitnes opcije
Kompanija Samsung prigrlila je Wear OS kompanije Google, ali ga je nadogradila svojim Tizen opcijama, pa je softver na Galaxy Watch4 i Galaxy Watch4 Classic satovima mešavina oba sveta i to na dobar način. Satovima se upravlja lako, aplikacije su podržane preko Google prodavnice i ima ih zaista mnogo, tu su i desetine hiljada izgleda samih lica sata u digitalnom i klasičnom izdanju, kao i mogućnost upravljanja pomoću kružnog prstena na Classic modelu.
Satovi su dobili novu BMI funkciju, koja omogućava očitavanje sastava tela korisnika - sadržaj vode u organizmu, masti, koštane mase, količine mišića, proračun organizma u smislu potrošnje kalorija i kao što smo pomenuli dve sasvim nove funkcije - ECG i merenje krvnog pritiska. O tome smo sve detalje izneli već u posebnoj vesti, pa sad idemo dalje.
Osim pomenutih opcija satovi mere i SpO2, VO2 Max, kvalitet sna, nivo stresa, broj koraka, aktivnosti pojedinačno vežbu po vežbu, spravu po spravu ili grupne i druge vrste treninga poput zumbe, aerobika, plivačkih, trkačkih i drugih sportova.Rezultati su prilično precizni, sveobuhvatni i pomoću aplikacija Samsung Wear i Samsung Health imate mogućnost da očitate i protumačite svako merenje. Grafikoni jasno pokazuju na kom mestu su bili pikovi tokom treninga, ali i zone u kojima ima mesta za napredak. Za tumačenje rezultata imate na raspolaganju i pomoć, pa vam nije potrebno stručno mišljenje u vezi s tim - sve lepo piše na ekranu telefona. Satovi najbolje rade sa Galaxy telefonima, ali se mogu povezati i na druge Android i iPhone uređaje.
Dodatkom Wear OS-a Samsung je definitivno opametio svoje satove, koji sada mogu da se integrišu u potpunosti sa Android okruženjem i preko sata može da se kontroliše i barata velikim brojem telefonskih funkcija pomoću podržanih aplikacija - slušanje muzike, kompletno nezavisno odgovaranje na pozive ili poruke, nebitno da li se radi o običnoj SMS ili bilo kojoj IM poruci i slično. Ipak, korišćenje Samsung Health aplikacije je esencijalno i korisnicima sat praktično ništa ne vredi bez ove aplikacije. To bi Samsung morao da promeni u budućnosti i da samom softveru sata, koji je sad dovoljno zreo i moćan, omogući više nezavisnosti i više opcija bez da mora da se koristi telefon pride za podešavanja i tumačenje rezultata.
4. Autonomija od dan, dva, tri maksimalno
Trajanje baterije je i dalje najveća mana Samsung satova. Uključite GPS prilikom trčanja ili koristite LTE verziju sata za pozive tokom dana i baterija će se ugasiti za dan, dan i po maksimalno. Tri dana ćete dobiti kada sat koristite štedljivo, a pitanje je zašto bi to iko od nas radio kad ima ovako dobar sat na ruci!
Jednostavno, Samsung će morati da nađe način da produži autonomiju baterije, jer ovako lep OLED ekran i sportske i zdravstvene funkcije traže da ih čačkate non-stop i u dužem trajanju od jednog dana. Takođe, punjenje traje nešto preko sat i po vremena, što je još jedna oblast na kojoj će kompanija morati da radi - brzo punjenje nije podržano, a sat tokom punjenja ne može (logično) da se koristi i tih sat i po vremena ili uskraćuje merenje sna, ako sat ostavljate da se puni noću ili utiče na neku drugu funkciju kojoj je potreban kontinuitet.
Pritisak po ovom pitanju raste kad se zna da više konkurenata ima satove kojima baterije traju od nedelju dana do 21 dan, a pritom odlično rade i kao zdravstveni gedžet, ali i kao fitnes dodatak. Takođe, konkurenti nude i brže punjenje, ali nemaju tako dobro razvijen softverski ekosistem i integraciju sa Android-om.
Koliko satovi koštaju u Srbiji
Toliko različitih modela iste vrste tj. generacije sata i toliko i različitih cena!
Recimo, Galaxy Watch4 sa Bluetooth vezom veličine 44 milimetra u crnoj boji košta 35.999 dinara. Verzija Galaxy Watch4 sa Bluetooth vezom veličine 40 milimetara u roze boji košta 31.999 dinara. Samsung Galaxy Watch4 Classic veličine 46 milimetara, crne boje i sa Bluetooth vezom košta dinar manje od 50.000 RSD, a verzija u beloj boji (nerđajući čelik) veličine 42 milimetra sa Blutooth-om staje 45.999 dinara.
Dakle, u zavisnosti od modela i verzije i veličine, ali bez LTE podrške satovi koštaju od 306 evra i nešto centi do 510 evra. LTE verzije u trenutku pisanja teksta nisu imale zvanično izlistane cene za Srbiju i region, pa se time nismo bavili.
Samsung je Galaxy Watch4 serijom uspeo da spoji Tizen i Wear OS na najbolji način i na svom gedžetu ponudi ono što nijedan drugi proizvođač nije uspeo - sinergiju dva moćna sistema koji zajedno rade u korist korisnika i obezbeđuju najbolje funkcije od oba sveta. Satovi su kvalitetno izrađeni, softver je stabilan i svestran, jedino što škripi je autonomija i dalje.
Ako vam autonomija od dan, dva ne smeta, aplikacije su vam “must have“ i imate Galaxy telefon - ovo je idealan sat za vas. Svi ostali mogu da pogledaju i neke druge modele, ali ovako dobar softver neće dobiti nigde, osim na Galaxy Watch4 satu. To je jednostavno tako, pa ćemo tako i završiti ovaj test.
Samsung Galaxy Watch4 ZA:
- Odlična izrada
- Lako izmenjivi i povoljni kaiševi
- Odličan ekran i lako kontrolisanje sistema
- Novi softver je moćan, brz i lak za upotrebu i
- Precizno merenje telesnih i fitnes funkcija.
Samsung Galaxy Watch4 PROTIV:
- Autonomija i dalje tanka
- Ograničena upoteba zakonskim propisima nekih funkcija sata.
Samsung Galaxy Watch4 specifikacije:
- Konstrukcija: 44 x 43 x 9,8 mm, 30 g, Gorilla Glass DX+ staklo, aluminijum ili čelik, MIL-STD-810G, 50 m pod vodom (IP68), izmenjivi kaiševi različitih materijala
- Ekran: 1,40" Super AMOLED, 450 x 450 px, 330 ppi, Always-on Display, rotacioni prsten na Classic modelu
- Čipset: Exynos W920 (5 nm), Dual-core 1,18 GHz sa Cortex-A55 jezgrima i Mali-G68 GPU
- Memorija: 16 GB, 1,5 GB RAM, eMMC
- OS: Android Wear OS, One UI Watch 3
- Baterija: 361 mAh, Qi bežično punjenje
- Dodatno: Akcelerometar, gyro, prati rad srca, barometar, NFC, Samsung Pay i Google Pay, dva programabilna tastera, punjač u paketu