Tražite način da obrišete ono što Google zna o vama? Evo kako to možete učiniti.
Google nikada ne spava, pa prati šta korisnici rade na internetu – postoji način da se to prekine i da se bolje kontroliše ono što se deli s tehnološkim gigantom.
Jasno je da bi uvek trebalo pročitati pravila korišćenja za svaku stvar na mreži, ali je mnogo onih koji to ne čine.
Čak se i South Park u jednoj epizodi bavi ovim problemom – junaci serije se suočavaju s nizom sumanutih problema, a zbog toga što su se s pravilima korišćenja složili bez čitanja.
Realnost je naravno nešto drugo, ali su korisnici jednako neodgovorni, pa često ne znaju na šta su pristali kada čekiraju polje na nekom web sajtu ili aplikaciji.
Sve je više onih koji tvrde da je skoro nemoguće da se kompanije kao što je Google spreče da prate lokacije korisnika, pa se tehnološki gigant već suočava s brojnim tužbama. Google naravno poriče da su te tvrdnje tačne.
Korisnici ipak nisu u obavezi da bilo kojoj kompaniji veruju na reč, pa lako mogu da provere šta Google zna o njima. Da bi to učinili prvo moraju da se uloguju na Google nalog, da izaberu "Data & Privacy" iz menija s leve strane, pa "History Settings", te "Web & App Activity". Potom je dovoljno da se klikne na "Turn Off" taster, da bi Google prestao s praćenjem online ponašanja.
Zvuči jednostavno, ali ipak postoji problem – stručnjaci kažu da nakon što se praćenje isključi, uređaji poput Google Home i Google Nest pametnih zvučnika postaju skoro beskorisni. Isto važi i za Google Maps, dejting aplikacije, te za sve usluge kojima je za funkcionisanje potrebna lokacija korisnika.
Ukoliko korisnik odustane od servisa koji traže podatke o poziciji na kojoj se nalazi, praćenje može da isključi ako ponovo ode na "Data & Privacy", te u "History Settings", pa izabere "Location History". Odatle može i da obriše sačuvanu istoriju, te da izabere auto-delete opciju uz pomoć koje se podešava da se podaci brišu nakon određenog vremena.
Ukoliko se ne spreči, Google korisnike prati na svim svojim servisima – u okviru Google Home se na primer čuvaju audio zapisi, pa isto važi i za druge aplikacije. Google Calendar nudi ceo raspored na tacni, Hangouts, Music i Drive daju druge informacije koje funkcionišu kao delovi slagalice.