Evo kako...

10 načina da zaradite na internetu, ovako to rade influenseri

Autor Ilija Baošić

Koji su to načini na koje influenseri zarađuju novac? Kako monetizuju svoj uticaj? Pročitajte u tekstu.

Oduvek ste se pitali kako influenseri zarađuju novac? Možda ste i sami stekli neki vid popularnosti na internetu i pitate se na koji način to možete da unovčite? Tu smo da odgovorimo na vaša pitanja.

Za vas koji ne znate, influenseri su, prosto rečeno, uticajni ljudi. Svoj uticaj su stekli na platformama kao što su Instagram, Facebook, TikTok, Twitter i YouTube, a publiku i fanove su pridobili na razne načine.

Steći publiku zahteva veliku dozu kreativnosti i originalnosti, a iako može delovati kao usputna zanimacija, biti influenser u većini slučajeva iziskuje mnogo rada i truda, što se na kraju može novčano isplatiti.

Predstavljamo vam 10 načina na koje influenseri zarađuju novac:

1. Digitalni proizvodi

Sve popularniji način za influensere da zarade novac su digitalni proizvodi, jer su relativno jeftini i laki za proizvodnju, a mogu se brzo proširiti internetom uz besprekornu distribuciju. Ovi proizvodi mogu biti bilo šta, od e-knjige, vodiča za putovanja ili programa za vežbanje, do plana ishrane ili personalizovanog video sadržaja, odnosno reklama.

Digitalni proizvodi daju influenserima priliku da stvore nešto opipljivo, što mogu da distribuiraju i prodaju svojim pratiocima, kako bi prihodovali od svog znanja, uticaja i stručnosti.

2. Podkasti

Podkast je odličan način za influensere da distribuiraju svoj sadržaj, povežu se sa svojom publikom, dele sadržaj na zgodan način i na kraju zarađuju od svog uticaja i javnog profila.

Cena kreiranja podkasta može biti relativno niska kada imate odgovarajuće uređaje i opremu, a može povećati prihod na više načina - najpopularniji je naplaćivanje pretplate za pristup podkastu, odnosno male naknade za preuzimanje i slušanje.

Mnogi uticajni ljudi na društvenim mrežama su iskoristili ovaj trend i pokrenuli sopstvene podkaste.

3. Vebinari

Kao i podkasti, vebinari mogu biti isplativ model prihoda za influensere i kreatore sadržaja. Vebinar je u suštini seminar koji se održava preko interneta i obično služi u obrazovne svrhe, da pruži informacije u zanimljivom formatu u stilu tutorijala. Vebinari se mogu održavati uživo, a mogu se i unapred snimati i deliti na razne načine.

Da bi zaradili novac od vebinara, influenseri mogu da naplate potrošačima pristup sadržaju, sarađuju sa brendom na proizvodnji sadržaja ili koriste format za generisanje potencijalnih klijenata.

4. Ambasadori brendova

Postati ambasador brenda je još jedan održiv način za influencere na društvenim mrežama da zarade novac. U poslednje vreme, stalna ambasadorstva se navode kao najefikasniji metod uticajnog marketing. Odgovornost influensera je da postane vrhunski stručnjak za brend ili proizvod i da svoje partnerstvo sa brendom emituje na svim kanalima društvenih medija.

Kompanije obično zapošljavaju ambasadore brenda kada se prirodno uklapaju i dobro su usklađeni sa brendom i ciljnim tržištem.

Ambasadori brenda mogu biti i poznate ličnosti, a mogu biti i mikro-influenceri, u zavisnosti od ciljeva kampanje i brenda.

5. Sponzorisane objave na društvenim mrežama

Dok su ambasadori brenda obično dugoročna partnerstva, sponzorisane objave na društvenim mrežama su više kratkoročan pristup izgradnje svesti o brendu. Ovo je daleko najčešći način za influensere da zarade novac, posebno kada počinju.

Sponzorisana objava na društvenim mrežama je kada brend angažuje influensera da kreira sadržaj koji predstavlja brend (može biti jedan post, dva posta ili niz postova) i podeli ga sa svojim pratiocima.

6. Sponzorisane objave na blogu

Isto tako, influenseri mogu da unovče lične blogove i sajtove, kako bi sarađivali i kreirali brendirani sadržaj. Blogovi su odlični, jer omogućavaju uticajnim osobama da dele detaljnije informacije sa svojom zajednicom, nego što je to moguće preko društvenih medija, kao što su detaljne recenzije proizvoda.

Možda će vas zanimati

Važno je napomenuti da ne treba sav sadržaj bloga biti sponzorisan ili dizajniran za prodaju proizvoda - dobar influenser će imati mešavinu svog sadržaja i brendirane saradnje i biće transparentan u vezi sa sponzorisanim sadržajem.

7. Fizički proizvodi

Jedinstven način stvaranja prihoda u saradnji sa brendom je zajedničko kreiranje fizičkog proizvoda, kolekcije ili asortimana. Vidimo ovu vrstu monetizacije među influenserima u svakoj niši, od modnih kolekcija i zajednički brendiranih kozmetičkih proizvoda do proizvoda za konzumaciju, fitnes, putovanja i zdravlje.

Influenceri zarađuju novac zajedničkim kreiranjem sadržaja i primanjem provizije od svake prodaje. Model zasnovan na proviziji dobro funkcioniše za influensere, jer im omogućava da potencijalno uvećaju svoj prihod ako je proizvod uspešan, a ne moraju da plaćaju nikakve troškove unapred!

8. Pridruženi marketing

Kao i aranžmani zasnovani na proviziji, pridruženi marketing je kada referalni partner prima procenat od prodaje, ako se prodaja može pripisati njihovoj objavi ili sadržaju. Pridruženi marketing se obično zasniva na modelu plaćanja po prodaji, plaćanju po kliku ili plaćanju po potencijalnom klijentu.

Za brendove, to je dobar način da se objektivno izmeri koliki uticaj zapravo ima influenser, a za influensere je sjajno da zarade prihod od brendova i proizvoda koje generalno vole i podržavaju. Ovaj vid marketinga generalno neće biti jedini izvor prihoda za uticajne osobe, jer nije pouzdan niti stalan, međutim, to je dobar način da zaradite dodatni prihod.

9. Fotografije, intelektualna svojina i kreativna režija

Pored monetizacije svog uticaja i društvenih mreža, influenseri mogu da monetizuju svoje lične veštine, bilo da se radi o fotografiji, pisanju teksta, kreativnom usmeravanju, strateškom savetovanju, stajlingu ili kreiranju sadržaja. Influenceri su obično kreativci koji dobro razumeju poslovanje i koji su iskoristili svoje veštine da kreiraju lični brend, koji na kraju donosi prihod.

10. Događaji

Influenceri takođe mogu zaraditi novac od organizovanja događaja ili pojavljivanja na određenim događajima. Brendovi se mogu udružiti sa influenserima kako bi privukli više pažnje na događaj ili lansiranje novog proizvoda.