"Karma"

Nemački AI dron kamikaza izbegava sva ometanja i uništava sve pred sobom: 4.000 uskoro stiže u Ukrajinu?

Autor Miloš B. Jovanović

"Karma" je sposobna da se suprotstavi elektronskim sistemima za ometanje zahvaljujući moćnom AI-ju koji joj omogućava da samostalno traži, identifikuje i gađa ciljeve i kada je veze sa operaterom prekinuta

Izvor: Helsing

Nemačka tehnološka kompanija Helsing, koja se bavi primenom veštačke inteligencije (AI) u oblasti bezbednosti i odbrane, proizvela je svoj prvi ofanzivni dron "kamikazu" HX-2.

Kompaktna bespilotna borbena letelica, koja nosi i nadimak "Karma", zasnovana je na sopstvenoj softverskoj platformi kompanije i veoma je pogodna za masovnu proizvodnju.

Teška je 12 kilograma i ima konfiguraciju krila i repa u obliku slova "X". Sposobna da leti u rojevima, može da dostigne brzinu do 220 kilometara na sat, ima maksimalni domet do 100 kilometara i za pogon može da koristi električni motor. HX-2 je konstruisan i opremljen za nošenje višenamenskih bojevih glava ili specijalizovanog korisnog tereta.

Sam traži, identifikuje, gađa

Zahvaljujući sofisticiranim karakteristikama veštačke inteligencije kojom je opremljena, poseduje napredne sposobnosti za elektronsko ratovanje (EW) kakvo je navođenje na cilj kojim u potpunosti upravlja veštačka inteligencija, i potpuno je otporna na elektronsko ometanje.

U Helsingu ističu da je "Karma" sposobna da se suprotstavi elektronskim sistemima za ometanje zahvaljujući veštačkoj inteligenciji kojom je opremljena, a koja joj omogućava da samostalno traži, iznova identifikuje i gađa ciljeve, čak i bez signala, odnosno kada je veze za prenos podataka sa operaterom prekinuta.

Od nekoliko HX-2 dronova moguće je formirati rojeve, čijim rasporedom i letenjem koordinira "Altra recce" softverske platforme, koja omogućava da rojem upravlja samo jedan operater. Osim samostalnog dejstva, softverska platforma omogućava zajedničku upotrebu dronova u sadejstvu sa različitim artiljerijskim sistemima.

Softver drona može da se ažurira bežično, što omogućava automatsko prilagođavanje pretnjama kojima je izložen, ali nije sasvim jasno da li se ažuriranja mogu obavljati i tokom misija.

4.000 "kamikaza" za Ukrajinu?

Nemačka kompanija tvrdi da je HX-2 dronove moguće proizvoditi po mnogo nižoj ceni po komadu u odnosu na druge tradicionalne sisteme naoružanja. Razlog je mogućnost jednostavne masovne proizvodnje upotrebom sofisticiranih tehnika kakva je 3D štampa, zbog čega je moguće imati proizvodnju od više desetine hiljada letelica godišnje.

Borbeni AI dron Helsing HX-2 Karma
Izvor: YouTube / DefenseMirror

Predstavljanjem letelice u ovom trenutku, Helsing pokušava da iskoristi sve veće interesovanje za autonomno oružje, uglavnom zbog aktuelnog rata između Rusije i Ukrajine, sukoba koji je već ocenjen kao onaj koji je označio prelazak sa upotrebe konvencionalnog naoružanja i "klasične" borbene tehnike na veštačku inteligenciju i softversko oružje.

Ukoliko do njihove primene u Ukrajini zaista i dođe, očekuje se da bi "Karma kamikaze" mogle biti korišćene kao štit iz vazduha duž granica i u pograničnim područjima, u dejstvima protiv kopnenih snaga. Do inicijalnog slanja HX-2 dronova u Ukrajinu moglo bi da dođe već u decembru, a mediji spekulišu mogućom isporukom od oko 4.000 bespilotnih letelica.

BONUS VIDEO:

"Manta Ray" – vojni multifunkcionalni podvodni dron
Izvor: YouTube / Northrop Grumman