Noćni režim funkcioniše tako što menja temperaturu boja ekrana telefona, pomerajući je ka toplijim tonovima crvene i žute, udaljavajući se od hladnije plave
Funkcija noćnog režima rada naših pametnih telefona, poznata i kao "Night Mode", poslednjih godina je veoma rasprostranjena i sve više se koristi. Proizvođači neretko ističu kako ona poboljšava kvalitet sna tako što filtrira plavu svetlost, čime smanjuje naprezanje očiju.
Nedavna istraživanja, međutim, sugerišu da ova tehnologija možda nije baš toliki spasilac sna i vida kao što smo se nadali.
Noćni režim funkcioniše tako što menja temperaturu boja ekrana telefona, pomerajući je ka toplijim tonovima crvene i žute, udaljavajući se od hladnije plave. Razlog njegovog nastanka je to što izlaganje plavoj svetlosti tokom večeri i noći može da potisne proizvodnju melatonina, ključanog hormona za regulisanje ciklusa spavanja i buđenja.
Istraživači sa Univerziteta Brigam Jang (BYU), iz američke države Juta, sroveli su studiju u kojoj su istraživali efikasnost noćnog režima rada pametnih telefona. Učesnici su bili podeljeni u tri grupe: jedna je koristila noćni režim pred spavanje sedam noći zaredom, druga nije. Treća, kontrolna grupa, potpuno se uzdržavala od upotrebe telefona pre odlaska u krevet.
Istraživači su pratili i upoređivali kvalitet sna ljudi iz svake od grupa. Iznenađujuće, nisu primetili značajniju razliku u kvalitetu sna između učesnika istraživanja koji su koristili noćni režim, onih koji su ga onemogućili i onih koji su u potpunosti izbegavali upotrebu telefona pred spavanje, navodi se u studiji objavljenoj u časopisu Sleep Health.
Takav rezultat istraživanja dovodi u pitanje pretpostavku da sam noćni režim može značajno da utiče na poboljšanje sna.
Vođa istraživačkog tima, profesor Čed Džensen, kaže da postoje dokazi koji sugerišu da plavo svetlo zaista remeti obrasce sna. Međutim, u studiji se ističe da upotreba telefona verovatno ima širi uticaj na san od samog emitovanja svetlosti, odnosno da deluje kao mentalna i psihološka stimulacija. Bez obzira na boju ekrana, upotreba telefona pred spavanje može biti jednako ometajuća za san.
Glavni zaključak studije glasi da postizanje optimalne higijene sna zahteva više od oslanjanja na funkcije telefona kakav je noćni režim. Za bolji san, najefikasnije bi bilo potpuno isključiti uređaje i izbegavati ekrane – najmanje sat vremena pre odlaska na spavanja. To omogućava organizmu da se na prirodan način opusti i pripremi za spavanje.
I pored toga što noćni režim zaista može da ponudi izvesnu udobnost i ublaži naprezanje očiju, efikasnija strategija za postizanje zdravog sna podrazumeva izbegavanje upotrebe ekrana u vremenu pre odlaska na spavanje.
BONUS VIDEO: