Pomoć ili monopol?

TAJNI PROJEKAT "HUG" OTKRIO ANDROID ISTINU: Google plaćao izdavačima da ne napuste Play Store, i ne samo to!

EPIC kompanija na sudu iznela tvrdnje koje bi mogle da imaju veliki uticaj na Google i Play Store, ako su istinite…

Izvor: MONDO / Marko Čavić

Kad je EPIC izbačen iz Play Store Android prodavnice, jer nije hteo da plaća kompaniji Google (po njima besmisleno visok) procenat zbog toga što je deo najveće Android prodavnice, Fortnite izdavač je već imao razrađen plan kako će napasti, ali i pokušati da razotkrije Google kompaniju.

Sudska dokumenta EPIC-a, koja nisu verifikovana, pokazuju da je kompanija Google bila u strahu da je ne napuste i drugi veliki proizvođači Android igara i aplikacija i da je zbog toga potrošila stotine miliona dolara “ubeđujući ih“ da to ne učine, a kompanijama koje koriste Android plaćala je dodatno da ne koriste nijednu drugu prodavnicu, uključujući njihovu sopstvenu, osim Googlr Play Store-a!

Google je tzv. Project Hug plasirao u tišini, u razgovorima iza zatvorenih vrata i bez bilo kakve objave ili dokaza koji ukazuju na tako nešto.

U dokumentima, koja je sud predočio javnosti tokom 19. avgusta, stoji da je EPIC došao do podataka da je Google u tajnosti potrošio stotine miliona dolara da bi zadržao 20 najvećih proizvođača softvera u Play Store prodavnici, uključujući kineski Tencent i američki Activision-Blizzard, kako se niko od njih ne bi odvažio da napusti zvaničnu Android prodavnicu i pojavio se u konkurentskim prodavnicama.

Google je procenio da tih nekoliko stotina miliona dolara predstavlja daleko manje ulaganje od gubitaka koje je kompanija predvidela da bi mogli nastati, zbog EPIC odluke da ne budu deo Play Store-a, na čak šest milijardi dolara do kraja 2022. godine! EPIC je pokazao da i bez Google kompanije može da napravi neverovatan uspeh, jer je do aprila 2020, od početka 2018. samostalno nudio opciju instaliranja igre, koju su korisnici preuzimali sa EPIC adrese.

Kada se u aprilu 2020. pojavio u okviru Play Store-a EPIC se nije slagao sa zahtevom kompanije Google da mora da daje 30% nadoknade američkom gigantu za svaku kupovinu, kao i dodatnu nadoknadu za svaku transakciju u Fortnite igri preuzetoj iz Google Play Store-a. Zbog toga je EPIC tokom narednih nedelja jednostavno zaobišao ove modele naplate, koji Google-u ostavljaju ogromnu zaradu, i instalirao svoj sistem plaćanja u igri, zbog čega je Google jednostavno izbacio EPIC i Fortnite iz Play Store-a.

Dodatan problem je bila činjenica što postoje, recimo Amazon Store i Samsung tj. Galaxy Store prodavnice, koje su obe imale Fortnite i to se Google kompaniji nije nimalo sviđalo. Svaka prodavnica, koja nije bila Play Store, a posebno na uređajima vodećih proizvođača, nije bila dobrodošla za Google. Ova kompanija pokušala je na sve načine, raznim praksama da uguši, navodno Galaxy Store, zbog čega je u julu ove godine, nakon saznanja o tome, 36 državnih javnih tužilaca iz isto toliko američkih država podiglo kolektivnu tužbu protiv kompanije Google i to zbog podrivanja konkurencije i stvaranja prividnog osećaja slobode pri izboru prodavnice aplikacija, dok je aktivno radila na suzbijanju svega što nije Play Store.

Najviše zbog Samsung kompanije, Google je čak drugim proizvođačima telefona u tajnosti plaćao da koriste isključivo Google Play Store i davao im dodatni procenat od oglašavanja i od kupovina u prodavnici ostvaren preko njihovih uređaja.

Sa Google-om takav ugovor su potpisali LG i Motorola, koji su od prihoda od oglasa koje su njihovi korisnici ostvarili dobijali nazad čak 12 %, a od kupovina kroz Google Play im se vraćalo još 6 %, objavio je The Verge. Na spisku su još i OPPO, vivo, Sony, Sharp, Xiaomi, HMD Global i većina telefona tj. brendova BBK kompanije, koji su imali slične ili iste takve ugovore.

Google je čak, navodno zabranio kompaniji OnePlus i kompaniji LG da na svoje telefone unapred instaliraju EPIC i Fortnite, jer se plašio da će to smanjiti njegovu zaradu, a kompanija je bila zabrinuta i zbog toga što bi i Samsung mogao da počne da instalira Fortnite na svoje telefone, ali se to još uvek nije desilo.

Google je u izjavi za The Verge, koji je i objavio ovu priču, rekao da podržava zdravu konkurenciju, da ulaže u saradnike i pomaže im da dosegnu veću publiku, kao i da programerima i izdavačima nudi alatke i mogućnosti za unapređenje njihovog razvoja i ponude u okviru Google Play ekosistema. Proizvođači softvera i izdavači od toga imaju najviše koristi, zaključio je Google u poruci tom američkom sajtu.

Ako se dokaže da je Google u tajnosti zaista radio sve ovo što je navedeno da je radio, onda to ne samo da nije znak podrške zdravoj konkurenciji, nego baš suprotno i to bi skupo moglo da košta kompaniju. Dodatan razlog za brigu je to što je Google i u SAD i u Evropi već pod istragom upravo zbog navodnog monopola svoje Play Store Android prodavnice i loše prakse uzimanja previsoke nadoknade za to što su igre i programi deo njegove Android prodavnice.

Šta vi mislite o svemu ovome?

Tagovi