Manja zarada

AMERIČKE TEHNOLOŠKE KOMPANIJE U PROBLEMU: Irska će morati da podigne porez na dobit nakon G7 odluke

Irska i zvanično za kompromis oko Bajdenovog predloga globalnog poreza na dobit, koji je najniži u EU u toj zemlji.

Izvor: MONDO/Nikoleta Vukčević

Irska, evropsko utočište američkih tehnoloških giganata, zalaže se za postizanje kompromisa po pitanju globalnog poreza koji bi uvažio “legitimnu poresku konkurenciju“, izjavio je irski ministar finansija Paskal Donohoe.

Ono što ćemo uraditi jeste da se vrlo intenzivno uključimo u proces Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) tokom narednih nedelja i meseci i nadam se da će biti postignut sporazum koji uvažava ulogu legitimne poreske konkurencije za manje i srednje ekonomije“, rekao je Donohoe za CNBC.

Možda će vas zanimati

Irska je poznata kao zemlja koja ima nisku stopu poreza na dobit od 12,5 posto, a tu politiku može potencijalno dovesti u pitanje nedavni dogovor između sedam najnaprednijih ekonomija sveta koje su prihvatile predlog Bajdenove administracije da se uspostavi minimalna globalna stopa poreza na dobit od 15 procenata.

U toku je razmatranje ovog dogovora G7 na nivou OECD-a, a o njemu će razgovarati i lideri Grupe 20 najrazvijenijih svetskih ekonomija. Ideja je da što veći broj zemalja podrži predlog G7, kako bi se uvećale šanse za njegovu implementaciju. “Još imamo vremena do postizanja konačnog sporazuma, zato je teško da kažem kako bi taj kompromis mogao da izgleda. Ali, verujem da je u interesu svih da se do kompromisa dođe“, dodao je Donohoe.

Evropska komisija je 2016. zaključila da je Apple dobio nezakonite poreske olakšice u Irskoj i naložila Dablinu da od ovog tehnološkog diva naplati 13 milijardi evra poreske razlike na ime tih olakšica. I Irska i Apple su osporili odluku Komisije, a ovim slučajem se sada bavi Evropski sud pravde.

Oporezivanje je postalo posebno važno nakon pandemije, jer mnoge zemlje vape za novim ili jačim izvorima prihoda kako bi mogle da vraćaju dugove nastale tokom krize.

U Irskoj gotovo sve najveće kompanije iz IT i tehnološkog biznisa imaju svoja evropska predstavništva i centrale, jer je stopa poreza na dobit daleko najniža na kontinentu. Među njima su, osim pomenute kompanije Apple i Google, Amazon, eBay, ali i Microsoft, čiji je najveći evropski Data Center SmartLife ekipa imala priliku da poseti jedina iz regiona.

Tagovi