Apple šalje sablasno, ali veoma korisno upozorenje kada vlasnici iPhone telefona postanu meta špijunskog softvera.

Apple je vlasnicima iPhone-a počeo da šalje obaveštenja o ciljanim špijunskim napadima. Prema tvrdnjama Ćira Pelegrina, ovaj novinar iz italijanskog portala Fanpage dobio upozorenje od tehnološkog giganta putem mejla i SMS-a, ali nije jedini.
Eva Vlardingerbruk, holandska aktivistkinja za ljudska prava i društvena pitanja, tvrdi da je nedavno primila sličnu poruku. U objavama na platformi X, Eva je pokazala snimak ekrana Apple-ovog upozorenja u kojem se pominje "ciljani napad plaćeničkim špijunskim softverom" i naglašava da kompanija ima "visok stepen poverenja" u verodostojnost obaveštenja.
Posting the iMessage with the threat notification I got from@Applehere (4 out of 5 screenshots)pic.twitter.com/sbYWkfMr0A
— Eva Vlaardingerbroek (@EvaVlaar)April 30, 2025
"Molimo vas da ozbiljno shvatite", piše u upozorenju. Vlardingerbruk kaže da je ovu poruku doživela kao pokušaj pritiska i zastrašivanja.
Apple preporučuje žrtvama ovakvih napada da kontaktiraju neku neprofitnu organizaciju specijalizovanu za istraživanje sajber špijunaže. Organizacija nije imenovana, ali je Apple ranije upućivao korisnike na grupe poput Citizen Lab-a.
Ipak, Pelegrino i Vlardingerbruk nisu jedini koji su primili ovo zastrašujuće obaveštenje. Sličnih incidenata bilo je i prošle godine, kada je kompanija u dva navrata poslala upozorenja korisnicima iz različitih zemalja širom sveta, bez otkrivanja detalja o malveru.
I druge tehnološke kompanije izdavale su slična upozorenja. U februaru je WhatsApp obavestio Pelegrinovog kolegu Frančeska Kančelata da je njegov uređaj napadnut alatom koji je razvila izraelska kompanija Paragon Solutions. U isto vreme je objavljeno da su i zaposleni italijanske humanitarne organizacije Mediterranea Saving Humans bili meta napada.
Još uvek nije jasno da li je novo Apple-ovo upozorenje povezano s istom kompanijom ili je deo neke druge, neotkrivene kampanje, ali razmere napada, koji obuhvataju 100 zemalja, ukazuju na to da su akteri na tržištu digitalne špijunaže i dalje veoma aktivni.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.