Sankcije

Rusija ostala bez izbora, strani proizvođači odbijaju da isporuče ruske procesore

Autor Ilija Baošić

Zbog nedostatka sopstvenih proizvodnih pogona, u Rusiji je ove godine proizvedeno samo 15.000 računara i 8.000 servera.

Izvor: Fritzchens Fritz (CC0)

Sankcije uvedene Rusiji su pogodile više oblasti industrije, uključujući i proizvođače računara koji ne mogu da dobiju procesore dizajnirane u zemlji i proizvedene od strane kompanija kao što je TSMC. To je dovelo do velikog pada broja isporučenih računara i servera zasnovanih na ruskim procesorima ove godine, jer zemlja nema zamenske proizvodne pogone.

Ruska invazija na Ukrajinu dovela je do sankcija protiv te zemlje zbog kojih su kompanije kao što su Intel i AMD prekinule isporuku svojih procesora. Tajvan je takođe zaustavio izvoz visokokvalitetnih čipova u Rusiju, što je značilo da su ruska preduzeća koja su se oslanjala na TSMC i druge za proizvodnju čipova domaćeg dizajna ostala bez izbora.

Ruski list Kommersant piše da je Maksut Šadajev, ministar za digitalni razvoj, rekao da su samo 15.000 računara i 8.000 servera zasnovanih na ruskim procesorima Elbrus i Baikal proizvedeni ove godine.

"Imali bismo mnogo više ove godine da su one serije ruskih procesora - Elbrus i Baikal - koje su poručene i proizvedene, isporučene. Intelektualna prava i sva dokumentacija su ruski, ali, po topološkim standardima, u Rusiji nema takvih proizvodnih pogona i sve je ovo poručeno od strane stranih fabrika", rekao je Šadajev.

Tajvan dozvoljava izvoz procesora u Rusiju i Belorusiju, a pod nekim ograničenjima - brzina takta do 25 MHz i performanse od 5 GFLOPS-a su samo neke od njih. Poređenja radi, Nintendo 3DS konzola iz 2011. godine je imala performanse od 4,8 FP32 GLOFPS, a radna frekvencija čipova od 25 MHz je brzina koja je predstavljena osamdesetih godina prošlog veka.

"Strani proizvođači koji proizvode procesore po nacrtima ruskih razvojnih timova odbili su da ispune narudžbine u 2022. godini, što uključuje i isporuku već proizvedenih čipova", rekao je Šadajev.

Rusija je gledala ka kineskom sivom tržištu za uvoz svojih čipova, ali ovo se pokazalo kao loše rešenje, jer se ispostavilo da je čak 40% ovih čipova bilo neispravno. Bila je tu i opcija kineskih Loongson procesora, ali je Kina zabranila njihov izvoz jer ih želi za sopstvenu vojnu industriju.