Da izbacivanje punjača, ali i slušalica iz pratećeg pakovanja telefona veze nema sa očuvanjem životne sredine odavno je dokazano - sad znamo i koliko je Apple uštedeo!
Kompanija Apple je prva izbacila slušalice, ubrzo zatim prava je isto izbacila i punjač iz iPhone pakovanja, a onda je to učinila i za sve ostale svoje proizvode uključujući čak i bežične punjače, sa kojima isporučuje samo kabl za povezivanje na računar ili punjač koji korisnik već ima.
Nakon toga ovaj potez su sledili Samsung, Google, Nokia i drugi, a Xiaomi je vođen ovim izbacio punjač iz svojih kutija pametnih telefona u Kini i naišao na žestoku osudu korisnika, pa ih iz globalnih verzija telefona nikad nije ni uklonio.
Apple, Google, Samsung, Nokia i svi ostali tvrde da je izbacivanje punjača iz pratećeg pakovanja telefona nužan korak u ozelenjavanju poslovanja i zbog zaštite životne sredine i smanjenja količine elektronskog otpada.
Apple je uklanjanjem punjača i slušalica iz kutije na palete mogao da stavi 70% više telefona, što je olakšalo transport i dostavu uređaja.
Time je napravljena pre svega ušteda od dva miliona tona CO2, koji nije ispušten u vazduh, a procenjuje se da je to kao da je sa puteva širom sveta sklonjeno čak pola miliona automobila.
Nije beznačajno, zaista, ali… Ispostavilo se da Apple stvarno pravi zeleniji biznis, ali PhoneArena ironično primećuje ne što se planete tiče, nego novca - jer, dolari su zelene boje, a kompaniji je ovaj potez doneo najmanje 6,5 milijardi dolara uštede i zarade od prodaje punjača i slušalica zasebno!
Apple nakon uklanjanja slušalica i punjača nije smanjio cene telefona, nego je cena telefona porasla, a dodaci su se kupovali dodatno. Takođe, tek nakon uklanjanja punjača iz kutije Apple je izbacio na tržište punjač od 20 vati, što je četiri puta brže punjenje u odnosu na punjače, koje je kompanija do tada isporučivala sa telefonima - onim najjeftinijim, ali i najskupljim. Tako je svaki korisnik koji je želeo da brže puni svoj iPhone morao da izdvoji najmanje 19 dolara za zidni adapter, a onda još toliko za EarPods slušalice, ako ih je želeo.
Ušteda od 6,5 milijardi po proceni britanskih analitičara na DailyMail sajtu direktno se oslikava u profitu kompanije i porastu cena akcija i doprinosi uspešnijem poslovanju, uz manja ulaganja i lakšu zaradu.
Na kraju, jasno je da ovo možda ima veze sa zaštitom životne sredine, ali mnogo više veze ima sa poslovanjem kompanije Apple, ali i svake druge koja je napravila isti potez, a mnogo ih je. S tim u vezi, izgleda da će i nova Galaxy A serija, koja stiže 17. marta biti bez punjača u paketu…