Da li će pametni uređaji dobiti potpuno nov i neočekivan trend?
Kineski startap Royole je 2018. godine plasirao prvi pametni telefon sa savitljivim OLED ekranom, u pitanju je Royole FlexPai.
Sada je ta kompanija objavila novu futurističku tehnologiju koja se opet tiče ekrana, a možda se i ona nađe na pametnim uređajima.
Na događaju SID Display Week u Los Anđelesu, Royole je predstavio novu tehnologiju rastegljivog displeja. Kao što možete da pretpostavite, ova tehnologija omogućava da korisnik može da manipuliše ekranom, a da se pritom i dalje pokazuju sve informacije na istom. Razvoj se obavlja na mini-LED ekranima, u pitanju je tehnologija koja smanjuje pozadinsko osvetljenje LCD ekrana radi boljeg kontrasta, prenosi TechRadr.
Royole je ukazao i na par različitih upotreba za ovakav ekran, uz to su i fotografije izbacili, njih možete da pogledate u galeriji. Ta kompanija ističe da će ova tehnologija "inspirisati svet novih proizvoda koji zahtevaju elastične kvalitete u raznim industrijama, poput zdravlja i fitnesa, sporta, mode, prevoza...". Ti rastegljivi displeji se mogu oblikovati tako da odgovaraju obliku nekog dela ljudskog tela.
Još jedna upotreba takvog ekrana može da se nađe u topografske svrhe, odnosno da se "oblikuje kao globus ili mapa kako bi prikazali reljef, ili neki drugi geografski, istorijski ili kulturološki detalj". Takva primena bi bila veoma korisna u naučne i obrazovne svrhe.
Evo i nekoliko detalja o novom tipu panela. Može da se istegne do 130% i da se savije do 40 stepeni, uz to je transparentan, odnosno kroz njega prolazi 70% svetlosti, ističe GSM Arena. Gustina piksela je 120 ppi što može da se poredi sa laptopovima. Royole je pokazao prototip koji funkcioniše, veličine je svega 2,7 inča (ima rezoluciju 96 x 60), to je veći displej nego kod prosečnog pametnog sata, ali je znatno manji u odnosu na pametne telefone i tablete.
Kao što to samo ime kaže, micro-LED je manji nego OLED, što omogućava veći jaz između pojedinih piksela. To znači da ima više prostora za rastegljiv materijal između piksela, kao i više prostora da svetlost prođe. Royole veruje da ovakva tehnologija može da se upotrebi u proizvodnji pametnih telefona na preklapanje, što će pomoći da se proizvodni kapacitet brzo poveća.
Verovatno ćemo morati da sačekamo još malo dok se ne pojavi prvi uređaj sa ovakvom tehnologijom, a kao što je to bio slučaj sa savitljivim pametnim telefonima, možemo da očekujemo da će upravo kompanija Royole biti ta koja će plasirati prvi takav proizvod.