Japan je zvanično stavio tačku na višegodišnju praksu Apple-a da blokira alternativne pregledače na svojim uređajima.

Od decembra 2025. godine, kompanija Apple će u Japanu morati da obezbedi ravnopravan tretman za sve pregledače interneta - uključujući pristup ključnim sistemskim API-jevima i uklanjanje skrivenih prepreka. Time Japan postaje treće veliko tržište, posle EU i Ujedinjenog Kraljevstva, koje osporava Apple-ovu dominaciju.
Trenutno su svi pregledači u iOS ekosistemu, uključujući Google Chrome, Mozilla Firefox i Microsoft Edge, primorani da koriste Apple WebKit endžin. Ova praksa, prema mišljenju regulatora i organizacija koje se zalažu za otvoren web, sputava razvoj nezavisnih "browsera" i ograničava njihove funkcije i performanse.
Grupa Open Web Advocacy, koja je pomogla u izradi zakona i završnog izveštaja japanske vlade, ističe da je obavezno korišćenje WebKit-a faktički eliminisalo mogućnost razvoja samostalnih pregledača za iOS. Dodaju da nova pravila ne samo da zabranjuju direktna ograničenja za korišćenje alternativnih endžina, već i obeshrabruju sve prakse koje bi njihovu upotrebu učinile nerealnom.
Prema novim smernicama, Apple ne sme da blokira ili ometa integraciju drugih endžina pregledača ni direktno, ni indirektno - bilo putem tehničkih i finansijskih prepreka, bilo manipulacijom korisničkog ponašanja u korist WebKit rešenja. Zakon takođe garantuje developerima pun pristup ključnim iOS API-jevima, dok Apple-ove alternativne verzije tih interfejsa moraju biti barem jednako dobre i brze kao oni koje koristi Safari. Regulativa u velikoj meri prati EU Zakon o digitalnim tržištima (DMA), ali sa jasnije definisanim standardima performansi.
Još jedna važna promena je obavezan ekran za izbor pregledača, koji mora da se pojavi odmah nakon prvog uključivanja uređaja. Prema pravilima iz Zakona o konkurenciji na tržištu mobilnog softvera (Mobile Software Competition Act – MSCA), korisnicima mora biti ponuđen izbor pregledača tokom početnog podešavanja uređaja ili pri prvom pokretanju bilo koje aplikacije tog tipa.
Open Web Advocacy naglašava da bi 2025, odnosno 2026. mogla biti prelomna tačka za konkurenciju među pregledačima, ali upozorava da će konačni ishod zavisiti od doslednosti regulatora i od toga da li će Apple zaista ispoštovati nova pravila.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.