Snapdragon 8 Elite

Testirali smo realme GT 7 Pro: Telefon po kom će se ravnati svi drugi

Autor Ilija Baošić

Baterija ogromnog kapaciteta od 6.500 mAh, AMOLED ekran koji se osvetljava do 6.500 nita, sistem trostrukih kamera na poleđini i performanse sledeće generacije. Stigao je realme GT 7 Pro, prvi telefon sa Snapdragon 8 Elite čipsetom na svetu.

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Od 2021. godine, kada je Qualcomm kupio kompaniju Nuvia, bilo je jasno da se nešto ozbiljno krčka u kuhinji tehnološkog giganta, najpoznatijeg po svojim mobilnim čipovima. Da nas čeka pravi specijalitet, saznali smo na prošlogodišnjem Snapdragon samitu, kada je kompanija objavila da će sledeću generaciju čipova pokretati Oryon jezgra.

Iako prate Arm arhitekturu skupa instrukcija, ova jezgra ne koriste Arm dizajn - slično rešenjima kompanije Apple. Umesto toga, Qualcomm ih je sam dizajnirao, uz obećanje o ozbiljnom skoku u performansama.

Oryon jezgra smo prvi put videli ove godine, u Snapdragon X Elite procesorima namenjenim laptop računarima, a stiglo je vreme da ih vidimo i u našim džepovima.

Rešenje namenjeno pametnim telefonima naziva se Snapdragon 8 Elite. Reč je o čipu koji će 2025. pokretati gotovo sve flagship uređaje na našem tržištu. Međutim, nema potrebe da za najbolje performanse čekamo narednu godinu. Kompanija realme bila je ubedljivo najbrža i pre svih implementirala novi čipset u svog šampiona - realme GT 7 Pro, koji je od 3. decembra dostupan svim kupcima u Srbiji.

Ipak, realme GT 7 Pro nije samo prvi telefon sa Snapdragon 8 Elite čipsetom na svetu - u pitanju je model koji obara rekorde i na drugim poljima. A kako se pokazao na našem testu - saznajte u nastavku.

Negde se moralo uštedeti

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

realme GT 7 Pro nije flagship u pravom smislu te reči. Iako donosi neke specifikacije koje su rezervisane samo za flagship uređaje, istovremeno pravi uštede na određenim poljima kako bi cenovno bio konkurentan. Ovakav pristup svrstava ga u kvaziflagship klasu, a prve uštede vidimo već na određenim poljima dizajna.

Dimenzije telefona iznose 162,5 x 76,9 x 8,6 mm, dok je njegova težina približno 223 grama. Niti preterano veliki, niti preterano težak, a osećaj u ruci bio je prilično udoban zahvaljujući blago zakrivljenim ivicama poleđine.

Kada su u pitanju materijali od kojih je telefon izrađen, dočekao nas je ravan aluminijumski ram i staklo sa obe strane - takozvani stakleni sendvič. Ekran štiti Gorilla Glass 7i, dok je za potrebe poleđine iskorišćen Panda Glass. Solidna, ali ne i najbolja rešenja koja tržište ima da ponudi.

Na poleđini se takođe nalazi ostrvo sistema trostrukih kamera, koji realme naziva Hypermage+, a koje je opasano metalnim okvirom, sa nagibom na desnoj strani. Sitan detalj, ali više nego dovoljan da ovaj model učini prepoznatljivim.

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Na samom ramu pronašli smo standardnu postavku - USB-C port i fiokicu za SIM kartice na dnu, odnosno "klackalicu" za kontrolu jačine zvuka i POWER taster na desnom boku. Prisutna je i IR dioda, s tim da se ne nalazi na vrhu kao što smo navikli, već ispod zatamnjenog stakla ostrva kamera na poleđini. Podrška za eSIM je izostala, ali ne i NFC antena koja omogućava beskontaktno plaćanje.

Kada je u pitanju zvuk, realme GT 7 Pro na raspolaganje stavlja hibridni stereo sistem. Reprodukcija pomoću zvučnika je glasna, a kvalitet dobar. Međutim, ne bismo rekli da je u stanju da se takmiči sa najboljima na tržištu.

Karakteristika na kojoj realme nije štedeo je zaštita telefona od vode i prašine. Zapravo, otišao je korak dalje i obezbedio IP68 / IP69 sertifikat, koji ne samo da garantuje da će telefon preživeti potapanje, već i mlaz visokog pritiska. Verovali ili ne, kompanija čak nema ništa protiv da realme GT 7 Pro ponesete sa sobom na kupanje i napravite par fotki ili snimak na kojem će vam prijatelji pozavideti.

Nažalost, decembar baš i nije idealan mesec za plažu, pa ovu mogućnost nismo isprobali na delu.

O EKRANU I PERFORMANSAMA REALME GT 7 PRO TELEFONA PROČITAJTE NA NAREDNOJ STRANI.

Najsvetliji ekran na pametnom telefonu

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Prednju stranu realme GT 7 Pro telefona krasi 6,78-inčni ekran, blago zakrivljen sa sve četiri strane. U pitanju je Real-World Eco2 AMOLED displej, koji je realme razvio u saradnji sa kompanijom Samsung. Samo ime vam možda neće značiti previše, ali ono što treba da znate jeste da je u pitanju krajnje impresivan panel koji obara rekorde.

Za početak, ekran ovog telefona pokriva 120% DCI-P3 opseg boja, što ga čini "najšarenijim" u industriji. Proizvođač kaže da je takođe najštedljiviji, kao i najprijatniji za oči. Međutim, ono što je najviše privuklo našu pažnju jeste da je u pitanju panel koji se maksimalno osvetljava do rekordnih 6.500 nita.

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Naravno, bilo bi krajnje nelogično implementirati vrhunske karakteristike, a pasti na osnovama. Srećom, to ovde nije slučaj. Panel koristi LTPO tehnologiju, koja omogućava promenljivu brzinu osvežavanja od 1 do 120 Hz. Rezolucija je 1.264 x 2.780 piksela, a prisutna je i podrška za prikaz HDR10+ i Dolby Vision sadržaja.

Naši utisci nakon obavljenog testa su da je ekran realme GT 7 Pro telefona pravi tehnološki podvig. Šta god da smo radili, bilo je pravo uživanje posmatrati sadržaj sa veoma visokim nivoom detalja i fantastičnim bojama. Posebno je zapanjujuće kako se pokazao u različitim sredinama i uslovima, a pogotovo na direktnoj sunčevoj svetlosti.

Novo doba mobilnih performansi

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Čipset koji se dugo čekao konačno je tu, a realme GT 7 Pro je prvi telefon kojeg pokreće upravo Snapdragon 8 Elite. U pitanju je osmojezgarno rešenje, izrađeno na 3 nm proizvodnom procesu, čiji procesor se zasniva na novim Oryon jezgrima.

Nema potrebe da dužimo o svakodnevnim zadacima kao što su surfovanje internetom, aplikacije za dopisivanje, društvene mreže i obrada fotografija. To su stvari koje su šala za ovaj čip, koji, po prvi put nakon dugo vremena, uspeva da u bitnim segmentima nadigra čak i ono najbolje što Apple ima da ponudi.

Tamo gde najjasnije vidimo da Snapdragon 8 Elite sija su oni najzahtevniji zadaci, poput obrade videa i gejminga. Prikazane performanse u naslovima kao što su Genshin Impact, Grid Autosport, PUBG i Call of Duty su fenomenalne, pa velike zasluge idu implementiranoj Adreno 830 grafici.

I na sintetičkim testovima, Snapdragon 8 Elite se pokazao izvrsno, obarajući rekord za rekordom. Priznajemo, pomalo smo bili zabrinuti zbog glasina o termalnim problemima, ali bar kada je GT 7 Pro u pitanju, nismo ih primetili. Čip se nije previše zagrevao, a čak i kada je bio upošljen na duge staze, CPU performanse nisu padale ispod 61%, a GPU ispod 69%. Još jednom napominjemo da su te brojke sintetičke, te da su prilikom redovne upotrebe značajno bolje.

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Kada je reč o softveru, realme GT 7 Pro pokreće realmeUI 6.0, koji se zasniva na Android 15 operativnom sistemu. U pitanju je veoma zreo softver, prepun korisnih funkcija i lepih animacija, na koji je veoma lako navići se.

realmeUI 6.0 takođe donosi čitav niz AI funkcionalnosti, što kroz sam sistem, što kroz posebne aplikacije. Koliko će ove funkcije bit korisne, a koliko samo kratka zabava zavisi od korisnika do korisnika. Ipak, drago nam je da su tu. Sviđa nam se kako je AI Eraser brisao neželjene objekte sa fotografija. Generisanje slika na osnovu crteža ili postojećih fotografija je bilo veoma interesantno, dok AI Motion Deblur može biti veoma korisna funkcija, ali ne garantuje uspeh u izoštravanju mutnih subjekata.

Najveći nedostatak vidimo u činjenici da realme obećava tri nove verzije Android-a i četiri godine sigurnosnih zakrpa. Moglo je to i bolje.

O KAMERAMA I BATERIJI REALME GT 7 PRO TELEFONA PROČITAJTE NA NAREDNOJ STRANI.

Koliko su vam bitne kamere?

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Kao što smo već spomenuli, na poleđini realme GT 7 Pro telefona nalazi se sistem trostrukih kamera, čija konfiguracija je 50 (1x) + 50 (3x) + 8 (0,5x) MP, a svi upotrebljeni senzori nose Sony brending.

Ipak, već na papiru je bilo jasno da je ovo još jedno polje na kojem je realme štedeo, te da se ovaj uređaj sigurno neće naći u konkurenciji telefona sa najboljom kamerom. Naravno, nema ništa loše u tome. Ogromnom broju korisnika najbolji mogući kvalitet nije potreban, sve dok su rezultati na solidnom nivou, a u ovom slučaju i te kako jesu.

Sve tri kamere u dnevnim uslovima prave veoma dobre fotografije, s tim da prednost u nivou detalja dajemo glavnom i telefoto senzoru. Boje su dobre, dinamički opseg isto, a oštrina je tu čak i kada je subjekat u pokretu.

Očekivano, kvalitet u odsustvu dobrog svetla opada, detalja i oštrine ima manje, što je pogotovo tačno kada je reč o ultraširokougaonoj kameri. Ipak, sve dok smo se pridržavali ostalih senzora, u velikom broju slučajeva smo mogli da budemo zadovoljni dobijenim fotografijama.

Ono što je veoma interesantno je da se u aplikaciji kamere nalazi poseban režim za podvodno snimanje koji korisnici mogu izabrati sami, ali i koji bi trebao da se automatski aktivira kada telefon detektuje da se nalazi u vodi. Ponavljamo - ostaje žal što ovu funkciju nismo mogli da isprobamo na pravi način.

Baterija koja traje, i traje, i traje...

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Još jedno polje na kojem realme GT 7 Pro briljira je baterija. Ispod "haube" ovog telefona nalazi se silicijum-ugljenično rešenje neverovatnog kapaciteta od čak 6.500 mAh. Ovo, naravno, nije brojka koja probija industrijske rekorde. Oni pripadaju kineskim proizvođačima robusnih telefona, čiji uređaji više podsećaju na ciglu nego na parče tehnologije.

To ovde nije slučaj. Debljina GT 7 Pro je u skladu sa mejnstrim uređajima koje nudi konkurencija, ali je kapacitet zbog tipa baterije znatno veći. Zbog toga, zbog energetski štedljivog ekrana i efikasnog čipseta, realme GT 7 Pro je trenutno telefon sa najboljom autonomijom koji možete da pronađete na našem tržištu.

U zavisnosti od načina korišćenja, autonomija ovog uređaja dobacuje do tri dana lakše, odnosno puna dva dana umerene upotrebe. Na PC Mark sintetičkom testu baterije, rezultat je bio zapanjujućih 22 sata i 12 minuta - neverovatno!

Izvor: Smartlife

Dobro brojke vidljive su i kada je reč o punjenju, jer je realme implementirao podršku za punjenje maksimalnom snagom do 120 W. To je duplo manje od onoga što je kompanija znala da donese u prošlosti, ali pretpostavljamo da nova tehnologija baterije još uvek ne dozvoljava takvu snagu. Uz adekvatan punjač, GT 7 Pro je moguće napuniti od 0% do 100% za nešto više od pola sata.

S druge strane, ukoliko preferirate da svoj telefon punite bežično, to, nažalost, nije moguće na realme GT 7 Pro telefonu. Mada, iskreno, i ne vidimo razlog da to kudimo jer su autonomija i brzina žičnog punjenja tako impresivni, a impresivno je i obećanje da zdravlje baterije bar četiri godine neće pasti ispod 80%.

O CENI I SPECIFIKACIJAMA REALME GT 7 PRO TELEFONA PROČITAJTE NA NAREDNOJ STRANI.

Cena i utisci

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

U momentu kada objavljujemo recenziju, cena realme GT 7 Pro telefona na našem tržištu iznosi 109.999 dinara, što je sniženo u odnosu na preporučenu maloprodajnu cenu od 134.999 dinara. Dostupna konfiguracije je 512 / 12 GB.

Kada govorimo o ceni na popustu, mislimo da je potpuno opravdana čipsetom sledeće generacije, impresivnim ekranom i fenomenalnom baterijom. Redovna cena jeste visoka, pogotovo jer realme GT 7 Pro nije istinski flagship, ali u ovom trenutku još uvek nema uređaja koji na pomenutim poljima može da parira ovom modelu. Međutim, samo je pitanje vremena koliko brzo će se to promeniti - možda već za manje od mesec dana.

Bilo kako bilo, nesumnjivo je reč o fantastičnom telefonu koji se pokazao šampionski na našem testu, a ono što je sigurno je da će se po njemu ravnati svi predstojeći konkurenti.

realme GT 7 Pro specifikacije

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Dizajn

  • Dimenzije: 162,5 x 76,9 x 8,6 mm
  • Težina: 223 g
  • Materijal: Aluminijum, staklo
  • Zaštita: Gorilla Glass 7i (ekran), Panda Glass (poleđina), IP68/IP69
  • Zvučnici: Stereo
  • SIM: Dual Nano-SIM
  • Ostalo: USB-C, NFC, IR

Ekran

  • Ekran: LTPO AMOLED
  • Dijagonala: 6,78 inča
  • Rezolucija: 1.264 x 2.780 piksela
  • Brzina osvežavanja: Od 1 do 120 Hz
  • Osvetljenje: Do 6.500 nita
  • Prikaz: HDR10+, Dolby Vision

Performanse i softver

  • Čipset: Snapdragon 8 Elite
  • Procesor: Osmojezgarni - 2x Oryon V2 Phoenix L (4,32 GHz), 6x Oryon V2 Phoenix M (3,53 GHz)
  • Grafika: Adreno 830
  • RAM: 12 / 16 GB, LPDDR5X
  • Interna memorija: 256 / 512 / 1024 GB, UFS 4.0
  • Korisnički interfejs: realmeUI 6.0
  • Operativni sistem: Android 15

Kamere

  • Glavna kamera: IMX906, 50 MP, f/1.8, 1/1,56", 1,0 µm, PDAF, OIS
  • Telefoto kamera: IMX882, 50 MP, f/2.65, 1/1,95", 0,8 µm, PDAF, OIS
  • Ultraširokougana kamera: IMX355, 50 MP, f/2.2, 1/4.0", 1,12 µm
  • Selfi kamera: IMX480, 16 MP. f/2.45, 1/3,0", 1,0 µm

Baterija

  • Tip: Silicijum-ugljenična
  • Kapacitet: 6.500 mAh
  • Punjenje: 120 W žično