flagship srednje klase

TESTIRALI SMO SAMSUNG GALAXY A55: Srednja klasa nikada nije izgledala ovoliko premijum!

Autor Miloš B. Jovanović

Dizajn i materijali od kojih je novi i najreprezentativniji predstavnik Samsung-ove A serije napravljen zaista zadaju domaći zadatak konkurenciji u višoj srednjoj klasi, ali nije sve samo u prvom utisku

Izvor: Stefan Stojanovic/Stefan Stojanović

Za nešto manje od tri meseca od kako se pojavio na tržištu, Samsung Galaxy A55 je privukao priličnu pažnju. Među različitim reakcijama koja je izazavao, o novom predvodniku Samsung-ove A serije većina se uglavnom složila u jednom – gotovo da nikada jedan pametni telefon (više) srednje klase nije izgledao toliko premijum kao A55.

Za to su, pre svega, zaslužni dizajn i matrijali od kojih je telefon napravljen. Samsung se poslednjih godina trudi da izgled koji jednom godišnje predstavi sa novim flagship modelima S serije, posluži kao neka vrsta standrada za dizajniranje ostalih modela.

To, sa jedne strane, čini da jeftiniji telefoni srednje klase iz A serije, koji su istovremeno jedni od najprodavanijh Android pametnih telefona na svetu, zaista izgledaju kao da pripadaju višem tržišnom segmentu, dok sa druge strane, primedbe tipa "svi Samsung telefoni izgledaju isto" takođe nisu bez osnova.

Kakvi su naši utisci o novom Samsung Galaxy A55 telefonu saznajte u nastavku.

Samsung Galaxy A55 – DIZAJN

  • Dimenzije: 161,1 x 77,4 x 8,2 milimetara
  • Težina: 213 grama
  • Materijal: Napred staklo (Gorilla Glass Victus+), pozadi staklo (Gorilla Glass), aluminijumski ram
  • Zaštita: IP67, otporan na prašinu i vodu (do dubine od 1m u trajanju od 30 minuta)
  • SIM: Single Nano-SIM / eSIM / Hybrid Dual SIM
  • Zvučnici: Stereo
  • Ostalo: USB Type-C 2.0

Odmah po prvom uzimanju u ruku, uočava se već pomenuti utisak da je ovde reč o nekom flagship uređaju, a ne o srednjoj klasi. Samsung A55, i sa prednje, i sa zadnje strane, ima ravne površine zaštićene Gorila Glass staklom, dok ravne ivice okvira do brušenog aluminijuma dodatno doprinose premijum utisku.

Međutim, uprkos dobrom dizajnu, telefon deluje glomazno. Oštre ivice okvira, težina od 213 grama i debljina od 8,2 milimetra, ostavljaju utisak da uređaj ne leži baš najbolje u ruci. Zbog toga će budućim korisnicima biti potrebno neko vreme za privikavanje.

Sa gornje strane okvira smešteni su kombinovani, tj. hibridni, SIM / microSD slot i zvučnik. Sa donje se nalaze USB-C 2.0 konektor, kao i drugi zvučnik i mikrofon. Tasteri za uključivanje i isključivanje uređaja i "klackalica" za podešavanje jačine zvuka smšeteni su sa desne strane.

A nešto na šta nas je Samsung već navikao kod drugih modela i ovde je prisutno. Uz telefon, u kutiji ne dolaze ni punjač, ni zaštitna maska.

Samsung Galaxy A55 – EKRAN

  • Ekran: Super AMOLED HDR10+
  • Dijagonala: 6,6 inča
  • Rezolucija: 1.080 x 2.340 piksela
  • Brzina osvežavanja: 120Hz
  • Osvetljenje: do 1.000 nita
  • Odnos stranica ekrana: 19,5:9
  • Odnos ekran-telo uređaja: 85,8 odsto

Ravan Super AMOLED HDR10+ ekran ima dijagonalu od 6,6 inča i rezoluciju od 1.080 x 2.340 piksela, dok maksimalna frekvencija osvežavanja iznosi 120Hz.

Ekran je prilično svetao, a prikaz na njemu izuzetno jasan. Panel je, takođe, veoma responsivan, pa se rad sa aplikacijama i "svajpovanje" između stranica ekrana i menija odvija brzo i tečno.

Pozitivnom utisku o ekranu Samsunga A55 doprinosi i to što je gledanje videa i filmova u HDR rezoluciji dodatno upotpunjeno kvalitetnim zvukom iz veoma dobrih stereo zvučnika.

Nešto šire ivice ovde vizuelno stvaraju utisak kao da dodatno sužavaju korisnu površinu displeja, i pored toga što odnos korisne površina ekrana i tela uređaja ovde iznosi 86 odsto.

VIŠE O PERFORMANSAMA, KAMERAMA I BATERIJI SAMSUNGA A55 SAZNAJTE U NASTAVKU ČLANKA.

Samsung Galaxy A55 – PERFORMANSE I SOFTVER

  • Čipset: Exynos 1480 (4 nm)
  • Procesor: osmojezgarni – 4x2,75 GHz Cortex-A78 i 4x2,0 GHz Cortex-A55
  • Grafika: Xclipse 530
  • Memorija: 8GB/128GB (u ponudi još 6GB/128GB, 6GB/256GB, 8GB/256GB, 12GB/256GB)
  • Operativni sistem: Android 14
  • Korisnički interfejs: One UI 6.1

Telefon pokreće Samsung-ov Exynos 1480 čipset, proizveden u 4-nanometarskom procesu, koji je u osnovnoj verziji telefona, kakva se kod nas našla na testu, uparen je sa 8GB LPDDR5X RAM-a i 128 GB UFS 3.1 interne memorije za skladištnje podataka.

Ova hardverska kombinacija na sve zahteve odgovara dobro i brzo, bilo da je reč o obavljaju poziva i slanju poruka, surfovanju internetom, fotografisanju i postavljanju fotografija na društvene mreže, upotrebi navigacije... Samsung A55 sve standardne svakodnevne operacije obavlja bez ikakvih problema.

Ono gde se desi da Exynos 1480 pomalo počne da "štuca" su igre. Tako se, na primer, Call of Duty: Mobile može igrati na A55, ali se tek sa sniženim grafičkim podešavanjima može "izvući" frejmrejt od 60 FPS, pri čemu se ni tada igranje ne odvija baš sasvim glatko.

Procesor dakle nije baš najbolje optimizovan za igranje igara, ali sem toga više je nego dobar i dovoljan za jedan kvalitetan telefon više srednje klase.

Najnoviji OneUI 6.1 interfejs, kojim je ovde "presvučen" Android 14, nastavlja Samsung-ovu tradiciju dobre softverske podrške, pa će tako A55 ubuduće moći da računa na četiri ažuriranja operativnog sistema i pet godina bezbednosnih zakrpa.

Samsung Galaxy A55 – KAMERE

  • Glavna kamera: 50MP, f/1.8 (širokougaona), PDAF, OIS
  • Ultraširoka: 12MP, f/2.2, 123 stepena
  • Makro: 5MP, f/2.4
  • Selfi kamera: 32MP, f/2.2, 26mm (širokougaona)

Samsung Galaxy A55 je opremljen sistemom kamera sa tri senzora, koji je identičan kao na prošlogodišnjem A54: glavnim od 50MP sa optičkom stabilizacijom slike, ultraširokom kamerom od 12MP i makro senzorom od 5MP.

Kamere snimaju dobre i jasne fotografije, svetle i sa dosta detalja. Njihov kvalitet najviše dolazi do izražaja tokom dana, odnosno kada su snimljene pri dobrom svetlu. Ponekada se, međutim, dešava kao da malo "promaše" ekspoziciju, pa jedna fotografija bude jasna i svetla, a neka sledeća tamna ili nešto svetlija.

Što se noćnih, odnosno fotografije pri slabom svetlu tiče, telefon pravi nešto svetlije fotografije, koje malo gube na detaljima i neretko izgledaju kao da su snimane u sumrak a ne po mraku. Takav način snimanja noćnih fotografija podseća na prve softverske modove za snimanje po slabijem svetlu od pre par godina, zahvaljujući kojima su noćne fotografije bivale nešto svetlije. A to nam ipak govori da je ovaj telefon pripada srednjoj klasi, i da će sadašnja naprednija rešenja iz skupljih uređaja, u kamere A serije stiće tek u nekoj od sledećih generacija.

Prednja selfi kamera ima senzor od 32 MP i snima dobre fotografije, koje odlikuju jasne i prirodnije boje i dosta detalja.

Samsung Galaxy A55 – BATERIJA I PUNJENJE

  • Baterija: Litijum-jonska
  • Kapacitet: 5.000 mAh
  • Punjenje: 25W žično

Baterija ovog telefona je prava "liga bez briga", ozbiljno je izdržljiva i u stanju da izgura i do cela dva dana bez punjenja, ukoliko je ne "maltretirate" dugotrajnim igranjem igara ili strimovanjem video sadržaja.

Ono gde, u vreme kada punjači od 100 i više vati snage postaju standard, A55 zaostaje – je brzina punjenja. Ona iznosi samo 25W, a nema ni podrške za bežično punjenje, pa je za dopunjavanje dobro istrošene baterije nekada potrebno i više od sat vremena.

Samsung Galaxy A55 – UKUPNI UTISCI

Samsung Galaxy A55 je telefon koji svojim dizajnom ostavlja utisak uređaja koji definitivno nadilazi klasu kojoj pripada, ali su njegova veličina i debljina nešto na šta se treba privići. To je uređaj koji ima dobar svetao ekran i dobre kamere, procesor koji glatko i brzo obavlja sve zadatke i za koga proizvođač garantuje dugotrajnu softversku podršku.

Ne treba zaboraviti ni vrhunsko Gorilla Glass zaštitno staklo i odlične zvučnike, koji emituju jasan i glasan zvuk. Sve to podržava prilično izdržljivu bateriju, čija je jedina mana to što uređaj na punjač treba staviti bar pola sata ranije nego što ste navikli.

Samsung A55 pripada tržišnom segmentu pametnih telefona sa cenom od oko 500 evra, u kome je konkurencija nije mala. A tu je jedna od njegovih glavnih prednosti prepoznatljivost brenda i konstrukcija koja odražava kvalitet mnogo skupljih modela.

BONUS VIDEO: