Osveženje

TESTIRALI SMO REALME C67: Telefon koji nudi više za manje novca

Autor Ilija Baošić

Smatrate da povoljni telefoni nemaju šta da ponude? Još niste upoznali realme C67.

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Nakon četiri godine na srpskom tržištu, realme je već dobro ustaljeno ime među domaćim potrošačima. Nekadašnji podbrend kompanije Oppo uspeo je da globalno isporuči više od 200 miliona telefona od svog osamostaljenja, a za ovaj uspeh najzaslužnija je primamljiva ponuda uređaja, u kojoj se posebno ističe povoljna realme C serija koja obuhvata polovinu ukupnog broja isporučenih jedinica.

Prošle godine smo imali priliku da vam prenesemo naše utiske o realme C55 modelu, a sada je vreme da pročitate i kako se našem testu pokazao njegov naslednik - realme C67 - kojeg je kompanija 13. februara 2024. zvanično lansirala u Srbiji, a sa kojim smo već neko vreme imali priliku da se družimo.

U pitanju je uređaj srednje klase koji donosi neka bitna unapređenja. Između ostalog, Snapdragon čipset koji je prvi put upotrebljen u C seriji, ali i kameru od 108 MP za koju kompanija kaže da proizvodi neke od najboljih fotografija u svom cenovnom rangu.

Zato je bilo veoma interesantno videti šta sve realme C67 može da ponudi, a naše utiske možete pročitati u nastavku.

realme C67 DIZAJN

  • Dimenzije: 164,6 x 75,4 x 7,6 mm
  • Težina: 185 g
  • Materijali: Staklo, plastika
  • Zaštita: IP54, nepoznata zaštita ekrana
  • Zvučnici: Stereo
  • SIM: Dual Nano-SIM
  • Ostalo: USB-C, NFC, 3,5 mm konektor
Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Dizajn realme C67 telefona sličan je prošlogodišnjem modelu, ali predstavlja svojevrstan korak napred - zadržana je ista veličinu ekrana, dok je novi uređaj za milimetar, odnosno delić milimetra niži, uži i tanji, pa čak i 4 grama lakši od prethodnika.

Kako bi ovo postigao, realme je izbacio plastični držač ekrana, što je potez koji je uglavnom rezervisan samo za flagship modele, a rezultat su najtanji okviri displeja do sada u C seriji.

Očekivano, izbor materijala kućišta ostaje plastika, što je sasvim u redu za telefon ovog ranga, a realme se zaista potrudio da završna obrada ne odaje lako o čemu se zapravo radi. Ravne ivice rama presvučene su mat metalik bojom, dok poleđina donosi teksturu brušenog metala čiju monotoniju razbija reflektivna površina oko sistema dvostrukih kamera.

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Promene vidimo i u samom sistemu kamera koji je sada smešten u jedno, a ne dva "ostrva", na koje je realme dodao par detalja zlatne boje kako bi se dodatno unapredila estetika, a telefon učinio prepoznatljivijim.

Ivice rama su ravne. Na levom boku se nalazi fiokica za dve Nano-SIM kartice i microSD karticu do 2 TB, dok se na desnom nalazi klasična postavka tastera - POWER dugme i "klackalica" za kontrolisanje jačine zvuka. POWER dugme takođe služi kao skener otiska prsta, na čiju preciznost zaista nemamo zamerke. Donja strana telefona je rezervisana za USB-C port, otvor mikrofona, 3,5 mm konektor za slušalice, kao i jedan od zvučnika stereo sistema. Drugi se nalazi u slušalici, ali poseduje i dodatan otvor na vrhu kućišta kako bi se zvuk bolje rasipao.

Držati realme C67 u ruci bilo je prilično udobno iskustvo. Tasteri se nalaze na pravoj poziciji - ni prenisko, ni previsoko - njegova težina je odlično raspoređena, a ravne ivice su učinile naš hvat sigurnijim, pa ni u jednom momentu nismo osećali da postoji mogućnost da nam telefon ispadne iz ruke. Poverenje nam je takođe ulivao IP54 sertifikat otpornosti na vodu i prašinu, koji je bio dovoljan da bezbrižno koristimo telefon i kada je vreme bilo kišovito.

Ono što nije vidljivo golim okom, a što je veoma korisno je implementacija većeg NFC čipa, kojeg realme naziva 360° NFC. Ukoliko ste korisnik beskontaktnog plaćanja, verovatno vam se dešavalo da terminal ne očita iz prve vaš uređaj. Upravo je ovo problem koji veći čip rešava, pa sve dok smo prislanjali gornju polovinu telefona, proces ovog vida plaćanja je protekao besprekorno. Naravno, veći čip znači i lakše očitavanje NFC kartica i tagova, te ima svoju primenu i izvan plaćanja.

realme C67 5G EKRAN

  • Ekran: LCD
  • Dijagonala: 6,72 inča
  • Rezolucija: 1.080 x 2.400 piksela, 392 ppi
  • Brzina osvežavanja: 90 Hz
  • Osvetljenje: Do 950 nita
  • Prikaz: Standardan
Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Na prednjoj strani telefona nalazi se ekran dijagonale 6,72 inča, FullHD+ rezolucije. U pitanju je veoma pristojan LCD panel, koji se osvežava brzinom do 90 Hz. Prikaz je prilično oštar, a kvalitet boja na dovoljno visokom nivou da nemamo posebnih zamerki na iskustvo gledanja videa ili igranja igara.

Podrška za prikaz HDR10+ sadržaja je očekivano odsutna, ali to ne znači da ovaj panel ne može da se osvetli dovoljno. Naprotiv, on se osvetljava do maksimalnih 950 nita, pa je sadržaj ostajao jasno čitak i kada smo telefon koristili napolju, čak i pri direktnoj sunčevoj svetlosti.

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

U sredini gornjeg dela ekrana nalazi se izrez selfi kamere, ali za razliku od drugih Android telefona, realme je implementirao dodatak koji i ovaj deo panela može da učini korisnim. U pitanju je Mini Capsule 2.0, unapređena verzija funkcije koja je veoma slična Dynamic Island rešenju na najnovijim telefonima kompanije Apple.

To znači da se izrez kamere prilikom, na primer, slušanja muzike proširivao u oblik pilule, u kojem je reprodukcija muzike bila jasno naznačena. Dodirom na Mini Capsule bi se prikazale dodatne informacije, a na raspolaganju nam je bila i mogućnost da preko iste prevučemo prst kako bismo prebacili pesmu. Interesantno i veoma korisno rešenje koje bismo voleli da iskopiraju i drugi proizvođači.

VIŠE O PERFORMANSAMA, KAMERAMA, BATERIJI I CENI REALME C67 TELEFONA PROČITAJTE U NASTAVKU ČLANKA.

realme C67 PERFORMANSE i SOFTVER

  • Čipset: Snapdragon 685
  • Procesor: Osmojezgarni - 4 x Cortex-A73 (2,8 GHz), 4 x Cortex-A53 (1,9 GHz)
  • Grafika: Adreno 610
  • RAM: 8 GB
  • Interna memorija: 256 GB
  • Korisnički interfejs: realme UI
  • Operativni sistem: Android 14
Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Prvi put u C seriji odabran je čipset kompanije Qualcomm, pa realme C67 ovaj put pokreće Snapdragon 685. Nije u pitanju najnovije ili posebno moćno rešenje, ali sve dok su performanse na nivou koji korisnike ne koči u radu, to i ne mora da bude.

I zaista, sve dok kupci nemaju očekivanja kakva su izvodljiva samo na premijum uređajima, Snapdragon će im biti više nego dovoljan. Od kretanja po interfejsu do korišćenja aplikacija kao što su pregledači, društvene mreže ili aplikacije za dopisivanje, čipset nije imao nikakav problem da u stopu isprati sve naše zahteve bez "štucanja".

U aplikacijama koje su to podržavale smo videli da je sposoban da izgura maksimalnih 90 kadrova u sekundi, ali ono što nas je iznenadilo je mogućnost pokretanja najzahtevnijih igara, što prošle godine nije bio slučaj.

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Da budemo precizniji, uspevali smo da Genshin Impact igramo na najnižim podešavanjima, što možda nije idealno za hardkor gejmere, ali je više nego dovoljan pokazatelj da će naslovi kao što su Stumble Guys i Subway Surfers raditi bez ikakvih problema, a o manje zahtevnim igrama i da ne govorimo.

realme C67 se dobro pokazao i na polju termalnog menadžmenta. Telefon ni u jednom momentu nije bio u opasnosti od pregrevanja, a čipset je veoma uspešno zadržavao svoje performanse i u najtežim zadacima, što možete videti među rezultatima sintetičkih testova u galeriji ispod.

Softver

Pohvalno, realme C67 pokreće Android 14, najnoviju verziju ovog operativnog sistema, koja je presvučena realme UI korisničkim interfejsom. U pitanju je prilično intuitivno parče softvera na koje smo se veoma brzo privikli, a ne sumnjamo da će to biti slučaj i sa korisnicima koji se do sada nisu s njim susretali.

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Na raspolaganju je trogodišnji period sigurnosnih zakrpa, a najnovija verzija Android-a takođe znači da će telefon duže vremena biti "svež", odnosno da će uz obećane dve nadogradnje operativnog sistema vremenom dobiti Android 16.

realme C67 KAMERE

  • Glavna kamera: ISOCELL HM6, 108 MP, f/1.75, 0,64 µm, PDAF
  • Senzor dubine: 2 MP, f/2.4
  • Selfi kamera: Hynix HI846W, 8 MP, f/2.05
Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Veliki broj proizvođača želi da privuče kupce brojem dostupnih kamera na poleđini, ali takav potez, bar u ovom segmentu tržištu, gotovo uvek garantuje anemične performanse sekundarnih modula. Srećom, realme nije pošao ovim putem - kompanija je rešila da svoje resurse usmeri u bolji glavni senzor od 108 MP, a kao sekundarnu kameru je odabrala senzor dubine koji pomaže pri fotografisanju portretnih fotografija.

Baš zato, realme C67 može da uslika neke od najboljih fotografija za uloženi novac.

U dnevnim uslovima, fotografije uslikane ovim telefonom su iznenađujuće dobrog kvaliteta, sa puno detalja, oštrine, solidnim dinamičkim rasponom i jarkim, ali prilično tačnim bojama.

Zahvaljujući većoj rezoluciji glavne kamere, realme C67 nudi 3x senzorski (digitalni) zum, koji je uspešno zadržavao detalje pri dobrom osvetljenju, ali je kvalitet noću osetno bio u padu zbog manjeg broja dostupnih piksela koji se mogu spojiti.

Kada već govorimo o kvalitetu fotografija noću, sve dok je bilo dovoljno ambijentalnog svetla, realme C67 je uspevao da proizvede zaista solidne rezultate. Očekivano, broj detalja je bio niži i nedostatak optičke stabilizacije je zahtevao mirniju ruku, ali fotografije koje smo uspevali da uslikamo su više nego adekvatne, pogotovo ako su društvene mreže njihova krajna destinacija.

realme C67 BATERIJA I PUNJENJE

  • Baterija: Litijum-jonska
  • Kapacitet: 5.000 mAh
  • Punjenje: 33 W žično

Ispod "haube" realme C67 telefona nalazi se litijum-jonska baterija čiji kapacitet iznosi 5.000 mAh, što je standardna brojka za uređaje srednje klase. Za razliku od prošle godine, kada smo jedva uspevali da izvučemo dan i po korišćenja, Snapdragon 685 je značajno efikasniji čipset, pa smo ovaj put redovno svedočili autonomiji od dva dana.

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Naravno, u pitanju je veoma subjektivan parametar koji će se razlikovati od korisnika do korisnika, ali ukoliko vam je potrebna objektivnija brojka, realme C67 je u PCMark testu baterije uspeo da izdrži 18 sati i 21 minut - veoma impresivno.

Kada bi došlo vreme za punjenje, na raspolaganju smo imali SUPERVOOC punjač čija snaga iznosi 33 W, što nije posebno brzo, ali je bilo dovoljno da za oko sat i po vremena napunimo telefon od 0 do 100 odsto.

realme C67 CENA

  • Cena: oko 240 evra
Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

realme C67 je kupcima u Srbiji dostupan u konfiguraciji sa 8 GB LPDDR4X RAM i 256 GB interne memorije, kao i u dve boje - Black Rock (crna) i Sunny Oasis (zelena). Njegova preporučena maloprodajna cena iznosi 27.999 dinara, odnosno oko 240 evra.

Međutim, realme je za prve kupce obezbedio popust od 5.000 dinara, pa svi oni koji su zainteresovani za ovaj model imaju mogućnost da ga do kraja februara 2024. preuzmu po veoma atraktivnoj ceni od 22.999 dinara, što je oko 195 evra.

realme C67 UTISCI

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Nakon vremena provedenog sa realme C67 telefonom, kada sve saberemo i oduzmemo, rezultat je veoma pozitivan utisak koji je ovaj model ostavio na nas. Kompanija se nije šalila kada je rekla da je ovo najveća nadogradnja u C seriji do sada, i to je nešto što se vidi.

Od moćnijeg čipseta do iznenađujuće dobre glavne kamere, zaista je impresivno šta je realme uspeo da smesti u svoj najnoviji uređaj ukoliko u obzir uzmemo punu cenu, a pogotovo ukoliko sve gledamo kroz akcijsku cifru za prve kupce.

Povoljni telefoni postaju sve bolji, a što je veća konkurencija u ovom segmentu, to smo mi, kupci, na sve slađim mukama pri izboru novog telefona.