Može sve

TESTIRALI SMO SAMSUNG GALAXY S24 ULTRA: Najsvestraniji telefon koji novac može da kupi

Autor Ilija Baošić

Vrhunska izrada, još bolje performanse, Galaxy AI, sedam godina podrške i niža cena u Srbiji - ovo je Galaxy S24 Ultra.

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Samsung je predstavljanjem Galaxy S24 serije uređaja otvorio sezonu flagship telefona za 2024. godinu. Kupcima u Srbiji su od 30. januara na raspolaganju tri nova modela, a na našem testu se već neko vreme nalazi ono najbolje što južnokorejski proizvođač može da ponudi - Galaxy S24 Ultra.

Iako donosi neke veoma interesantne inovacije, drastičnih promena na Ultra modelu ove godine nema. Samsung je zadržao sve ono što je bilo dobro na prethodniku i potrudio se da naslednika Note serije unapredi tamo gde je najbitnije.

Međutim, za domaće kupce je najveće iznenađenje zapravo cena. Dok je najskuplji Samsung model u mnogim zemljama Evrope poskupeo za oko 50 evra, njegova cena je u Srbiji pala u odnosu na prethodnu godinu.

Da li su ta unapređenja i niža cena pravi recept da Galaxy S24 Ultra već sada proglasimo favoritom za najbolji Android telefon u 2024. godini? Pre nego što odgovorimo, hajde prvo da vidimo šta sve nudi i kako se pokazao na našem testu.

Naravno, krećemo od dizajna.

Samsung Galaxy S24 Ultra DIZAJN

  • Dimenzije: 162,3 x 79 x 8,6 mm
  • Težina: 232 g
  • Materijal: Titanijum, staklo
  • Zaštita: IP68, Gorilla Glass Armor
  • Zvučnici: Stereo
  • SIM: Dual Nano-SIM, eSIM
  • Ostalo: USB-C (USB 3.2), NFC
Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Na prvi pogled, ništa se nije promenilo u izgledu Galaxy S24 Ultra telefona. Novi model je neprimetno viši, širi i tanji u odnosu na prethodnika. Manja težina od 2 grama ne pravi osetnu razliku, a postavka kamera na poleđini je identična. Međutim, dizajn donosi neka značajna unapređenja - pre svega, u izboru materijala.

Ovaj put, ram uređaja nije izrađen od Armor aluminijuma, već od titanijuma, čvršćeg i otpornijeg metala, koji je do sada upotrebljen samo u najnovijim iPhone 15 Pro modelima kompanije Apple.

Kućište i dalje poseduje IP68 sertifikat otpornosti na vodu i prašinu, ali je izdržljivost telefona dodatno unapređena potpuno novim zaštitnim staklom, a Ultra je prvi uređaj čiji ekran štiti Gorilla Glass Armor.

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Nemamo laboratoriju da ispitamo sve tvrdnje kompanije Corning o najnovijem Gorilla Glass rešenju, ali ono što možemo da vam kažemo jeste da nakon 10 dana korišćenja telefona, ekran nije pokupio niti jednu ogrebotinu. Naravno, i dalje preporučujemo da se koristi dodatan vid zaštite za svaki slučaj, ali napredak u odnosu na Gorilla Glass Victus 2 je itekako primetan.

A kada već pominjemo ekran, upravo ovde vidimo najveću promenu u dizajnu novog uređaja. Za najbolje Samsung telefone je već 10 godina bio rezervisan zakrivljeni displej, međutim, dok ova karakteristika postaje sve popularnija u uređajima srednje klase, tehnološki gigant je rešio da je se u potpunosti otarasi i vrati ravan ekran. Da li je ovo odluka kojom neće baš svi biti oduševljeni? Sigurno. Ipak, mi pripadamo grupi koja, osim estetike, nikada nije videla poentu zakrivljenih panela, pa glasno pozdravljamo promenu koja smanjuje rizik od loma, ne oduzima upotrebljive delove, ne poseduje nepotrebne refleksije i dozvoljava lakše lepljenje zaštitnog stakla.

Pored ravnog ekrana i poleđine, ram telefona ostaje ravan na vrhu i dnu, dok su bokovi blago zakrivljeni. Na donjoj strani uređaja nalazi se USB-C (USB 3.2) port, izrez, a ne rupice zvučnika, fiokica za dve Nano-SIM kartice i S Pen olovka. Leva strana je potpuno čista, na desnoj se nalaze klasični tasteri, dok se na vrhu nalaze samo otvori mikrofona.

Zapravo, jedina zamerka u vezi dizajna se odnosi na gornju stranu, odnosno na nedostatak sekundarnog zvučnika na njoj. Hibridni stereo sistem, sa drugim zvučnikom u slušalici, je na ovom telefonu odličan. Zvuk je veoma glasan i bogat, sa dobrom separacijom tonova, ali ne "puca" u istim pravcima, što je bilo primetno. Implementacija zvučnika na gornoj strani bi ovo u potpunosti ispravila, pa iako nije ozbiljan problem, od najboljeg želimo da vidimo najbolje.

Ono što se ne vidi golim okom je mogućnost beskontaktnog plaćanja pomoću Google Pay ili mBanking aplikacija, kao i mogućnost povezivanja na mrežu bez fizičke SIM kartice, odnosno podrška za eSIM.

Samsung Galaxy S24 Ultra dolazi u četiri boje - titanijum siva, titanijum crna, titanijum ljubičasta i titanijum žuta.

VIŠE O EKRANU I PERFORMANSAMA GALAXY S24 ULTRA TELEFONA MOŽETE PROČITATI U NASTAVKU ČLANKA.

Samsung Galaxy S24 Ultra EKRAN

  • Ekran: LTPO AMOLED
  • Dijagonala: 6,8 inča
  • Rezolucija: 1.440 x 3.120 piksela
  • Brzina osvežavanja: Od 1 do 120 Hz
  • Osvetljenje: Do 2.600 nita
  • Prikaz: HDR10+
Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Samsung sam proizvodi panele, a o njihovom kvalitetu najbolje govori podatak da konkurencija aktivno upotrebljava AMOLED rešenja južnokorejskog giganta. Ništa manje od najboljeg se nije moglo naći na prednjoj strani Galaxy S24 Ultra modela, pa je prošlogodišnji panel, koji je već bio fantastičan, blago, ali sasvim dovoljno unapređen.

I zaista, kome je kvalitet displeja najvažnija stavka među specifikacijama telefona, ono najbolje će pronaći upravo na ovogodišnjem Ultra modelu.

Bilo da smo skrolovali kroz društvene mreže ili gledali seriju, prikaz je bio izuzetno oštar i detaljan, boje veoma jarke, a broj kadrova u sekundi svilenkasto gladak. Kako je u pitanju LTPO panel koji štedi bateriju, brzina osvežavanja je promenljiva - od 1 do 120 Hz - a ni u jednom momentu nismo golim okom uspeli da vidimo tu tranziciju u brzini, kada se sa statične slike prelazi na aktivnu upotrebu.

Najveća promena na polju displeja koju je Galaxy S24 Ultra implementirao je bolje osvetljavanje, koje sada može da dostigne brojku od čak 2.600 nita. Zahvaljujući ovom dodatku, sadržaj na nekom Samsung uređaju nikada nije tako dobro izgledao prilikom korišćenja na direktnoj sunčevoj svetlosti, ali ne treba zaboraviti zasluge koje idu samom Gorilla Glass Armor zaštitnom staklu. Corning tvrdi da novo rešenje ima anti-reflektivna svojstva, a to je nešto što se moglo primetiti u direktnom poređenju sa prethodnom generacijom, jer su refleksije zaista bile tamnije.

Jedina mana koju smo ovom ekranu mogli da nađemo je nedostatak Dolby Vision podrške, koju Samsung iz nekog razloga aktivno izbegava, ali ako ništa drugo, tu je bar podrška za prikaz HDR10+ sadržaja.

Ono što želimo posebno da pohvalimo su veoma tanki okviri displeja, koji su stanjeni u odnosu na prethodnu generaciju i direktno zaslužni za odličnan osećaj imerzije prilikom korišćenja telefona.

Samsung Galaxy S24 Ultra PERFORMANSE i SOFTVER

  • Čipset: Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy
  • Procesor: Osmojezgarni - 1 x Cortex-X4 (3,39 GHz), 3 x Cortex-A720 (3,1 GHz), 2 x Cortex-A720 (2,9 GHz), 2 x Cortex-A520 (2,2 GHz)
  • Grafika: Adreno 750
  • RAM: 12 GB, LPDDR5X
  • Interna memorija: 256 / 512 / 1024 GB, UFS 4.0
  • Korisnički interfejs: One UI 6.1
  • Operativni sistem: Android 14
Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Ultra je jedini model Galaxy S24 serije koji ne koristi Exynos 2400, već Snapdragon 8 Gen 3 - trenutno najbolji čipset kompanije Qualcomm. Za razliku od Exynos-a, u pitanju je osmojezgarno, a ne desetojezgarno rešenje, ali je "suva moć" svakako na strani Snapdragon-a.

Kako se ovaj čipset pokazao u radu? Kratko i jasno - fenomenalno.

Galaxy S24 Ultra je "leteo" u interfejsu, pregledaču, aplikacijama za dopisivanje i društvenim mrežama. Tamo gde je to bilo podržano, šta god da smo radili, broj kadrova u sekundi nije padao ispod 120. Obrada slika je munjevito brza, kreiranje dokumenata takođe, ali to je nešto što je bilo sasvim očekivano.

Tamo gde Snapdragon 8 Gen 3 sija punim sjajem su grafički intenzivni zadaci, poput gejminga i obrade videa. Ako je postojala neka igra koja je mogla da bar malo namuči prethodnika, to ovde nije bio slučaj - od Genshin Impact do GRID Autosport naslova, svuda smo videli brojke od bar 60 kadrova u sekundi na visokim detaljima.

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Ljubiteljima emulatora će takođe biti drago da saznaju će uz ovaj čipset moći da postignu rezolucije o kojima su prethodno mogli samo da sanjaju, međutim, ni Adreno 750 GPU neće biti dovoljan da pokrene retro naslove koji još uvek nisu na pravi način optimizovani.

Samsung kaže da je implementirao gotovo duplo veću parnu komoru kako bi se toplota čipseta bolje raspršivala, ali gigant nastavlja da bude nešto oprezniji kada su maksimalne temperature u pitanju.

U normalnom radu, uključujući igre, telefon se nije previše zagrevao - sasvim u granicama normale. Veće temperature smo mogli da osetimo samo u sintetičkim testovima, tokom kojih je Galaxy S24 Ultra bio osetno topao u gornjem delu, ali ne i toliko vreo da ne možemo da ga držimo u ruci. Sistem koji balansira performanse i toplotu je na pravi sprečavao pregrevanje, mada su CPU i GPU performanse padale na ne tako zavidnih 64% i 46,3%, što možete videti među rezultatima testova ispod.

Softver

Galaxy S24 Ultra pokreće One UI 6.1 korisnički interfejs, zasnovan na Android 14 operativnom sistemu. Ukoliko ste već koristili Samsung telefone, osećaćete se kao kod kuće, ali ukoliko niste, ono što treba da znate je da je u pitanju najbolje parče softvera koje se može pronaći na pametnom telefonu.

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Broj unapred instaliranih Samsung aplikacija je veliki, ali većina njih je zaista korisna i nešto što ćete redovno želeti da koristite. Funkcija ima na pretek, ali ono što nam se posebno sviđa je da vremenom postaju potpuno nenametljive. Nakon inicijalnog upoznavanja, tu su, po strani, pa ko voli nek izvoli.

Naravno, DeX režim nastavlja da bude prisutan, pa ukoliko je ikada potrebno da svoj telefon pretvorite u računar, sve što je potrebno da uradite jeste da ga povežete sa monitorom.

Ipak, najimpresivniji detalj u vezi softvera je obećana podrška od čak sedam godina, tokom kojih će korisnici dobijati sigurnosne zakrpe, kao i čak sedam novih verzija Android-a, sve do verzije 21.

Galaxy AI

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Velika inovacija koju telefoni Galaxy S24 serije donose je Galaxy AI - skup ekskluzivnih funkcija koje pokreće veštačka inteligencija. U ovom momentu, one su besplatne, dostupne za korišćenje svim vlasnicima novih modela, ali očekuje se da će ih Samsung naplaćivati od 2025. godine.

U nekim slučajevima, Galaxy AI funkcioniše, a da to korisnik i ne zna, poput unapređenja kvaliteta fotografija unutar aplikacije kamere. U drugim, na raspolaganju su konkretne funkcije:

  • Zaokruživanje detalja na ekranu kako bi se informacije o njima pronašle na internetu
  • Prevođenje razgovora i poziva uživo
  • Sumiranje onlajn članaka
  • Transkripcija tokom snimanja
  • Sumiranje i prevođenje beleški uz različite preporuke
  • Prevođenje i preporuke za bolje izražavanje tokom dopisivanja
  • Obrada fotografija
  • Usporavanje videa

Koliko su ove funkcije korisne? Od nimalo do veoma, sve zavisi od korisnika i namene. Srpski jezik nije jedan od onih koje Galaxy AI podržava, te je neophodno da se bar poseduje neko znanje engleskog prilikom korišćenja funkcija kao što su prevođenje razgovora i poziva uživo.

Naravno, to nije slučaj kada su u pitanju mogućnosti koje nemaju veze sa jezikom i komunikacijom.

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Bilo kako bilo, sve dok se zna bar jedan podržan jezik i sve dok postoji jasna namena, Galaxy AI je veoma koristan dodatak Galaxy seriji. Prevođenje nije bez greške, ali je na dovoljno visokom nivou. Sumiranje članaka je uvek korisno, a obrada fotografija i usporavanje videa zaista sjajno funkcioniše.

Omiljena nova funkcija nam je "Circle to search", koja zapravo i nije nova. Dobro, zaokruživanje detalja na ekranu jeste novina, ali sve nakon toga je čista Google Lens funkcionalnost. Naravno, otvoriti Lens aplikaciji je sporije nego zadržati prst na HOME dugmetu i nešto zaokružiti, pa jedva čekamo da u ovoj formi stigne i na ostale telefone.

VIŠE O KAMERAMA, BATERIJI I CENI GALAXY S24 ULTRA TELEFONA MOŽETE PROČITATI U NASTAVKU ČLANKA.

Samsung Galaxy S24 Ultra KAMERE

  • Glavna kamera: ISOCELL HP2, 200 MP, OIS, f/1.7, 1/1,3", 0,6 µm, PDAF, Laser AF
  • Telephoto kamera: IMX754, 10 MP, OIS, 3x optički zum, 1/3.52", f/2.4, 1,12 µm, PDAF
  • Periskopska kamera: IMX854, 50 MP, OIS, 5x optički zum, f/3.4, 1/2.52", PDAF
  • Ultraširokougaona kamera: IMX564, 12 MP, 120°, 1/2.55", f/2.2, 1,4 µm, PDAF
  • Selfi kamera: ISOCELL S5K3LU, 12 MP, f/2.2, PDAF
Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Osim novog senzora periskopske kamere, hardverski se ništa nije promenilo u odnosu na prethodnu generaciju Ultra telefona. Tu je ista glavna, telephoto i ultraširokougaona kamera, kao i isti senzor zadužen za selfije. Ipak, poboljšanje u kvalitetu fotografija postoji na svim poljima, a najveći razlog za to su unapređeni algoritmi, bolji procesor signala slike i implementacija veštačke inteligencije.

Odmah da kažemo - fotografije uslikane glavnom kamerom Galaxy S24 Ultra modela nisu najbolje koje smo do sada imali priliku da vidimo, ali ukoliko na tas stavimo i sekundarne senzore, u ovom trenutku malo ko može da se meri sa četvorostrukim sistemom kamera koji je Samsung implementirao.

Jednostavno, u pitanju je najsvestraniji sistem kamera na današnjem tržištu, a vala i najzabavniji. Dokaz toga se možda najbolje vidi u galeriji ispod, odnosno u zumiranju od 0,6x do 100x:

Baš zato ne želimo da izolujemo senzore, već da vam sistem prikažemo kao celinu koja stvara fotografije vrhunskog kvaliteta, bez obzira da li je meta blizu ili daleko.

U dnevnim uslovima, fotografije su izuzetno detaljne, oštre i prepune živopisnih boja (ne preterano). Ekspozicija je odlična, a dinamički raspon ništa manje nego izvanredan. Sekundarne kamere dobro prate kvalitet boja glavne, kao i nivo detalja - naravno, sve dok se ne zumira previše.

Pohvale se nastavljaju i kada je reč o noćnim fotografijama, iako u ovim uslovima modul od 200 MP pokazuje svoje slabosti u odnosu na neke veće senzore - primarno u vidu prisustva šuma u tamnijim regijama, kao i u gubitku oštrine pri pokretu. Ipak, to je nešto što nećete videti u kompresovanim slikama koje dajemo kao primer, a pogotovo ne ukoliko se iste posmatraju na društvenim mrežama ili na manjem ekranu. No, uz bar malo svetla, fotografije su veoma detaljne, a dinamički opseg izuzetno širok, čak i prilikom zumiranja.

Samsung Galaxy S24 Ultra BATERIJA I PUNJENJE

  • Baterija: Litijum-jonska
  • Kapacitet: 5.000 mAh
  • Punjenje: 45 W žično, 15 W bežično, 4,5 W obrnuto bežično

Samsung nastavlja da bude konzervativan - na raspolaganju je isti kapacitet baterije i brzina punjenja kao i prošle godine. Razumemo zašto, a sve dok takav stav ne predstavlja problem u autonomiji ili vremenu za dopunu baterije, nemamo velikih zamerki.

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Galaxy S24 Ultra koristi neke trikove kako bi uštedeo bateriju, poput podrazumevano podešene rezolucije na FHD+, koje mi nismo koristili. Uz maksimalnu rezoluciju ekrana, uključen always-on režim, povremeno fotografisanje, čestu upotrebu društvenih mreža i aplikacija za dopisivanje, uspevali smo da izvučemo dan i po korišćenja pre nego što je bilo potrebno da se telefon napuni.

Naravno, u pitanju je subjektivni rezultat koji može varirati od korisnika do korisnika, pogotovo ukoliko se nekoliko sati dnevno igraju igre ili se telefon duži period koristi napolju.

Iako 45 W nije snaga punjenja koja nas je impresionirala, oko sat vremena na punjaču je sasvim pristojno vreme. Korisnicima je još na raspolaganju bežično punjenje, kao i obrnuto bežično punjenje drugih uređaja. Nažalost, očekivali smo da vidimo podršku za Qi2 standard, ali Samsung ga ove godine nije implementirao.

Samsung Galaxy S24 Ultra CENA

  • Cena: oko 1.450 evra
Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Galaxy S24 Ultra se u Srbiji može pronaći u dve konfiguracije. Kod obe je dostupno 12 GB LPDDR5X RAM, dok cena varira isključivo zbog interne UFS 4.0 memorije. Na raspolaganju su modeli sa 256 GB i 512 GB, mada znamo da postoji i uređaj sa 1 TB.

Domaći kupci za model sa 256 GB moraju da izdvoje 169.999 dinara (oko 1.450 evra), što je 2.000 dinara manje nego što je to bio slučaj sa Galaxy S23 Ultra modelom. Model sa 512 GB košta 184.999 dinara, odnosno oko 1.580 evra.

Samsung Galaxy S24 Ultra UTISCI

Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Za Galaxy S24 Ultra se s pravom kaže da je švajcarski nožić među telefonima. Ovaj model donosi izuzetan kvalitet izrade, odličan ekran, fenomenalne performanse, vrhunske kamere, solidnu autonomiju, kao i pregršt korisnih funkcija i mogućnosti.

Sedam godina podrške je ono što zaista ističe ovaj uređaj na tržištu, a Galaxy AI je tu samo šlag na torti.

Iako niža nego prošle godine, njegova cena nije mala. Ipak, slobodno već sada možemo da kažemo da je u pitanju najozbiljniji kandidat za telefon godine, kao i da ga toplo preporučimo svakom ko može da ga priušti.