Gde ste vlogeri?

TESTIRALI SMO VIVO V21 5G: Telefon za influensere i sve koji se tako osećaju

Pravljenje slika i snimaka za društvene mreže i servise kao što su Instagram, TikTok, YouTube i slični postalo je ekstremno popularno, posebno među mlađom publikom, a samim tim je dobra selfi kamera postala jedna od najbitnijih stavki pametnog telefona.

Vivo je kompanija koja je odnedavno na našem tržištu i na njemu je debitovala veoma interesantnim modelima, do kojih nam je najviše pažnje privukao model srednjeg cenovnog segmenta - V21 5G.

Iako po specifikacijama na prvi pogled i ne deluje previše posebno V21 ima keca u rukavu koji se zove: selfi kamera od 44 MP!

Prvo kamera, pa onda sve ostalo

Trend porasta video snimaka i fotografija na društvenim mrežama i popularnim servisima kao što su YouTube i Twitch doveo je do sve većeg interesovanja za telefone sa dobrim selfi kamerama koji korisnicima mogu da budu jeftina ulaznica u ovaj svet. Bilo da pravite slike ili video snimke, selfi kamera je ponekad i bitnija od zadnje, što je nešto što su mnogi primetili, a vivo rešio da kapitalizuje.

V21 5G baca većinu karata upravo na selfi kameru, što i ne treba previše da vas čudi kada vam je jasno da u poslednjih nekoliko godina korisnici prvo gledaju kakvu kameru ima telefon, pa onda sve ostalo. I tu je vivo V21 5G bez premca. Osim što ima veliku rezoluciju od 44 MP, prednja kamera ovog telefona donosi autofokus, optičku stabilizaciju sočiva i 4K video snimke u srednju cenovnu klasu.

vivo V21 5G prednja strana
Izvor: SmartLife / Marko Nešović

Kamere

Kako smo utvrdili da su na današnjim pametnim telefonima megapikseli bitniji od gigabajta i gigaherca, red bi bio da utvrdimo šta vivo V21 5G donosi kada je kamera u pitanju. Sa četiri kamere, ovaj telefon pokriva najrazličitije scenarije korišćenja osim telefoto primene (zum). Glavna kamera ima senzor od 64 MP, sa velikim otvorom blende od f/1.8, krupnim 0,8 µm pikselima, faznim sistemom fokusiranja i optičkom stabilizacijom širokougaonog sočiva žižne daljine od 26 mm.

Na zadnjoj strani društvo mu prave ultra-širokougaona i makro kamere namenjene specijalnim situacijama. Sa žižnom daljinom od 16 mm, ovo veoma širokougaono sočivo uspeva da zahvati odličan ugao od 120 stepeni omogućavajući vam da uhvatite znatno širi kadar kada vam se za to ukaže potreba. Senzor je od 8 MP, blenda je f/2.2, a pikseli velikih 1,12 µm, bez autofokusa. Makro kamera je više marketinška stavka nego što je realno upotrebljiva, sa svojih 2 MP, blendom od f/2.4 i fiksnim fokusom.

vivo V21 5G Zadnja strana
Izvor: SmartLife / Marko Nešović

Video snimci su dostupni u 4K u 30 fps ili u 1080p u 30 ili 60 fps, super steady opcijom dodatne elektronske stabilizacije za izazovne uslove snimanja.

Dizajn

Od samog starta jasno je da se vivo sa V21 5G fokusirao na kamere i performanse u relativno pristupačnom cenovnom rangu, pa realno nismo očekivali da ćemo videti metalni ram i staklena leđa, što se pokazalo delimično tačnim. Ovaj telefon ima plastični ram i staklena leđa. Spreda se nalazi SCHOTT Xensation Up tip stakla, koje vivo ima i na flagship modelima i pokazalo se kao odlična zaštita ekrana.

vivo V21 5G zadnja strana
Izvor: SmartLife / Marko Nešović

Telefon je lepo uklopljen i kompaktan, sa ravnom prednjom i zadnjom stranom, što je danas prava retkost među 2,5D zakrivljenim poklopcima i ekranima. Poklopac je matiran i na našem tamnom modelu deluje veoma atraktivno, ali je i veliki magnet za otiske prstiju, pa je pravi spas silikonska obloga koja dolazi u paketu. Sa njom telefon deluje glomazno i znatno manje atraktivno, ali je bar bezbedan u slučaju padova i udaraca.

Ram telefona je plastičan i sjajan, lepo zaobljen sa sve četiri strane i nosi ekran u sopstvenom kućištu, koje na taj način vizuelno smanjuje okvire oko samog ekrana. Okviri su osrednje veliki, kao i notch sa gornje strane u vidu kapljice u kojoj je smeštena ova ogromna kamera.

vivo V21 5G sa futrolom
Izvor: SmartLife / Marko Nešović

Konektori i portovi

Vivo V21 5G je dovoljno moderan da je prihvatio izbacivanje 3,5 mm audio konektora, pa je najveći broj konektora smešten upravo sa donje strane. Tu ćete naći USB-C 2.0 port sa OTG podrškom, rešetkicu zvučnika, primarni mikrofon i hibridni slot za dve nano SIM kartice. Gore je sekundarni mikrofon, dok su svi tasteri smešteni sa desne strane, oslobađajući prostor na levom boku, koji je potpuno slobodan.

Nažalost solidno velika rešetka slušalice koja zauzima bar dve trećine širine telefona ne pomaže pri reprodukciji zvuka, koji je samo mono, što je prava šteta, posebno za telefon koji se prodaje po ceni od 57.000 dinara, koja nikako nije mala.

vivo V21 5G zadnja kamera
Izvor: SmartLife / Marko Nešović

Kućište kamera je blago izbočeno i sastoji se iz stepenasta dva dela. Izbačeniji je crne boje, poseduje staklenu zaštitu i nosi sve tri kamere. Onaj plići i veći je obojen u sivo-ljubičastu nijansu koja lepo kontrira tamnim bojama zadnje strane i udomljava LED blic.

AMOLED

Sa 6,44-inča dijagonale, V21 5G spada u kompaktnije modele koji fino leže u ruci, posebno jer nemaju zaobljene ekrane i poklopce. AMOLEDekran je prijatno iznenađenje, posebno kada tome dodate osvežavanje od 90 Hz i HDR10+ podršku sa solidno dobrim osvetljenjem i gustinom piksela od preko 400 ppi, zahvaljujući 2400x1080 piksela na ne tako velikoj površini.

AMOLED je pored izuzetnog prikaza sa velikim kontrastom i performansama na jakom svetlu poznat i po maloj potrošnji. Prikaz je jako dobar, sa bojama koje podrazumevano vuku ka hladnijem spektru, pa je topla preporuka da izvršite blagu korekciju prikaza ukoliko želite prirodnije boje.

vivo V21 5G ekran
Izvor: SmartLife / Marko Nešović

Napomenućemo i da vivo ne navodi poimence nikakvu zaštitu ekrana, što ne znači da je nema, samo da je ili neka starija generacija Gorilla Glass premaza ili neka manje poznata. U svakom slučaju zaštitna folija je lepo nameštena, pa ne preporučujemo da je skidate.

Visok stepen osvežavanja nudi tri opcije: 60, 90 i nešto što se zove “Smart Switch” koja bi trebala da odgovara adaptivnom osvežavanju. Međutim, aktivacijom prikaza stope osvežavanja primetili smo da opcija 90 Hz ne znači “zakucano” osvežavanje na 90 Hz, već takođe adaptivni prikaz, koji se pokazao čak i bolje od pametne verzije, češće menjajući stopu osvežavanja, shodno onome što radite na telefonu.

Iza ekrana

Sistem pokreće 7 nm MediaTek Dimensity 800U čipset koji je, poređenja radi jako sličan Snapdragon 750G čipsetu. Dva A76 jezgra rade na maksimalnih 2,4 GHz, dok šest A55 jezgara dobacuju do maksimalno 2 GHz. Za grafiku se brinu tri jezgra Mali-G57 MC3 GPU-a, omogućavajući pristojne performanse u većini zahtevnih igara.

Dimensity 800U čip
Izvor: SMARTLife / MediaTek

Na raspolaganju možete imati 128 ili 256 GB skladišne memorije, zajedno sa visokih 8 GB radne memorije. Interesantno je da je vivo na V21 5G implementirao tehnologijuvirtuelnog RAM-a, pa pored osnovnih 8 GB, telefon može alocirati dodatna 3 GB skladišne memorije i proglasiti je radnom. Ono gde V21 5G ne briljira je UFS 2.2 interna memorija, koja bi mogla biti brža, a što se oseti kada imate da podešavate telefon, pa instalirate dosta velikih aplikacija i igara, a i značila bi mnogo za virtuelnu memoriju.

Konekcije, bezbednost i baterija

Vivo V21 5G raspolaže sa 802.11ac Wi-Fi mogućnostima, Bluetooth 5.1, GPS čipom koji podržava sve najpoznatije sisteme geolociranja. Naravno, tu je i podrška za 5G kroz čipset, ali to je u Srbiji i dalje potpuno nebitna stavka oko koje će se prilikom kupovine raspitivati oba korisnika.

Pored zaštite PIN kodom ili šifrom, možete registrovati svoje lice ili otisak prsta, čiji se senzor za detekciju nalazi ispod ekrana. U pitanju je optički senzor koji je jako precizan, ali postavljen pri samom dnu ekrana, na poziciji koja nije baš ergonomska, posebno kada telefon koristite jednom rukom.

Lock screen i pozicija senzora otiska prsta
Izvor: SmartLife / Marko Nešović / Vivo V21 5G

Sa druge strane kamera visoke rezolucije odlično radi i nikakve probleme joj ne predstavljaju slabi svetlosni uslovi, tako da smo tokom korišćenja najviše koristili ovaj tip bezbednosne zaštite.

Dva dana autonomije

Baterija od 4000 mAh bila je neprijatno iznenađenje, jer smo očekivali nešto veći kapacitet, ali nas je autonomija prijatno iznenadila, pa smo zaboravili na tehničke detalje, jer smo punjač tražili na svaka dva dana. Punjač koji dolazi u paketu puni bateriju za malo više od sat vremena od 0 do 100% i oko 70% za pola sata, što je jako dobar rezultat.

Zabavni UI

Funtouch OS 11.1 je korisnički interfejs kojim je presvučen Android 11 na vivo V21 5G modelu. U pitanju je UI veoma sličan klasičnom Google interfejsu, sa dodatim opcijama u najčešće korišćenim delovima sistema kao što su aplikacija kamere ili podešavanja.

Za razliku od Motorola i OneTouch telefona, broj preinstaliranih aplikacija nije veliki pa ćete se uglavnom vrlo brzo navići na sve opcije i prečice koje se nalaze na uobičajenim mestima. Navigacija je dostupna preko klasičnih tastera ili gestovima.

Funtouch OS
Izvor: SmartLife / Marko Nešović / Vivo V21 5G

Kao i sa svakim kineskim proizvođačem, i vivo je dosta vremena posvetio opcijama prilagođavanja izgleda: od kompletnih tema, preko vizuelnih elemenata kao što su pozadine do ikonica i fontova. Ultra Game mode je poseban režim za pojedinačno podešavanje igara i opcija za uznemiravanje tokom igranja, a tu je i posebna Game Center aplikacija preko koje možete da instalirate aplikacije van Play Store.

Ono što nam se nije svidelo je kako je rešen sistem promene sa glavne na makro i ultra-širokougaonu kameru. Umesto stavke u meniju ili prečice, u desnom uglu kadra nalazi se “Lens” ikonica sa natpisom preko koje birate super-široki kadar, bokeh efekat ili makro kameru. Da stvar bude gora, kako biste izašli i vratili se na regularni režim fotografisanja morate kliknuti na mikro “X” u samom uglu jedne od ovih maleckih opcija. Zaista nezgodno i loše rešenje.

Kamera aplikacija
Izvor: SmartLife / Marko Nešović / Vivo V21 5G

Selfi kamera u realnom radu

Selfi kamera koristi veliki senzor koji uspeva da uhvati jako veliku količinu detalja, kako po dobrom svetlu, tako i po mraku, pre svega zahvaljujući dve blic lampice smeštene tik pored rešetkice slušalice. Na žalost nijedna od ovih lampica ne može se koristiti za obaveštenja, ali zato odlično osvetljavaju lik u slabim svetlosnim uslovima, dozvoljavajući senzoru da zabeleži zavidnu količinu detalja.

Detalji su zaista impresivni, slika je oštra a boje verne. Dinamika kadra je osrednja, pa često nećete videti najsvetlije i najtamnije delove kadra, pa je topla preporuka da koristite opciju auto fokusa i odaberete fokus tamo gde je potrebno, kako subjekat ne bi bio previše svetao ili taman.

Opcija portreta sa bokeh efektom je korektna, a na raspolaganju je veliki broj opcija, od tipa zamućivanja pozadine, preko virtuelne promene otvora blende do elemenata za ulepšavanje, čemu će se posebno obradovati oni koji često koriste Instagram.

Video snimci, s druge strane su odlični. 4K rezolucija je idealna za vlog forme, sa dosta detalja i dobrim bojama, sa lutanjem fokusa na trenutak tu i tamo, pa će Instagram i TikTok zvezde biti zadovoljne kvalitetom.

Manje bitne kamere

Glavna kamera snima fotografije korišćenjem tehnologije spajanja piksela, pa umesto 64 MP računajte na fotografije od 16 MP, osim ako ne aktivirate opciju nazvanu “High resolution” koja aktivira punu rezoluciju senzora.

Ako u kadru imate dovoljno svetla slike će biti jako dobre i detaljne, uz nešto sužen dinamički raspon kadra. Boje su verne i žive sa dosta detalja, sa HDR opcijom koja se aktivira u većini slučajeva. Slike u 64 MP su tu kad vam zatrebaju da dobijete što više detalja, ali je primetna razlika u oštrini. One sa 2x zumom se dobijaju kropovanjem dela kadra sa glavne kamere, pa ih tako i posmatrajte. Mogu da pomognu kad zatreba, ali ne očekujte čuda.

Širokougaona kamera je dobra kada ima dosta svetla u kadru. Detalja ima manje, a boje su nešto mirnije nego na glavnoj zadnjoj kameri. Otprilike dobra kada vam zatreba širi kadar nego što vam situacija dozvoljava, ali računajte na osetan pad kvaliteta u odnosu na glavnu kameru.

Makro kamera je, kao što smo rekli, tu da više pomogne marketingu nego korisniku. Slike su ograničene dobrim svetlosnim uslovima, malom rezolucijom senzora i fiksnim fokusom, pa ćete morati da se potrudite ukoliko želite dobru makro fotografiju.

Mrak

U slabim svetlosnim uslovima glavna kamera pravi dobre fotografije. Detalja ima u dovoljnoj meri, a šum je zadržan na niskom nivou. Kamera ima automatski režim koji detektuje uslove slabog osvetljenja i aktivira polu-noćni režim kojem ne treba dugo da napravi fotografiju, ali se trudi da dodatno posvetli najtamnije delove.

Noćni režim, s druge strane zahteva da budete mirni oko tri sekunde da bi fotografije bile znatno bolje, što je vidljivo odmah nakon. Super je i što nakon noćnih fotografije vreme njihovog obrađivanja i skladištenja svedeno na minimum, što je retko kod telefona ove klase, kojima zbog slabijeg hardvera uglavnom treba nekoliko sekundi nakon fotografisanja.

U svakom slučaju, noćni režim je koristan jer otvara senke i dodatno prosvetljava najtamnije delove kadra, a pomoći će vam i kod jakih izvora svetlosti, da ne izgledaju kao velika svetla fleka.

Očekivano, ultra-širokougaona kamera se ne snalazi baš najbolje u slabim svetlosnim uslovima, pa su slike mutnjikave i tamne, sa dosta šuma. Noćni režim popravlja stvar, ali ukoliko ne morate, nemojte da koristite ovu kameru po mraku.

Lampice montirane na prednju stranu telefona itekako pomažu kod selfija u mraku, ali nemojte računati na čuda. Možete birati i Aura osvetljavanje koje faktički samo jako osvetli ekran oko vas, dodajući malo slabijeg svetla fotografiji. Rezlutati su dobri u oba slučaja, a topla preporuka je da ovu opciju ostavite na Auto, jer će tako telefon sam na osnovu količine svetla u kadru proceniti koju je opciju bolje da aktivira.

Video

4K u 30 fps je dostupan na prednjoj i zadnjoj kameri, dok za 60 fps morate da se “spustite” na fullHD rezoluciju. Video na glavnoj kameri u 4K je jako dobar, detaljan i oštar sa dobrim kontrastom i bojama. Optička stabilizacija jako dobro radi svoj posao, a ako planirate da trčite kroz šumu i snimate kako to radite, prebacite se u Ultra stable režim koji snimcima dodaje elektronsku stabilizaciju i radi u 1080p

Širokougaona kamera je ograničena na 1080p i snimci su korektni, ukoliko baš želite da koristite ovu kameru. Snimci sa prednje kamere su takođe jako dobri, jer je slika oštra, a veliki senzor omogućava visok nivo detalja koji se retko viđa na kamerama ovog tipa. Kao i kod glavne kamere, na 1080p dostupna je i elektronska stabilizacija za dinamične snimke u kojima želite da eliminišete neželjene potrese i pomeranja.

vivo V21 5G prednja strana
Izvor: SmartLife / Marko Nešović

Vivo je softverski ubacio i Dual View Video koji omogućava istovremeno snimanje prednjom i zadnjom kamerom, kojim možete da pravite jako interesantne snimke, ali je ograničenje na 720p potpuno nejasno. Ova rezolucija ne može se smatrati dovoljnom ni za jednu modernu mrežu 2021. godine, iako poseduje nekoliko zanimljivih režima rada. Prava šteta.

Interesantan telefon

Telefon koji se svugde u svetu prodaje za skoro 10.000 dinara manje nego kod nas osmišljen je kao moćni model srednje klase sa dobrim sistemom kamera i naglaskom na 44 MP selfi senzorom sa optičkom stabilizacijom i autofokusom. Da nema te kamere, V21 5G bi se loše proveo, jer konkurencija u ovom segmentu nudi mnogo jači hardver i mnogo bolje kamere za manje novca, ali niko od njih nema ovako dobru prednju kameru.

U verziji 6/128 GB Xiaomi Redmi Note 10 Pro za skoro 20.000 dinara manje nudi 108 MP glavnu kameru, 120 Hz AMOLED ekran sa Gorilla Glass 5 zaštitom i Snapdragon 732G čipset, jako sličnih performansi.

44 MP je dovoljno?

Da li bolja selfi kamera vredi 20.000 dinara više? Onima koji na dnevnom nivou prave gomile slika i snimaka njome - itekako vredi. Za sve ostale vivo V21 5G je jako interesantan telefon, ali ako ne zavisite toliko od prednje kamere, imate nekoliko modela koji nudi više u istom ili nižem cenovnom rangu.

Specifikacije vivo V21 5G:

  • Ekran: 6,44’’ AMOLED, 2400x1080 pix (FHD+), 90 Hz, HDR10+.
  • Čipset: MediaTek Dimensity 800U (1x2,4 GHz Cortex A76 + 6x2 GHz Cortex A55)
  • GPU: Mali-G57 MC3
  • RAM: 8 GB
  • Skladište: 128/256 GB, deljeni microSD slot
  • Glavna kamera: 64 MP f/1.8, 1/1,72" senzor, OIS, 0.8 μm/1,6 μm veličina piksela, PDAF, 4K @ 30 fps video
  • Širokougaona kamera: 8 MP f/2.2, 120˚ FOV, 1,12 μm veličina piksela, fiksni fokus
  • Makro kamera: 2 MP f/2.4, fiksni fokus
  • Selfi kamera: 44 MP f/2.0, OIS, AF, 4K 30 fps video
  • Baterija: 4000 mAh, 33 W punjač (0 do 65% za 30 minuta, 0 do 100% za oko 65 minuta)
  • Operativni sistem: Android 11 + Funtouch 11.1
  • Dimenzije: 159,7 x 73,9 x 7,3 mm
  • Težina: 176 grama
  • Materijali: Plastični ram, plastična leđa
  • Konekcije: WiFi 802.11ac, BT 5.1, GPS, NFC
  • Ostalo: optički senzor otiska prsta ispod ekrana, silikonska maska u paketu, nedefinisana zaštita ekrana

Kako se vama svideo vivo V21 5G i da li vam je prednja kamera zaista toliko bitna?