Google Maps ne prikazuje detaljne satelitske snimke ruskih vojnih baza!
Google kaže da nije promenio način na koji cenzuriše satelitske snimke Rusije, suprotno tvrdnjama na Twitter mreži da je "otvorio pristup ruskim vojnim i strateškim objektima" na Google Maps servisu i aplikaciji.
Tokom ponedeljka, 18. aprila, Twitter nalog @ArmedForcesUkr (koji nije verifikovan, ali ga je nekoliko puta citirao zvanični nalog ukrajinskog Ministarstva odbrane) objavio je na toj društvenoj mreži skup slika na kojima se čini da se vidi vojna oprema.
Objavljena poruka glasi: "Sada svako može da vidi razne ruske lansere, mine interkontinentalnih balističkih raketa, komandna mesta i tajne deponije sa rezolucijom od oko 0,5 metara po pikselu".
Prevod tvita na engleskom objavljen je hiljadama puta nakon toga na engleskom jeziku, a preneo ga je i The Moscow Times, objavio je The Verge portal.
NAPOMENA (20. april): Tvit u kojem su tvrdnje iznete, a koji smo ubacili u ovu vest je nakon nekog vremena obrisan, a pomenuti nalog je zbog širenja neistina suspendovan. Na nalozima na kojima je urađen retvit osporenih tvrdnji Google je reagovao objašnjenjem da nije ništa menjao u dosadašnjoj praksi prema zamućenju ruskih baza. Zbog mogućnosti da i ti tvitovi budu obrisani prilažemo sliku jednog od tvitova koji je ostao aktivan nakon što je originalni obrisan.
The Verge je,ipak, uspeo da potvrdi da je bar jedna od slika sa tvita dostupna na Google mapama i da prikazuje aktivnu rusku vojnu lokaciju. Takođe, iz tog medija su uspeli da pronađu druge primere slika Google mapa koje pokazuju baze u Rusiji. Međutim, američka internet kompanija kaže da ovo nije novo.
U mejlu sa komentarom ovom sajtu, portparolka Google kompanije Ženevjev Park je objasnila: "Nismo napravili nikakve promene na našim satelitskim snimcima u Rusiji što se zamućivanja tiče. Iako su slike koje kruže verovatno legitimne, bile su dostupne na Google mapama mnogo pre sukoba u Ukrajini".
Nije nepoznata činjenica da Google kompanija zna da zamagli svoje mape i na njima potencijalno osetljive oblasti, uključujući vojne lokacije. Na primer, Google mape pikselizuju slike vazduhoplovne baze 705 francuskog ratnog vazduhoplovstva. Međutim, postoji mnogo drugih vojnih instalacija koje su javno vidljive: Google mape vam omogućavaju da vidite slično detaljne satelitske snimke američke vazdušne baze Nelis, pa čak i zloglasna oblasti 51 u Nevadi.
Takođe je vredno pomenuti i to da vojske velikih zemalja imaju pristup satelitskim snimcima koji ne podležu nikakvim modifikacijama od strane Google kompanije.
Google je preduzeo neke akcije protiv Rusije otkako je ta zemlja izvršila invaziju na Ukrajinu. Kompanija je pauzirala prodaju oglasa u zemlji, prekinula pristup Google Pay usluzi nekim ruskim korisnicima u skladu sa sankcijama i zabranila ruskim državnim medijskim nalozima da prikazuju oglase na njihovim YouTube kanalima. Ruska vlada zapretila je novčanom kaznom kompaniji, jer najveća video mreža na svetu dopušta širenje video snimak koji sadrže dezinformacije o operacijama u Ukrajini.