Da li ljudi posustaju za tehnologijom ili ona postaje sve brža?
Kompanija Google tvrdi da su razvili program veštačke inteligencije koji može da napravi računarske čipove znatno brže nego što to mogu ljudi.
Ovaj tehnološki gigant je otkrio za časopis Nature da AI može za manje od šest sati da napravi čip, dok je ljudima potrebno nekoliko meseci za isti taj poduhvat.
AI je iskorišćen kako bi se razvila sledeća iteracija čipova jedinica za obradu tenzora (TPU), koji se potom koriste za pokretanje zadataka vezanih za veštačku inteligenciju. Drugim rečima, Google koristi veštačku inteligenciju kako bi napravila čipove koji će se koristiti kako bi se napravio još sofisticiraniji AI sistem, prenosi CNBC.
Inžinjeri te kompanije napominju da će ovako nešto značajno uticati na ovu industriju, te da će omogućiti kompanijama da brže istraže arhitekturu za nadolazeće uređaje i pomoći im da lakše prilagode čipove za određene funkcije. Google-ov AI može da napravi i "floorplan" za čipove (skica), to znači da će naći odgovarajuće mesto za komponente kao što su CPU, GPU ili memorija, što je od velikog značaja jer njihovo pozicioniranje na maloj površini može da utiče na potrošnju energije, brzinu obrade, performanse i efikasnost čipa, ističe the Verge. To je uglavnom bio posao za dizajnere kojima su potrebni meseci kako bi završili planiranje, dok je Google otkrio da AI ceo taj proces posmatra kao društvenu igru.
AI je dokazao da može da savlada ljude u igrama kao što je šah, ali i mnogim drugim. Umesto šahovske table se nalazi silikonska matrica, umesto figura kao što su top, lovac i ostale, imate komponente kao što su CPU i GPU, a cilj je da popunite tablu sa najboljom mogućom kombinacijom. Veštačka inteligencija je istrenirana sa 10.000 skica kako bi naučila koji redosled valja, ali i koji ne odgovara.
Možda baš razvoj ove tehnologije bude pomogao proizvođačima da se oporave od problema sa pravljenjem čipova u fabrikama. Ko zna, nije nemoguće da će rešiti i neke buduće probleme nestašice čipova.