opet!

Jaka solarna oluja stiže do Zemlje ove nedelje, putuje brzinom od 4 miliona kilometara na sat!

Autor Miloš B. Jovanović

Preciznija predviđanja mogućeg ishoda moguća su tek oko 15 do 30 minuta pre udara, kada oluja pređe satelite za praćenje, koji je nalaze na milion milja od Zemlje

atmosphere,magnetic field,terrestrial polarity,magnetic storms,e Izvor: Shutterstock

Ogromna kugla plazme izbačena sa Sunca, praćena magnetnim poljem, uskoro bi mogla da udari u Zemlju i da izazove polarnu svetlost na delovima američkog kontinenta. Do ove pojave dolazi kada se Sunce približava, ili je na, vrhuncu svog 11-godišnjeg ciklusa, kada je njegova aktivnost pojačana.

Zemlja je u maju doživela svoje najmoćnije geomagnetne oluje u poslednje dve decenije, kada je noćno nebo oko njenih polova bilo šareno.

"Očekuje se da će stići sutra ujutro do podneva, po istočnom vremenu, i da će se možda nastaviti i narednog dana", rekao je Šon Dal iz Centra za predviđanje svemirskih vremenskih prilika novinarima na brifingu u sredu, prenosi Science Alert.

Kako koronalno izbacivanje mase, ili koronalne eksplozije, (engl. Coronal mass ejection –CME) putuje kroz Svemir brzinom od oko četiri miliona kilometara na sat, zbog čega je Centar pokrenio mere za (moguću) geomagnetnu oluju 4. nivoa (G4). To je jedan nivo ispod najvišeg mogućeg G5, viđenog u maju – ali bi konačni ishod mogao biti ispod ili iznad G4.

Gase satelite, prekidaju struju

Preciznija predviđanja mogućeg ishoda moguća su tek oko 15 do 30 minuta pre udara, kada oluja pređe satelite za praćenje, koji je nalaze na milion milja (1,6 miliona km) udaljeni od Zemlje.

Geomagnetne oluje mogu da poremete satelite koji kruže oko Zemlje i da utiču na poremećaj radio signala i GPS sistema za pozicioniranje.

Takođe, mogu i da pokvare električne mreže. "Oluja za Noć veštica", iz oktobra 2003. godine, izazvala je nestanak struje u Švedskoj i oštetila elektroenergetsku infrastrukturu u Južnoj Africi.

Majske oluje su poremetile precizne GPS sisteme koje koriste američki farmeri širom Srednjeg zapada i izazvale su isključenje nekih visokonaponskih transformatora, ali bez velikih smetnji u mreži, rekao je Dal.

Oko 5.000 razlilitih satelita moralo je da koriguje orbitalni nivo, jer oluja naduvava jonosferu i dovodi do usporavanja i deorbite.

BONUS VIDEO: