spot u akciji

Patrolira poljima i spaljuje "na mrtvo": Robot pas dobio bacač plamena

Autor Miloš B. Jovanović

AI algoritam robota među različitim usevima u polju prepoznaje korov, nakon čega ga robotski-pas Spot plamenikom na propan spaljuje "u korenu"

Robot pas Spot sa bacačem plamena za spaljivanje korenja
Izvor: YouTube / New Scientist

Kada u istoj rečenici čujete reči robot i bacač plamena, verovatno ćete pomisili da je to nešto u čijoj blizini sigurno ne biste voleli da se nađete. Drugo što će vam pasti na pamet, verovatno je to da je reč o nečemu što ima veze sa vojskom i upotrebom robota u borbi.

Robot, tačnije robot-pas kako ga češće zovu, je ljubiteljima tehnologije dobro poznati Spot, kalifornijske firme Boston Dynamics, koji je ovoga puta dobio potpuno novu funkciju.

Stručnjaci američkog istraživačkog Univerziteta Teksas A&M i Univerziteta za veštačku inteligenciju "Mohamed bin Zajed" iz Abu Dabija, zajedno sa tvorcima Spota iz Boston Dynamics-a, opremili su četvoronožnog robota sistemom veštačke inteligencije (AI) za pronalaženje korova.

Spaljuje "u korenu"

AI algoritam Spota sposoban je da u polju među različitim usevima prepozna korov, a zatim da ga plamenikom na propan, smeštenim "na glavu" psa, spali "u korenu". Na zadnjem delu robota ugrađen je rezerovar za propan, koji bacač plamena koristi kao gorivo.

Robot-pas Spot bacačem plamena spaljuje korov
Izvor: YouTube / New Scientist

Pogonjen veštačkom inteligencijom, Spot luta poljima i među zasađenim usevima traži korov. Kada ga njegov kompjuterski vid uoči i pronađe, plamenik se automatski pali i sa velikom preciznošću usmerava plamen na biljku štetočinu i spaljuje biljku, prenosi ViDi. Nakon toga, korov na tom mestu više neće moći da izraste barem narednih godinu dana.

Plamen, međutim, ne spaljuje celu biljku, jer bi to bilo opasno za okolne kulture, nego samo zagreva njegove centralne delove kratkim mlazovima plamena, do te mere da zaustavi dalji rast korova.

Mana – mala autonomija

Stručnjaci su testirali Spota na polju pamuka u Teksasu, gde se robot pokazao kao veoma precizan i efikasan u pronalaženju određenih vrsta korova i njihovom uništavanju.

Jedini problem koji je, za sada, pokazao je kratko trajanje baterije koja mu omogućava autonomiju rada od samo 40 minuta.

BONUS VIDEO: